Bon appetit!

Si eu o fac des in perioada asta :grin:

Au mancat ca termitele :joy:
Data viitoare le pregatesc alta mancare dobrogeana, dar macedoneana: piperchi dinijicati (cu ardei, rosii si branza)

Azi vreau sa fac coronation chickpeas dupa Ottolenghi, reteta promite bunaciune. Am pus nautul la inmuiat.

Whoa, ce va dezmatati!
Noi am mancat usurel, salate, cu pui, cu peste, cu afumatura, ca muream de vapaie.
Ieri m-am indurat si am facut niste parjoale din carne de pui (fara paine in ele), am mancat cu salata (what else?)
Diseara ajung tarzu, mancam trei feluri de hering marinat si ou fiert.
De maine, nu mai stiu!

Pohta ce-am pohtit.
Sa vina racii la mine! :joy:

Olala! :heart_eyes: @ChickyG
Ieri mancarica de pastai cu mamaliga, un burek cu dovlecei si unul cu branza.

Vai,@ChickyG, in ce fel arata!
Ciorba de gaina cu leustean. Diseara, pastrav cu spanac si bacon si cartofi noi, la cuptor. Si sos de lamaie si marar.

Am venit sa vad ce mai tricotati pe aragaz pentru inspiratie.
Asara am facut o mancarica de pastai galbine, buna si niste pui asortat la ea…

O ciorba am sa fac si eu zilele astea , inca ma gandesc de care… poate de verisoare acrita cu bors si neaparat culeustean

Aseara am facut iar o prajizura de-aia cu prune lunguiete, cu faramituri. Azi am mancat din ea si cu niste Bavaria blu alaturi (care este o specialitate bavareza de branza, camembert cu putregai albastru :heart_eyes: ).

Noi am mancat pizza aseara. Iar acum am mancat un schnitzel, cat un capac de buda.
Bun asa, ajuta la 6 packs! :smiley:
Am supa de pui, facuta luni seara, cand ma luase cu usor disconfort in gat si am intrat in panica, am facut un cazan de supa, basca ghimbir+miere+lamaie. Sunt fresh, dar inca iau mixul, ma gandesc sa-l introduc ca pe o constanta, pentru restul toamnei/ iernii.

Aham, de vreo doua ore am inceput sa simt ceva dubios in gat. Sigur e din cauza unguroacei din birou :rage::rage::rage: Tocmai i-am povestit bancul cu “bea incet” :smile: Mai ales ca o anuntasem ca dc se lipeste de mine vreo bolesnita jar mananca.
De vineri ma rog de ea sa lucreze de acasa pt ca e in ultimul hal de racita. Behaie ca magarul. Inclusiv ieri am rugat-o din nou: te rog euuu mult, du-te acasa!!!
Avem coleg cu copil mic, spatiul e restrans in birou. Se roaga de tine toti sefii sa stai dracu acasa si tu insisti sa fii darnica.

Anyway, am luat niste sushi pt pranz desi ar merge o supa buna de pui. Dar nu avem asa ceva.

Dar nu merge s-o trimiti acasa, fara s-o rogi s-o faca? Eu asa as proceda :grin:
Eu merg azi iar la Biergarten, cred ca-i ultima zi cu t° peste 30 de grade.

Eu i-am zis sefei ca daca vad oameni betegi la mine-n birou, eu plec acasa.
A zis, ok!
Si abia astept sa plec acasa si sa bag o galeata de zamela!

BA DA!!! Am rugat-o cu frumosul de nu stiu cate ori, iar ieri intr-un final, am ridicat usurel vocea: te rog pleaca acasa, ACUM!

A zis da si am vazut-o ca isi ia bulendrele. O ora mai tarziu remarc ca lucra pe de hol :smile: Alte doua ore mai tarziu se intorsese in birou.

Cand n-ai cu cine, n-ai cu cine.

Ia-o si condu-o pana la iesire :joy: Poate n-o avea WiFi acasa :thinking:

:grin::grin::grin::+1:
Oamenii de la Minolta!!

Deseara vreau sa fac supa asta

Am un ochi de aragaz la bbq-ul din gradina si cum nu a plouat dupa amiaza, zic sa fac o mancare de ardei copti. Am luat o reteta de pe youtube, numai ca eu am pus si o rosie mare necoapta, din umila mea gradina de tomate. Bine, am avut si peste pane si niste orez simplu fiert cu linte, dar ochii mi-au fost pe mancarica pe care ne-am batut, nu alta, toti trei.

Postez aci :grin:

Pentru @Samoa, coaste de miel c-oleaca de zama, coapte in paine

Pentru amatoarele de dulce, ciucalata, faguri de miere, dovleac, gutui si pere in sirop cu nuca, baclavale si smochine. Ce n-am pozat, da’ a fost senzatie, fu o praji cu foi din caimac :yum: