Bon appetit!

Eu am facut un hummus si ardei umpluti: o portie de post si una normala. Aia de post au fost o nebunie.

Fix ardei umpluti am si eu in program maine, dar mi-e pofta si de ardei copti :heart_eyes:
Sa vad cu ce-i voi asorta pe cei din urma.

De 3 zile încoace, la fiecare prânz și cină, mănânc arrabbiate. Paste. Nu neapărat penne, că nu-s atât de strictă, bag și fussili și spaghetti și farfale, singura constantă, fiind sosul. Și o salată, lângă. Din ce se găsește.
Obsesie în toată regula, vedem cât tine.

Am mancat si ieri, tot de-alea, moama ce bune sunt! Imi fac si azi.
Nu stiu ce sa preparez, pentru picninc, maine. Fac niste rulouri cu crema de branza si somon si poate si niste pui, marinat rece, dar parca as face si o salata de paste. Numai ca nu stiu exact care reteta s-o aleg. Cu ton si ou, cu pui si iaurt, cu legume si maioneza… Decizii, decizii…

Ziua 5. Îmi plac la fel de mult, cred că am ochii impaiejeniți de la atâta iuțime.

Picnic pe terasă, cu un pahar de Baciorosa Appassionato.
Acum după ce-am mâncat, a ieșit și soarele :angry:

Vai ce pofta mi-ai facut :heart_eyes:

Ce e rulada aia? Imi pare ca e branza cu marar. :heart_eyes::heart_eyes:

Noi numai grataruri si salate in perioada asta. As manca la ierburi si salate incontinuu.

E lipie, cu cremă de brânză, amestecată cu unt și ceapă verde. Am pus somon, castravete și mărar verde, am stors lămâie și am rulat, apoi am tăiat.
E bună cu draci, văratică, proaspătă, merge de minune cu un rose!

Salată de resturi. Pe terasă, că e fain și cald.

ca si pe @samoa , ma loveste cate-o obsesie si pana nu ma intoxic de ea nu ma opresc…acu sunt in perioada de Mung Bean Noodles.

Am facut goulas de vitel si in loc de galuschite desigur ca niste noodles :grin:

In weekend am facut rinichi la gratar, biban de mare (seabass) la gratar, supa tom kha kai si sos ragu. Diseara doar fierb niste paste si aia e.

rinicichiul nu ma tenteaza, in rest suna f bine!

Eu sunt mare fan :slight_smile: Acum ca am gasit de unde sa ma aprovizionez, planuiesc o tochitura cu rinichi, ficat etc cu o mamaliguta langa ea :slight_smile:
Trebuie sa caut o reteta buna. Cred ca ardelenii sunt asi in asa ceva. Sper sa nu vorbesc prostii.

Eu cand aud de tochitura lesin. Si nu de pofta…

Nu pot frate sa mananc mancaruri cu sos nici sa ma bati. Nu merge si gata!

Pai cine crezi ca te invita la masa?! :smile: Iar daca te invit, nu-i bai, iti cumpar la pachet uscaciuni englezesti. Gasim sushi cat vreeiiiii tu, burdihan sa ai :smile:

Lasand gluma la o parte: la munca, bag in mine exclusiv chestii uscate. Asa ca acasa, efectiv simt nevoia de mancare calda. Dar da, imi plac si sosurile si pigulesc la ele pana nu mai pot.

Am mancat saptaman trecuta la georgieni si armeni de-am spart, toate cu gust adevarat, pana si numai salata simpla de rosii si castraveti era o nebunie. La armeni am mancat si sarmalute (si in foi de varza, si in foi de vita), se topeau in gura, bestiale. La georgieni kebabul are gust de mititei de-aia adevarati, numai textura nu-i asa puhava. Khinkali cu diverse umpluturi, khachapuri, rulouri de vinete umplute cu pasta de nuci si usturoi, taboule, cartofi prajiti (nu pai) dati oleaca prin mujdei, dar numai atat cat sa nu le inmoaie crusta, si marar etc etc
Am venit si cu traista plina de verdeturi pentru un bors (da, georgienii au si leustean si tot ce trebuie :grin: ).

Pfuuaaaaaaiii de mine si de mine!! Ce ti-ai mai facut de cap :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Sa iti fie de bine! Toate suna intr-un mare fel.

acusi pune si @ChickyG niste poze cu guvizi pe sfoara si mai te miri ce inotatoare ca imi si miroase a mare in nari…

Eu deja clickuiam pe aici, disperata sa vad guvizii :smile: :smile: Citisem gresit…ce crunta dezamagire :smile:

Deci @ChickyG poate bucuri oamenii cu niste guvizi pe sfoara :smile:

:joy::joy::joy:
Cu parere de rau, va dezamagesc.
Sambata fusei la un parastas in familie, s-a lasat cu icre, rulouri de sardele cu masline, hering marinat, crap pane cu mujdei si mamaliguta, bors de peste.
Seara mi-am scos jumatatea prin satul de vacanta si a scapat in doi mititei, de pofta.
Duminica am stat precum un meduz si o meduza pe plaja sub umbrela pan’ la 1500 cand am strans catrafusele ca sa plecam spre casa. De mancat, am mancat ce a vanat jumatatea, adica pizza :angry:
Dar sambata e ziua jumatatii, asa ca azi am rezervat masa la Pescarus in Herastrau.
Sper sa continuam olimpiada vietatilor marine cu ceva proaspat si gustos.
Promit ca la primii guvizi matrasiti acasa, voi aparea cu poza full HD.