Bon appetit!

mie-mi plac aia micii, astia-s cam mutanti :)))

Plachie, musai! Acu’, ca-s legume coapte la soare din belsug :wink:

Mda, cred ca-s hanus.
Avantajul e ca au mai multa carne decat oase.
La aia mici, proportia se inverseaza.

Nu zici tu rau cu plachia @ChickyG. Desi nu am facut niciodata. O sa iti cer reteta :-*
Dar pana la plachie, jur ca mor sa-l mananc prajit cu usturoi :smile: In weekend ma duc iar la chinezi :smile: Poate de data asta am noroc. Am descoperit un supermarket mare chinezesc. Au o macelarie si un raion de peste de plangi.

Ahh, in weekend am facut ardei umpluti, mancare de pipote si inimi (mi-era o pofta de ani de zile, am avut noroc ca am gasit intamplator tot la chinezi) iar mister a prestat duminica niste coaste de porc la cuptor.

Cat am stat în Luxemburg, am văzut crapi doar în postura de pești de râu/ lac. Niciodată la raionul de pescărie. Niște aia babanei, se plimbau nestingheriți prin lacurile luxemburgheze pana mureau de bătrânețe sau obezitate :joy:.
Nu știu de ce, europenii din vest nu apreciază carnea de crap. Sau e doar o problema a francofonilor. Îmi venea sa ies la ceas de seară, sa-i facem de petrecanie măcar unuia. Cred ca l-am fi luat prin surprindere :smile:.

Nu se prea cresc crapi (dar gasesti la magazinele specializate exclusiv pe peste), iar cei de balta n-ati vrea sa puneti gura, au un gust malos, bleah!

mie nu-mi place crapul… la un salau, un nisetru ceva de la Dunare ma bag :wink:

tocmai m-am umflat si delectat cu un ardei umplut adevarat! Pansament neuronalopapilar, nu alta.

@Zambareata balesc de numa, trebuie neaparat sa fac si eu, numai sa vad cand am timp.