Bon appetit!

mie-mi plac aia micii, astia-s cam mutanti :)))

Plachie, musai! Acu’, ca-s legume coapte la soare din belsug :wink:

Mda, cred ca-s hanus.
Avantajul e ca au mai multa carne decat oase.
La aia mici, proportia se inverseaza.

Nu zici tu rau cu plachia @ChickyG. Desi nu am facut niciodata. O sa iti cer reteta :-*
Dar pana la plachie, jur ca mor sa-l mananc prajit cu usturoi :smile: In weekend ma duc iar la chinezi :smile: Poate de data asta am noroc. Am descoperit un supermarket mare chinezesc. Au o macelarie si un raion de peste de plangi.

Ahh, in weekend am facut ardei umpluti, mancare de pipote si inimi (mi-era o pofta de ani de zile, am avut noroc ca am gasit intamplator tot la chinezi) iar mister a prestat duminica niste coaste de porc la cuptor.

Cat am stat în Luxemburg, am văzut crapi doar în postura de pești de râu/ lac. Niciodată la raionul de pescărie. Niște aia babanei, se plimbau nestingheriți prin lacurile luxemburgheze pana mureau de bătrânețe sau obezitate :joy:.
Nu știu de ce, europenii din vest nu apreciază carnea de crap. Sau e doar o problema a francofonilor. Îmi venea sa ies la ceas de seară, sa-i facem de petrecanie măcar unuia. Cred ca l-am fi luat prin surprindere :smile:.

Nu se prea cresc crapi (dar gasesti la magazinele specializate exclusiv pe peste), iar cei de balta n-ati vrea sa puneti gura, au un gust malos, bleah!

mie nu-mi place crapul… la un salau, un nisetru ceva de la Dunare ma bag :wink:

tocmai m-am umflat si delectat cu un ardei umplut adevarat! Pansament neuronalopapilar, nu alta.

@Zambareata balesc de numa, trebuie neaparat sa fac si eu, numai sa vad cand am timp.

Am copt vinete pt salata, am pus si cativa ardei grasalani alaturi pe tava de copt.
Am mai produs in premiera mondiala o reteta frantuzeasca cu pui, masline, ardei, rosii si cimbru.
Acum astept copii cu mamaliguta de import (cumpara ei de la Rustic), dupa care, dezmat.
Ah, uitai de prajitura cu iaurt, afine si fulgi de migdale.

Azi, ca taranul roman :joy:, de pofta:

Acum m-as infige in el :slight_smile: :slight_smile:

Eu am facut niste mancare de limba cu masline si o tinem mai mult pe gratare si salate.

Sambata am avut si eu. Bun a fost, cu un mot de unt topit si sare multa!
Ieri am facut salata de vinete. Azi, resturi.

O sa iau si eu taranesti dintr-astia, multi, sa ne facem pofta :heart_eyes:

Spaghete bolognese.
Buuuuuuuuune!

Ieri salata de mezel cu castraveti murati la soare, de mine. Saptamana asta am facut si prima prajitura cu prune, mult asteptata si de travelerist, si de colegi.

Ieri tocanita de rapane cu mamaliguta si roze pe terasa Pescarus in Herastrau, cu ochii la mitingul aviatic.
Azi file de somn cu legume si lamaie. Si-o Francusa de Cotnari.

Pt zilele urmatoare am la cuptor ardei umpluti.

Imam bayildi cu vita Black Angus si prajitura cu afine, iaurt si fulgi de migdale.

Plus snitele si piure.

:heart_eyes:
Eu la capitolul prajituri sunt la faza aleia cu prune si crumbles, ies din ea cand nu se trec fructele astea.
Azi am facut un orez cu lapte indian, de Kerala si o mancarica de dovlecei,
Vara asta mai trebuie sa fac neaparat inca o data ardei umpluti.

Eu am facut pt a treia oara luna asta mancare de fasole pastai. Si o sa fac si a patra oara ca sunt bune rau acum cat e vremea lor :heart_eyes: