Australian Open 2019

Începeee :grimacing: nu știu ce sa zic acum, Πάμε sau vamos :sweat_smile:

Aici sunt :smile: Sub patura, pe canapea.

Apa calda si caldura - oha, asa ca mi-am bagat picioarele si am ramas sa lucrez de acasa. Am simtit ca innebunesc la 6 dim cand m-am spalat pe dinti cu apa bocna. Cred ca ii intreb pe astia daca a venit cumva Firea sa faca building management. Pastele mamii lor.

Eu tin cu pustiul :smile:

Nu mi-ar displăcea deloc chiar sa câștige turneul, însă e greu cu Rafa.

Ma așteptam să nu prea aibă șanse. 2-0 la seturi pt Rafa.

L-a matrașit pe biet Tsitsi. Vamos Rafa, sa câștigăm turneul acum!

“It felt like a different dimension of tennis completely,” said Tsitsipas. “He gives you no rhythm. He plays just a different game style than the rest of the players. He has this talent that no other player has. I’ve never seen a player have this. He makes you play bad. I don’t know, I would call that a talent."
Ei bine, ți s-a întâmplat Rafa.

Vai de capul meu ce semi a făcut și Nole!!! Numai o ora și 25 minute pt 3 seturi!
Vom avea confruntarea titanilor în finala, dacă amândoi vor fi în forma arătată în semifinale.

Hai Petra!!

Hai ca incep sa isi intre in meci fetele. 5-5

May the best win!

Pfff, nu cred. Hai ca începi sa ma enervezi, Osako.

Frumos meci! Tare rau imi pare pt Petra dar ma bucur pentru asta mica.

Asta micaaaaa :stuck_out_tongue_closed_eyes: a avut dreptate @Queen când o plângeam la US open. Asta e fata ei, abia screme un zâmbet. Are un entuziasm în ea de te lasă nervii. Not happy :expressionless:
Mai vesela și mai zambareata Petra.

E ff timida. Mai avea putin sa lesine acum la discurs :blush::blush:

Mi s-a rupt inima pentru Petra :weary:

:joy: :joy: mie imi spui?

Si cand castiga la loto si cand isi fac seppuku, astia au aceeasi mimica…

Eu cred ca nu e deloc timida. Daca era timida avea probleme pe toate planurile, inclusiv in a juca in fata unui public care incurajeaza o adversara precum serena sau in situatii extreme. Nu se emotiona doar in a deschide gura in fata publicului sau de la victoria in sine.

Partea buna la ea, chestie care i se trage tot din latura japoneza si care cred eu ca a adus-o aici este tot “incapacitatea” asta de a exprima sentimente sau de a se lasa coplesita de ele. Si daca pierde si daca castiga precis o face in acelasi mod natura, ca si cum fix asta trebuia sa se intample. Nu o sa o dezarmeze o infrangere, fix cum nu da pe afara de entuziasm la o victorie.

Nu am vazut multe meciuri ale ei, dar de exemplu cred ca nu a avut episoade de dat cu pumnii in cap (gen buzarneasca si halep) sau din alea de facut racheta acordeon (gen mamutul serena si vuvuzeaua sharapova). Si nici nu cred sa aiba…

Dacă asta va domina tenisul feminin, eu ma las de WTA și rămân cu băieții mei.
Abia aștept mâine Rafa și Nole, cea mai mare rivalitate din zilele noastre, aia dintre Rafa și Federer este scorneala presei, nu exista asa ceva.
Ultima oara au jucat aici finala dramatica, in 2012, de aproape 6 ore și cam asa arătau săracii după meci. Iar aia nu mai terminau cu discursurile, în special asiaticul, ca ăștia mai slăbuț pe partea emoțională.

Băieții au făcut spectacol de comedie fără voie :joy:
După fața lui Nole cred ca înjura ca un birjar în minte.

Am ratat finala, am dormit 12 ore și eu și copiii, cred ca convalescenta cu grupa asta nenorociți, iar când m-am trezit nu am deschis TV-ul, am uitat complet de finala pana a întrat notificare de la flashscore.
Asa nasol a fost? :expressionless:

Am vazut eu inceputul, Nadal nu a avut nici o stralucire. Nu a fost ziua lui buna.

Într-un fel mai bine ca nu am văzut :joy:
Oricum, tare Nole, incredibil omul!