Australian Open 2018

Incepe macelul :smiley:

Tenis - de toate, pentru toti :)

primul tur la AO
Simona Halep (1 WTA) vs Destanee Aiava (Australia - 193 WTA)
Sorana Cirstea (37 WTA) vs Zarina Dias (Kazahstan, 60 WTA).
Irina-Camelia Begu (40 WTA) vs Ekaterina Makarova (Rusia, 33 WTA, cap de serie numarul 31).
Mihaela Buzarnescu (57 WTA) vs Caroline Wozniacki (2 WTA, Danemarca, cap de serie numărul 2).
Monica Niculescu (85 WTA) vs Mona Barthel (52 WTA, Germania).
Ana Bogdan (107 WTA) vs Kristina Mladenovic (11 WTA)

Nu se putea sa nu avem topic separat pentru tocat :smile:

Am urmarit-o putin pe Kerbelina, cu Venus si apoi cu Cibulkova, pe care le-a batut. Semne f serioase ca si-a revenit, a scapat de presiunea punctelor din 2017 si e acolo, in carti.

Chiar m-as bucura sa se intoarca in forta.

Abia astept sa inceapa turneul :smiley: Sa vedem ce timp si ce combinatii luate cate 2 voi putea sa fac sa vad si eu niste meciuri.

F tare! :)))

Federer a intrat pe teren și primul lucru pe care l-a spus a fost că nu-i place să participe la tragerile la sorți. Poftim PR, Australian Open. Apoi, turneul a ridicat câteva sprâncene când a anunțat că alături de Federer o va invita la ceremonie pe Sharapova în locul câștigătoarei de anul trecut, Serena Williams. Maria Sharapova, testată pozitiv la Australian Open acum doi ani, câștigătoare o singură dată a turneului acum 10 ani și care ar avea o rivalitate cu Williams dacă, vorba Martinei Hingis, ar începe să câștige și ea din când în când. Aș fi dat orice să văd reacția Serenei când Maria a intrat pe arena de la Melbourne purtându-i trofeul. În loc de Serena, am putut vedea însă reacțiile jurnaliștilor de tenis.

PENIBIL! Ok, n-a fost prezenta Serena. Kerberescu inca joaca la Sydney. Dar de ce nu Venus? A fost finalista anul trecut, ar fi fost mai potrivita pt rolul de “loctiitor”.

în timpul ceremoniei spectatorii au putut vedea pe ecranele din stadion (din greșeală) niște monitoare cu tragerea completată. Da, tragerea se făcuse în prealabil, iar la acest eveniment a fost doar dezvăluită. E un trend ăsta mai nou, ca tragerile să nu se facă în direct, iar părerile sunt împărțite. Printre spoilere s-a aflat și partea Simonei Halep, aflată pe ecrane prematur. Să trecem, deci, la discutarea tabloului, în ordinea numerelor de pe tricou.

Niculescu a pierdut in 2. Irina lupta, a revenit de la 0-4 in setul 2 și l-a câștigat !

Excelenta Irina, a scos Macaroana!
Bye bye Venus, Bencic a executat-o in 2

Bataioasa Begu a noastra!! Bravos!!!

Sper ca Mihaela Buzarnescu sa o incinga pe Wozniacki - nu s-a putut de data asta :frowning_face:

Halep a castigat primul set cu Aiava 7-5.

aoleuuuuu, s-a accidentat Halep. Si-a scrantit glezna. E time-out medical pentru moment.

A inceput sa joace. Sa speram ca nu e nimic grav.

of, am deschis si eu la 4-1. Iar glezna? of :frowning:

Bine ca a inchis! Sa speram ca e bine glezna.

A avut noroc ca n-a jucat cu o jucatoare mai experimentata. Sa speram ca reuseste sa se recupereze.

Ma uitam si la tanara speranta. Mi se pare ca vine o generatie din asta, bine dospita. Si forta, muulte forta. In cativa ani va fi trist, nu-mi place stilul asta.

Sa stii ca si eu remarcasem asta azi: nu avea tipa multa tehnica dar in schimb se baza pe forta.

Ana Bogdan a scos-o pe Kiki :grin:
Pana acum avem out Venus, Kiki, Coco :joy: (kiki coco), Sloane, Petra.
Si pitica atomica, Cibulkova!

Daaaa??? ce misto!!! :smiley: :smiley:

Australianca aborigena e varianta feminina a lui kyrgios. Ala s-a mai maturizat un pic totusi… talent si aere, cand a chemat doctorul se astupase ca a inceput Simona sa o alerge si i s-a terminat oxigenul…conditie fizica nula. A declarat ca joaca tenis doar pentru bani… daca ar avea disciplina si etica Serenei ar putea ajunge in top