Aparatura pentru bucatarie

@ChickyG, oi fi diabetica numai la maini atunci :grinning: , ca-n rest asa ce mai simt temperaturile…

eu studiez sa iau o oala super minune de-asta ca sa economisesc timp…sa vedem care iese invingatoare la puncte.

Pana acum am facut un Irish stew (cu vita, ca mielul nu imi place), porc cu cartofi si legume, coaste de porc (le-am pus 35 min in instant pot si 10 min la cuptor pe roasting ca sa se rumeneasca frumos). Am facut un orez (mai mult de curiozitate sa vad cum iese) si un desert din quinoa cu lapte si scortisoara.

Eu l-am luat de pe amazon:

A fost 95£

Abia am comandat-o, cică ajunge într-o zi, două!
Să vezi ce mai de-a zămuri de fasolică, în duet cu ciolan afumat, o să fac! Bașca un cocido valenciano, ca la mama lui, când și când, că iarna e lungă!

Sa imi zici cum ti se pare dupa ce incepi s-o folosesti.
S-o stapanesti sanatoasa :slight_smile:

Mi-am facut damblaua. De ceva vreme ma tot gandeam, analizam ofertele.
A sosit momentul sa savuram vinurile vechi cu ustensilele corespunzatoare :blush:

De abia astept sa-i dau cep!

Sa te bucuri mult si bine de ele!

La noi in bucatarie se petrece o noua reforma. Jumatatea casei a hotarat ca gata cu tigaile cu teflon, asa ca m-am procopsit cu o tingire de la de buyer.

E o arma alba, extrem de sanatoasa. :smile:
Dar, desi am bombanit achizitia si greutatea tigaii: “tu s-o speli daca ai cumparat o tigaie de-o tona”, trebuie sa recunosc ca dupa ce am folosit-o de cateva ori, ma cam uit cu dispret la tigaile vechi. Perfect iese friptura, mentine caldura bine de tot. Iar sosurile si deglasatul ies superb.

Acum as schimba si wok-ul :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:

Am si eu una, ii recunosc calitatile, dar tot mi-e draga.
Imi rupe mainile, soro si eu ridic greutati! :joy:

Eu am zis ca daca ma apuc sa o folosesc intens, chiar ca ma pot culca pe o ureche in privinta mersului la sala :smile:

Faci brate de fierar :smile:

Iti dai seama daca te apuci sa faci clatite sa le mai si invarti prin aer? :smile: :joy:
Daca cu tigaia normala imi iese miscarea, cu asta cred ca risc sa raman fara o mana.

Ma bate gandul sa imi iau un storcator kuvings. Aveti vreuna pe acasa?

Adica asta:

Noul meu prieten fff bun:

Am dat la gunoiul vechiul si micutul Delonghi. Si-a scos banii, si-a facut treaba, insa brusc parca beau cu adevarat espresso.
Sa nu mai spun ca in sfarsit imi pot face latte si cappuccino cand vrea sufletelul meu.

Si noi il avem tot pe asta de cateva luni bune. Eu nu ma omor cu cafeaua, dar mister e placut impresionat de masinaria asta.

S-o folosesti cu placere si sa-ti aduca buna dispozitie, cafeaua facuta la ea.

Arata tare bine, sa va incante papilele degustative pe termen lung!
Eu am ajuns atat de comoda, incat m-ar deranja sa am de asteptat cateva minute sa se infierbinte, sa am de pus cafeaua in recipient, s-o indes etc. Unde am ajuns… :flushed:

Dureaza putin sa se incinga. Cat pun cafeaua in bratul respectiv, aparatul este deja incins si bun de folosit. Cam maxim un minut.
Si eu sunt de o lene si un sictir crunt dimineata dar in afara de indesat cafeaua si apoi spalat bratul, nu am altceva de facut.

Sa vedem daca reusesc sa imi iau si un latte la pachet pt birou :smile: Eu asa mi-as propune :smile:

Same here! :smiley:
Servesc cafea neagra, fara lapte si fara zahar, de preferat rece :smile:

Si eu exact la fel :grin: