Aparatura pentru bucatarie

Si V5 al meu tot ros e. Are suport sa nu te tai, cum sa n-aibe, dar eu nu l-am folosit vreodata, nici la aia veche, ma enerveaza. Asa ca mai bine ma tai :grin: Uite ca ieri am folosit-o si nu m-am taiat deloc, ia sa ma bat oleaca pe umar.

Pai sa stii ca e de batut pe umeri! Ca si tu imi pari genul “pe repede-nainte”.
De asta mi-am luat manusa :smile: Pentru ca stiu sigur ca n-o sa ma folosesc prea des de suport :smile: Nu ca m-as vedea punand manusa de fiecare data :smile:
Dar mi-am mai retezat doua burice de la degete acum cativa ani, cand mister a ascutit ca la masterchef cutitele. Iar eu n-am stiut.
Cand am vazut ca imi atarna doua burice am tras si un lesin. Ca sa fie treaba, treaba :joy::joy:

Valelei! :joy:
Da’ manusile cu pricina din ce sunt?

Mister mi le-a comandat :smile: Ma stie ce comoara sunt la casa omului. Iar razatoarea borner este subiect de dezbatere de multi ani!
“over my dead fucking body iti cumperi asa ceva!!!”
“sunt atentaaaaa”
“esti pe dracu. O dau la ghena, ca te-am mai vazut cu degete atarnand”
“are supooooorttt”
“te stii ca n-ai rabdare si ca te doare in fund de reguli. O sa o folosesti fara si o sa albesc eu din cauza ta”
etc etc :smile:
Asa ca razatoarea a venit musai la pachet si cu manusile :smile: Compromisuri, compromisuri.

si io sunt mai repezita in ultima vreme, de-aia vreau cu ceva protectie…plus ca mai sunt si chioara:joy:

Aveam un ieftin cred ca l-am primit anyway, ieri am vrut sa folosesc si e o porcarie. a ajuns la gunoi.

Manusile astea sunt promitatoare!

Ia sa ne zici cum e cu manusile, ca poate-mi iau si eu.

:joy:
E manusa d-aia de sudor?

Chefi adevarati, cu cicatrice (asta o fi pluralul :thinking:) de pe campul de lupta.

:))) de sudor, auzi la ea :joy:

Le-am bagat aseara pe maini si sunt fixe si ff comode. Draci stie (si nici n-am chef sa incarc neuronul) din ce si cum sunt facute. Dar cica ar fi bune daca din neatentie pica cutitul pe mana sau pe razatoare. Ideea este sa nu incerci totusi cu un satar in mod repetat :joy:

Dar ma gandeam ca manusa asta e buna daca vrei sa te antrenezi pentru masterchef. Bagi un tocat asa pe viteza maxima de n-ai treaba :smile:

Sa il stăpânești sanatoasa, eu il am de doi ani si il folosesc in fiecare zi pentru diverse. Azi, par example, am aburit vinete in el, apoi o sa fac carnea pentru tacos.

ce aveti mah!!! cum sa va intre in obisnuinta sa va taiati destele si sa va ardeti. omg!!! :fearful:

io am o arsura pe antebrat, dar e micuta acum … ffff putin sesizabila. de cand am facut-o nu mai ating cuptorul neasigurata. tin minte ca pana s-a vindecat m-am lovit la ea de cateva ori si ma ustura de imi blestemam zilele.

si mi s-a mai rupt o data lama cutitului de ceramica, in timp ce taiam un banal avocado, si mi s-a infipt in podul palmei. am zis ca fac pe mine de durere :grin: de atunci nu mai folosesc cutitul ceramic decat la chestii extreeeem de soft (daca se poate chiar il ocolesc :grin: ) si nu folosesc niciun cutit si nicio scula care taie, fara sa ma asigur ca nu ma fac praf.

oricat de grabita as fi, imi pasa prea mult de propria piele :joy:

Ma declar multumita de instant pot. Am facut cateva incercari la el si toate au fost un succes pentru mine.
Ce ma incanta pe mine in principal sunt 2 chestii: daca esti grabit si infometat instant pot-ul e solutia ideala. Isi face treaba in jumatate din timpul pe care l-as petrece gatind la aragaz si nici nu trebuie sa stau langa el sau sa-l verific/amestec din timp in timp. Ma gandesc ca in special cine are copil mic care sta dupa fusta mamei non stop (cum zice prietena mea) merge la fix oala asta minune.
Al doilea lucru care ma incanta e ca nu face mizerie, iar oala lui nu e pretentioasa la curatat. Pe mine ma dispera toate ustensilele de bucatarie cu piese si piesisoare multe pe care tb sa le speli dupa ce le-ai folosit. Ele in sine sunt foarte utile, dar eu numai cand ma gandesc ca tb apoi sa le desfac si sa le spal pe fiecare in parte, ma face sa renunt la a le mai folosi. In schimb, la instant pot nu murdaresti nimic mai mult decat oala detasabila in care fierbi mancarea efectiv si e si mega usoara, care iar e important pentru mine.
Eu zic ca isi merita banii si cred ca o sa o folosesc bine.

@Queen, pai tu te-ai belit :grin: prea putin la bucatarie, de-aia doare asa tare, cu timpul (si multe belituri) scade sensibilitatea. Eu una mi-am dezvoltat si o rezistenta mare la fierbinteli, nimeni din toata familia, dintre prieteni, colegi etc. nu poate atinge sau tine chestii fierbinti cum pot eu.

oh, shit!!! lasa mah, daca e pe asa decid sa nu ma antrenez :joy: va las pe voi sa va jucati de-a fachirul :grin:

Chiar nu vreau sa anim pe nimeni la antrenamente dintr-astea :no_mouth:

Aoleu! Vezi cum stai cu glicemia.
Am citit intr-o revista ca diabeticii au problema asta, nu percep temp extreme, f cald, f rece.
Zic si eu, nu da cu parul.

Fix asta voiam sa zic si eu! Am ajuns in stadiul in care de multe ori nici nu remarc :smile: In timp capeti rezistenta :smile:

@ChickyG la fel a inceput si mister sa prinda rezistenta. Daca la inceputuri, fara treispe carpe, nu lua nimic fierbinte. Sa il vezi acum :smile: Mandru de el ca incepe sa o ajunga din urma pe bunica-sa care gatea de rupea si era calita bine de tot :smile:

Cred ca aveti dreptate cu obisnuitul. Eu nu ma ard si sunt f sensibila daca ating o cratita fierbinte. La cuptor il pun mereu pe mister sa verifice daca e gata mancarea.
In schimb, sunt super impiedicata si mereu ma lovesc de cate un colt de mobila. Atat de rau incat nici nu mai bag in seama cand ma lovesc acum, de multe ori ma trezesc cu ditamai vanataia si nici nu mai stiu cand am facut-o :fearful:

Ce mancaruri ai prestat la obiectul minune? Tare mult ma tenteaza… Ma uitam pe vreo 2 site-uri cu electrocasnice si nu l-am vazut in Ro. Si poti spune cat a costat?!