Aparatura pentru bucatarie

Sa-l folosesti mult si cu placere, @Daria!
Noi nu prea facem sucuri, la cat de rar bem, merita cumparate scump. Iarna mai facem de portocale sau mandarine, dar pentru asta am aparat. Si de rodii, asta-i de departe preferatul meu, il facem in blenderul cu sita.

Multumesc :kissing_heart:
@Sibipa poate temperatura ridicata a apei l-a curbat. Eu nu folosesc masina de spalat vase asa ca sper ca nu voi avea surprize :smile:
Wow…dar chiar ca mare diferenta la factura :astonished:

Sa-ti fie de folos!
Mie mi-a trecut de slow coker, gagicu zice ca mancam in weekend, slow food, in rest n-avem nevoie.
Acum vreau o dracie de-aia care face “paste” din legume.
Ca eu musai trebuie sa am nevoie de ceva :smile:

Da, @Samoa, aia-i o treaba buna, eu o folosesc mult, mai ales vara.
Masina de spalat vase are t° mai mare jos si spala si mai “tare”, eu nu prea pun chestii din plastic jos (dar in rest pun mai totul in ea).

Nici eu nu pun plastice jos in masina, dar de data asta am facut-o, de oaie chiar, nu stiu unde mi-a fost capul.
Ieri cand gateam bunica mea din vecini a trecut o fuga sa vada cum se simte fii-miu, asa ca, i-am dat cate putin din ce am pregatit, ciorba de perisoare de curcan, snitele cu piure plus legume fierte si niste paste bolognese. M-a sunat mai tarziu sa imi multumeasca de ciorba, haha.

Noua achizitie pentru ca pe ultima am distrus-o din greseala :smiley:

http://www.lakeland.co.uk/18610/Mary-Berry-with-Lakeland-Traybake

:joy:
Asta e, sa le faca mai rezistente. Sau sa ceara permisiunea pt un stand de probe la tine in bucatarie.

:)))) Avea cateva zgarieturi facute cu cutitul. Am facut intr-o zi crema de zahar ars. Am pus cratita cu crema la cuptor, in tava plina cu apa. Cand a fost gata crema, am scos-o din cuptor, insa am uitat sa scot si tava :))))
Asa ca am descoperit cateva zile mai tarziu, tava cu apa in cuptor…si plina de rugina in acelasi timp.
Probabil putea fi recuperata dar m-am enervat si nu am vrut sa risc sa mananc rugina, asa ca am dat-o la gunoi.

Subiectul paie de baut. De care folositi? Eu mai am cateva din plastic, dar vreau sa trec la unele eco friendly, m-am gandit ca cel mai mult mi-ar placea din metal sau sticla. Aveti din astea? Pe care le preferati si de ce?
Din sticla mi-ar placea cel mai mult, dar ma gandesc ca-s totusi foarte vulnerabile si nici foarte ieftine, nu vreau sa tot comand la o luna, doua cate un set. Si-mi trebuie un stoc permanent de minim 8 bucati.

Hotarat, din plastic, viu colorate si cu striatia aceea pt indoire.
Dar imi aduc inca aminte de paiele naturale, din copilarie.

Pohta ce-am pohtit :slight_smile:

Am un sac de gheață în congelator. Azi îi dau cep cu doua budelci de roze :wink:

Frumoasa, sa-ti faca placere s-o folosesti!

Mulțumesc! Îmi doream alt model, cu mânere. Din păcate, nu l-am găsit decât la doua magazine online cam ciudate, cu costuri mari de expediere.
Am preferat eMag.

Inca una si ma duc :upside_down_face:: Cana pt spuma de lapte

eu i-am descoperit le aia de la vivre.ro. de fapt ii stiam oarecum, ca imi mai apareau le FB diverse chestii in legatura cu ei. am targuit o gramada de chestii dragute. cand ajung va zic daca sunt ai de calitate. doar ca ajung in vreo 2-3 sapt :smile:

2-3 saptamani?! Ahh, nu avem nimic pe stoc, comandam numai cand plateste clientul :smiley:

Sa folositi sanatoase achizitiile!

Tre’ sa-l filmez pe tipul de la the coffee shop cum toarna spuma de lapte. Nu mi-a iesit desenul :joy:

Mi-am comandat aseara Instant Pot-ul de pe Amazon. Abia astept sa il folosesc!

@hortensie cum e noua achizitie?

Voi ce razatoare borner aveti? Ma bate gandul :stuck_out_tongue_winking_eye:
@Travelerista @ChickyG parca voi aveati. Ce ma sfatuiti?

Eu am avut mai mult de 10 ani Borner V1 ClassicLine Starter Set, in alb. Am inlocuit-o acum cateva luni cu Borner V5 PowerLine Starter Set, pe rosu. Eu zic ca V1 ajunge si recomand culoare (rosu, portocaliul ala chiar nu-i frumos), ala alb ia culoare de la morcovi si alte chestii cu timpul si nu mai arata frumos.
Tot o folosesc f des si-s incantata foc de ea (ieri am facut o supa de pui, am taiat direct in oala, cu ea, morcovul, patrunjelul si telina, tzac-pac).