Bon appetit!

Ahaaaa, ce nerușinare! :sob:
Daria, te rog io, din sufletul meu, mic, negru și mai ales flămând, bagă un autocorrect, când scrie madama asta, despre saramuri, plachii, icre, sardele și guvizi, să apară cartofi fierți, sote de morcov, buruieni opărite și alte finețuri de-astea!
Pliiizzz :sneezing_face:

pai asa aproape sunteti cu zilele unul de altul? prinde pescarusul pestii in cioc si ii pune pe gratar :slight_smile: sa-ti traiasca sanatos si voios

Multumesc!
Pai da, dar el e ouat in gemeni, iar eu deschid luna racilor din pole position.
@Samoa, ceea ce citesti nu este adevarat.
Eu scrisei urzici fierte, bors de cartofi si terci de fasui, nu stiu ce vazusi tu.
:joy:

hahahaaaa, adica: Elvira, nimic din ce vezi nu e adevarat :joy:
Eu asa ce m-as baga la dezamagirea aia cu icre & co, nici nu-ti dai seama…
Da’ ce aveti impotriva unei pizze adevarate? :thinking: Eu imi dau seama cu ocazia asta ca n-am mancat una de multisor, trebuie remediata situatia.
Am exagerat la cumparat de verdeturi, din ce n-a mai incaput la bors, am bagat la o tocanita de cartofi. Si cred ca-s gata cu gatitul pana vineri.

Pai am cam mancat pizza in ultima vreme, si nici macar de pofta, mai mult de curiozitate sau fiindca asta mi s-a oferit.
Eu sunt cu pofta de raci in creieras, tre’ sa mi-o potolesc curand.

Home alone. M-am destrabalat cu supa de legume (adunare generala) si papricas, acum mi-am construit o ciulama de ciuperci.

Eu am comanda de ciorba de fasole boabe cu afumatura si mazare noua cu carne si mult marar.
Am vazut ca au aparut visinele in piata, poate mesteresc si o praji cu visine in viitorul apropiat.

Am produs duminica: hummus, salata de ardei copti din aproape 5 kg de ardei kapia :smile: , chiftelute, salata de paste. Ieri am mancat resturi (si o burrata cu rosii si ulei de masline). Azi cred ca fac chiftelute de conopida.

Am mancat duminica la fratello un fel de mâncare tatareasca, seamănă cu Imam bayildi (“Imamul leneș”), dar e cu carne de vita tăiată cuburi și fără ceapă în compoziție. Conține vinete cuburi, suc roșii, carne vita tăiată cuburi și usturoi. Opțional, se poate adăuga la final pătrunjel tocat sau, mai ciudat, leuștean. Cea care a produs mâncarea spune ca prefera leușteanul :confused:
Musai sa o încerc acasă!
Am găsit guvizi mega-grasalani (îi suspectez ca fiind hanusi, 6 bucăți au depășit 1kg. Aveau capete de hamsteri :joy:).
Iaca pohta ce-am pohtit!
Musai cu vin alb dobrogean.

Eu tot nu pricep treaba cu guvizii. Sunt urâți și au doua catralioane de oase :joy:

Bre, da-s dulci!
Ce, îi mănânc de frumoși?!:joy:
Vreau sa văd ceva frumos, mă duc la acvariu sau muzeul de artă :wink:

Aaa aaa, acum am inteleeeeeessss… :joy:
Da nu e mai bun ala turtit cu tumburusi, ca am uitat cum ii zice, și punem niște zahar pe el dacă e? Zahar brun, na!, :grin:

:smile: :smile: :smile:
Calcan.
Și d-ăla vreau zilele astea, e plina piața din Tomis III de calcan proaspăt si frumos.

Termina cu blasfemiile astea! Auzi la ea, zahar!!

Nu stii tu ce-i bun, aia e :smile:

Mie imi plac guvizii indiferent ca au multe oase. Mi se pare carnea dulce si gustoasa.

Oh oh, ala, daaaa! Ala-mi place și mai sunt și aia ca serpisorii.

Îți urez vreo 2 kile de curățat. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Poftiimmmm??? Dar nu stii mai sa-njuri?! :smile:

Nuu, chiar nu sunt vreo fitzoasa si fac cam de toate daca e cazul. Dar nu, nu ma pune sa curat peste.

Nu au solzi, nu asta e problema. Dar tac. Ce sa fac, am rămas marcata :))))

Domne, ia sa ii zici barbatului sa faca bine sa ii aduca acasa direct curatati. Daca nu, sa faca bine sa presteze :smile: :smile:

Eu ma tot duc pe la chinezi: aveti crap?! nu. Aveti crap? Nu. La un moment dat tot trebuie sa gasesc pe stoc :smile: :smile: :smile:
Dadada, stiuuuu, sunt o gramada de alti pesti. Am luat, imi plac, mananc. Dar mi-e pofta de crapul ala prajit cu usturoi :smile:

I-am zis sa nu mai aducă de niciun fel și niciodată. Mergem în Eforie și își ia de acolo gata făcuți, dacă tine morțiș.
Crap da, ala îmi place și mie ff mult.