Bilanţ literar 2017

Evident ca la sfarsit de an, gasim o alta scuza sa vorbim despre carti :smiley: Ce carti citite in 2017 o sa va ramana in memorie pana la pensie?

Eu inca nu am apucat sa imi fac bilantul pentru ca mai vreo cateva carti pana vine 2018.

“The Communist Manifesto” by Karl Marx and Friedrich Engels :roll_eyes::laughing:

Pai bate vantul schimbarii :wink: Lasa sa citeasca oamenii, sa nu uite de unde au plecat si unde se vor intoarce.

Hai sa terminam si cu bilantul :smiley:

Am cam citit dezorganizat anul trecut. Dar nu-i problema, de ceva vreme citesc exclusiv ce am chef, cand am chef. De asta le amestec ca la balamuc si ajung in situatia in care citesc 3-4 carti in acelasi timp.

Cartile care mi-au ramas in suflet si in neuroni din 2017:

Fictiune:

The Noise Of Time - Julian Barnes - pentru lupta artistului cu sistemul

Nutshell - Ian McEwan - pentru povestea surprinzatoare in care un fat de 9 luni are propriul univers si propriile opinii

Efectele secundare ale vietii - Vlad Zografi - pentru gura de aer rece din literatura romaneasca contemporana

The Mandibles: A Family, 2029–2047 - Lionel Shriver - pentru realism

The Wonder - Emma Donoghue - pentru ca pune accentul pe superstitii si religie intr-un mod ff creativ si imprevizibil.

Non-fictiune:

And the Weak Suffer What They Must? Europe’s Crisis and America’s Economic Future - Yanis Varoufakis - pentru ca ridica niste probleme concrete si reale pe care ar trebui sa le discutam mai des

What Does Europe Want?: The Union and its Discontents - Slavoj Žižek, Srećko Horvat - pentru ca e un moment important in care sa luam in calcul toate datele problemei

Fals tratat de manipulare - Ana Blandiana - pentru ca nimic nu e nou, pentru ca istoria se repeta cu si mai mare violenta si pentru ca e bine sa nu uitam de unde am plecat daca vrem cu adevarat sa schimbam ceva.

Cam asta e topul meu pe 2017. Voi? Ce v-a ramas in cap din cartuliile care v-au trecut prin mana in anul care a trecut?

Ah ce faina statistica de pe goodreads!! Eu nu am deschis aplicatia de rusine. Nu mi-am indeplinit “norma” pe 2017. Rusine sa-mi fie.

Bun pentru inspiratie topicul.