Articole cu si despre mancare

Eu pot manca tare bine noaptea :grin:
La nemti e cununia religioasa pe la pranz, pana se ajunge la restaurant e numai bine ora de baut cafea si mancat prajitura. Eu sunt intotdeauna cu foamea in gat si trebuie sa bag in mine prajituri :roll_eyes: In rest nu fac ei mare risipa.
Mi s-a facut iar dor de-o nunta romaneasca! :smile: Cu sarmale!

:joy:
Tu ai fi fost invitatul perfect la nunta mea. A inceput vineri si s-a terminat luni seara. De mancare, nu mai zic. Olteneasca, frate. Al mai de cosmar eveniment din viata mea.

Ce mananca oltenii? :thinking:
Daaa, de-asa o nunta as avea chef :smile:

Sarmale din frunza intreaga de varza :joy:
Dar, la nunta mea, nasii au preparat un fel ciudat, dar f gustos. Un berbecut intreg - cu lana pe el - copt intreg intr-o groapa cu jar :thinking:
Fff bun!

Sarmalele alea sa si le tina atunci. Berbecutul suna bine :grinning:

Pfui! :expressionless:

Da, asa este! Nu conteaza ca nu se mananca si se duce totul la gunoi, important este sa aratam ca suntem avuti. Sange de grandoman…greu sa schimbi mentalitatea asta.

Eu am mancat ff bine la olteni. Imi aduc aminte de carnea pastrata peste iarna la borcane cu untura :heart_eyes: a fost o epifanie :smile:
N-am vazut insa sarmalele facute cu toata foia, ce-i drept. Doar sarmale normale.

Apropo de cafea, am gustat zilele trecut o cafea vietnameza cu lapte condensat. Cam dulce pentru gustul meu dar buna.

1. Apropo de mancare multa la ocazii: ma uitam la tv, la nu stiu ce concurs de gatit, o doamna a primit punctaj mai scazut pentru ca portiile ei au fost uriase, a zis lumea ca a fost de fapt satula dupa aperitiv :grin:

2. Chiar ca amintiri, de mi-au venit tot felul de mirosenii… Eu nu-mi aduc aminte de parizer asa puturos :thinking: Dar de mirosul de usturoi de la chiftelute :smile: , snitele si sfantul pui. Si ouale, daaa, ouale fierte tari. Si m-a facut sa rad propozitia: Dacă era și bunica de față, mai multe cucoane cereau rețeta. Si mi-am adus aminte ca se facea conversatie in compartiment, nu gluma, dupa o jumatate de ora se stia despre fiecare de unde vine si unde merge si de ce.
    Si apropo de asta, am citit zilele trecute un articol intitulat " Compartimentul de tren pe post de scheumorfism" (asa am aflat si de cuvantul asta, nu-l cunosteam, e cand designul unor lucruri simuleaza functionalitati din trecut, exemplul meu preferat: botine cu fermoar, dar decorate cu siret). In orice caz, era vorba de faptul ca se spune ca din cauza tehnicii nu mai comunica lumea, nici in tren, dar concluziile dupa o analiza empirica, au aratat ca:

• comunicarea asta n-a fost vreodata dorita
  • strategiile de a se eschiva de la discutiile din tren nu s-au schimbat: se recurge la medii acceptate de societate (pe vremuri carti, azi ebooks sau telefon)
    :grinning:

A propos de mancare in exces la nunti – ce-i la noi e minciuna fata de nuntile la moldoveni. Muncesc amaratii cativa ani prin tari straine si strang parintii bani la ciorap ani de zile ca sa aiba cu ce sa se faleasca o noapte.

Basically, la nunta sunt 2 transe de mancare – mancarea rece si mancarea calda.

Nu se servesc portii individuale, ci intai se aduce mancarea rece. Se umple fiecare masa pana la refuz cu farfurii – racituri, siliotca (scrumbie marinata), icre rosii, legume marinate, salate, mezeluri, branzeturi, o mie de alte aperitive si invitatii isi iau din ce platouri vor, cat vor, in farfuriile individuale care-s mai asa, jumatate in poala, fiindca altfel nu au loc pe masa.

P-orma, vine mancarea calda, tot asa, pe farfurii si platouri din care iti iei ce si cat vrei: peste pane, cartofi gratinati, alte garnituri, friptane, clatite cu carne, pelmeni, sarmale, cotlete (parjoale), snitele, carnati, etc. Farfuriile cu mancare rece NU SE STRANG, ci transa a doua se pune deasupra lor, in echilibru precar.

La final vine tortul + prajituri, bomboane si cozonaci, inaintea astora se strange ce-i pe mese. De la inceput pana la sfarsit obligatoriu raman pe masa si sticlele de bautura si suc/apa.

Saraca socrela n-a aratat nimanui filmari sau poze de la partea cu carciuma din nunta noastra, ca evident mai apareau in cadru si mese pe care nu era mancare si se facea naibii de bafta in urbe…

Cam asa…

Asta este o chestiune peste capacitatea mea de intelegere. Pot sa empatizez cu multe si pot face destule exercitii de imaginatie ca sa inteleg si lucruri care-s total diferite de stilul meu.
Dar obiceiul asta…e ceva ce nu o sa pot pricepe vreodata!
Stii ca fusese un reportaj si la noi pe tema asta. Tineri care muncesc ca sclavii prin strainatate ca apoi sa sparga zeci de mii de euro pe o nunta. Si mai si spuneau cu mandrie ca da, pun totul deoparte si ca nici o prajitura nu mananca.
Adica muncesti, iti distrugi sanatatea, iti omori cei mai frumosi ani ai vietii printre straini. Iti refuzi cea mai mica bucurie, ca sa ce?!?! Sa vada vecina ca ai facut nunta mare?!

Mesele incarcate si farfuriile alea una peste alta imi plac la nebunie :), de asta si alegem multe din restaurantele rusesti sau moldovenesti pentru petreceri de sarbatori :slight_smile: Ideea e sa nu se faca risipa, asa ca, la plecare, fiecare isi ia cate ceva de mancare la pachet.
Acum, la nunta fiecare cheltuie dupa cum il taie capul, sunt si aici nunti cu destinatii exotice, insule sau Mexic, unde mirii cara dupa ei toata familia si prietenii, cheltuie banii pe care nu ii au si intra in datorii sau banii pe care ar trebui sa ii puna ca avans la casa :))

:joy:
Puiul meu de la pachet era facut pe un gratar de tabla in forma fiarelor de calcat de alta data.
Mama si acum pastreaza regula: cine pleaca de la ea la drum, primeste chiftele si snitele :joy::heart:

Nu se poate altfel :smiley: :smiley: A trebuit sa imbatranesc ca sa inteleg cat sens are obiceiul asta :smile:

Baietul asta, greseste! Alea sunt parizoale. Palaria sarpelui, daca numele nu s-a schimbat de cand am facut eu botanica in '85, e otravitoare, rosie cu picatele albe.

Ete, dupa o cautare pe google, se pare ca eu gresesc, asa ca imi fac mea culpa. Nu sterg ce-am scris, ca-mi asum gafa! :smile:

Si eu credeam ca palaria sarpelui sunt ciupercile rosii cu buline albe. Hmm…
Totusi, n-am curaj sa ma aventurez.

The most obvious – and ambitious – plot of the sandwich industry is to make us eat them throughout the day. People in the trade, I noticed, rarely talk about breakfast, lunch or dinner. They speak instead about “day parts”, “occasions” and “missions”, and any and all of these is good for a sandwich. In 2016, the British public carried out an estimated 5bn food-to-go “missions”, and these are spread ever more evenly across the day parts. In recent years, the biggest development in the sandwich business has been its successful targeting of breakfast. (The best-selling filling of the last 12 months has been bacon.) And the next frontier, logic dictates, is dinner – or, as it was described to me at Adelie Foods, “the fragmentation of the evening occasion”.

Pe cuvant ca eu nu pot intelege de ce e sandvisul asta un motiv de mandrie?!
Chiar nu mi se pare nimic fascinant si misto in a manca in 3 minute, din picioare, un pranz uscat. Ok, ca asta e o metoda sa fie oamenii mai eficienti…corect.
Dar parca n-as transforma obiceiul asta muncitoresc intr-o mare gaselnita culinara…pentru ca nu e.
La fel cum nu vad de ce trebuie sa renuntam la o mancare buna, calda, la furculita si la cutit.

:joy::joy::joy: