Aparatura pentru bucatarie

:kissing_heart: luat v5-ul. Dar l-am ales portocaliu :joy: rosu am vrut initial dar apoi m-am uitat ca majoritatea aparaturii e rosie.
N-are nimic, sa isi faca treaba bine asa uratel. Si eventual fara sa imi tai vreun deget in proces. :joy:

Eu am tot V1 achizitionata cu ajutorul @Travelerista prin 2009-2010. Merge brici in continuare.

Foarte mult imi place Instant Pot-ul. Sunt la faza de experimentat retete. Cel mai mare avantaj pentru mine e timpul de gatit, care s-a injumatatit.

Tocmai am bagat asta in intant pot acum:

Astept o poza cu produsul final.

Sa folosiți cu plăcere achizițiile.

@Hortensie, care este treaba cu Instant Potul asta? ce stie sa faca si ce “succesuri” ai avut cu el?

Da, si eu sunt curioasa sa aflu mai multe detalii. Mai ales dc reduce timpul de gatit dar fara sa faca rabat la calitatea mancarii mele…acum l-as cumpara :smile:

Azi vine razatoarea :smiley: Ma bucur de parca mi-am cumparat ultima fitza de pantofi laboutin. Dar da, sper ca si asta sa imi faca viata mai eficienta si mai usoara in timpul saptamanii.

Idem, @Hortensie, te astept cu feedback elaborat si ma arunc minteni, daca esti convingatoare.
Daca va aduceti aminte, de vreun an ma coiesc sa iau slow cooker, la care @Zambareata a recomandat InstantPot-ul.
Si ca veni vorba, unde e @Zambareata?

@Daria Si eu imi iubesc Börnerul, nu esti singura :grin:

Si apropo de laboutin :smile: Ma bate gandul sa investesc intr-un robot de bucatarie cum are musiu Jamie Oliver.
Dar mai analizez. Poate ni-l facem cadou de Craciun.

De care are? Este la noi e emisiune la TV, Perfect Dinner. Cu latura Celeb Perfect Dinner, la care nu m-am uitat vreodata, ca ce ma intereseaza ce fac celebritatile de clasa C in bucatarie. Dar de doua saptamani celebritatile sunt bucatari cu stele, la astea m-am uitat :grin: Gatesc oamenii acasa si altfel decat o pot face in restaurant. Aseara chiar am ras ca unul avea o masina de cafea fix exact cum am avut si eu in anii '90, de-aia cu filtru, asta

Ei Instapot n-am, are numai copilul :smile: , si l-a carat cu ea si la Köln, si in Irlanda :joy: Cat a fost pe Bali, a fost acasa masinaria, dar pe mine nu m-a atras atat de mult incat sa o folosesc. Dar stiu lume care gateste foarte bine si des care e incantata de ea. Ies bune chestii fierte, de genul ghiveciuri, supe, tocanite, pulled porc, porridge si dureaza totul mult mai putin decat in oala normala. In plus mai are functionalitate de fierbator de orez, facator de iaurt, ii da cu abur si Slowcooker). Eu sunt un mare suporter a reactiei Maillard in bucatarie si la partea asta Insta Potul nu face o treaba excelenta, de-aia nu-mi vine sa pun mana pe ea.

mda. Same here. De asta mi-e si mie frica, sa nu aiba doar gust de fiert, inabusit.

Magimix are omul. Si ma enerveaza de mor, ca vine cu retete care se fac in 15 minute. Dar el arunca totul in masinaria asta :smile:

Bai, eu am o masinica mica pe care o folosesc si la tocat o ceapa, razaluit ceva mai mult (de ex. cand fac salata de morcovi), in aia fac si hummusul etc. Si-i mica bine, 19 x 13 x 30 cm, ceea ce pentru mine, in mini-bucataria mea, e f important, asa o am tot timpul pe blat. Si are un motor extraordinar, cutitele de la blender la fel (cu toate ca eu bag totul la masina de spalat vase), tine ani de zile. Din pacate cred ca nu-l mai produc, eu mi-am mai luat unul ca backup. Am avut de-asta mic de la Moulinex prima data, s-a busit dupa nici un an. Asta pe care-l am se pare ca n-are moarte. Si a fost ieftin, nu mai stiu exact, sa zicem in jur de 40 €. Asta si cu Börnerul (pe langa cutite) sunt uneltele mele basic, de zi cu zi.

Nu am apucat aseara sa testez razatoarea. Azi e in plan :smile:
Domne, dar trebuie sa investighez manualul cu atentie :smile: complexa masinarie :smiley:

Daa, si Eu! Desi momentan degetul mare de la dreapta e usor franjurat :joy:

Alui meu ii lipseste o bucatica chiar :joy:

Eu sunt ca de obicei arsa pe ambele brate :smile: M-a intrebat mai de mult sefa ce am patit…i-am explicat ca daca gatesc la cuptor si am de amestecat, “udat” friptura constant…bag mainile repede si vesnic ma ard.
Peste ceva timp iar cu arsura :smile: Iar o prind pe madama ca se tot uita subtil. De data asta nu a mai intrebat. Cred ca in ritmul asta o sa isi faca impresia ca ma tai/schingiuesc singura :smile:

acum cand am hotarat si eu sa cumpar Borner imi spuneti ca va razuiti si dejetele…:smile:
care sa o iau?

Are suport :smiley: Iar eu mi-am luat si manusi :joy: nu de alta, dar ma stiu repezita (cine m-o grabi vesnic, zau de stiu)

V5-ul mi l-am luat eu.

Portocalie :smile: nu imi pare chiar urat.

am sa iau rosie