Bon appetit!

Stat ca putoarea :joy:

Șezut degeaba, frecat menta, stat cu cracii pe pereți. Expresie împrumutată de la un personaj drag mie, pe un alt forum.

Si eu, azi: iahnie de fasole + ardei copti.

Am primit fasole alba din piata de la Sibiu, trag si eu o iahnie in weekend, cred, Cu ardei copti :grin:

Seara thai :wink: E prima incercare de mancare thailandeza.

Sa iti fie de bine! :slight_smile:
Ti-a placut? Ai gasit vreun local bun in Bucuresti? Acum cativa ani am tot incercat sa gasim un loc decent cu mancare thailandeza dar n-a fost chip. Ce am testat nu avea nici cea mai mica treaba cu thailandezul.
Pe de alta parte, cand am incercat sa cumpar lemongrass sa ne facem tom kha kai-ul acasa l-am gasit numai la pret de super lux in piata la Floreasca. Deci probabil ca nici lipsa ingredientelor nu ajutau prea mult.

In prima poza e o tepusa satay? Apoi recunosc pad thai. Urmeaza un crevete cu orez si sos si-n ultima poza pare a fi un white curry (cu ulei de chili?), de-asta eu n-am mai pomenit.
Cum si ce ti-a placut cel mai mult?
Mie mi s-a facut acum o pofta nebuna de tom yum.

Va multumesc.
A fost prima experienta thai.
In ultima poza e o supa cu creveti, lapte de cocos, galanghal, frunze de kaffir lime, lemon grass, ceapa rosie, sos de peste, ciuperci, ulei picant.
Tom Kha Gai Khun Ying, pre numele ei de scena :joy:
Asta mi-a placut.
O remarca: obisnuita sa mananc toate legumele din supa mioritica, am facut greseala sa incerc sa dovedesc doua bete de lemon grass :joy::joy::joy:. Mare greseala. Pana la urma le-am asezat mumos pe marginea farfuriei si am retinut sa le ocolesc data viitoare.
Felul principal am luat ceva cu taitei si carne de vita. O portie imensa pe care nu am putut-o dovedi din 2 motive: era enorma si avea un gust pronuntat de cocleala.
Mancarea asta a funtionat ca Fortrans a doua zi. A trebuit sa ma dreg cu 2 imodium si un smikactiv ca sa pot ajunge safe la office ieri dimineata.
Porcaria asta se numeste Guay Taew Phad Keemao.
Vad ca se prepara cu ou, cred ca de acolo mi se trage…
Desert am servit Kanom Bah Bin, o prajitura cu cocos, buna, dar extrem de dulce.
Am gustat insa de la colegi I-Tim Mamuang Khao Moon si mi-a placut. E un desert cu orez, lapte de cocos, zahar, inghetata de mango, fasole galbena.
Amu astept cu nerabdare urmatoarea vizita la un restaurant cu specific japonez.
Si rontai covrigei uscati cu banane :joy::joy::joy:, fac bine la stomac.

Sotul meu zice: poza asta de ce nu ai incarcat-o pe FB alaturi de mancarea thai?

Arata fain! Eu mananc rar la thailandezi, nu prea ma omor cu mancarea lor, prefer chinezii si japonezii (sunt turbata dupa ramen).
Da’ covrigul ala…mmmm…eh, ala ma face sa balosesc abundent.

Am o punga plina, de Buzau :joy:

Sincer, nu cred ca problemele sunt de la mancarea thailandeza, ci de la mancarea thailandeza facuta de romani.
Si eu ca @Travelerista nu am pomenit ulei turnat peste supa astora. Mai testeaza si alte localuri.

Si eu am pus ochii pe covrigi :smile: Ce-as mai baga mana prin monitor sa ii fur unul :smile:

Eu nu mai pot! Am o pofta crunta de sarmale :smile: Cred ca e buba la cap :smile:
Cand dumnezeu mi-oi face timp sa prestez o oala…hmmmmm

Acum vreo saptamana am facut o placinta cu mere. Aluatul l-am prestat dupa reteta lui Hadean. A iesit fff bun si s-a pastrat fraged.

M-ai ucis! :sob:
Nu mor dupa ciocolata si alte gretosenii dulci, dar placintele, sunt moartea mea!
Cu atat mai mult, cu cat, extrem de rar, le fac eu. Ca daca-as face, cred ca m-as face si eu lata, cat usa.
Pfffff si cum arata!

Am luat o salata de la Fru Fru, e buna rau de tot combinatia. De retinut :wink:

Budincă de griș, brânză de veci, cu prune și stafide.

Sambata: doua sirloin-uri cu cartofi prajiti si branza rasa.
Duminica: o tocanita de vanat si crema de zahar ars.

In rest, in ultima perioada am cam crescut valoarea actiunilor la deliveroo. Am descoperit un restaurant indian si vreo doua localuri thailandeze absolut senzationale. Asa ca nici unul dintre noi nu a mai avut chef de prestat la aragaz.
@Travelerista Zic iar, mare dreptate ai avut cu mancarea indiana :kissing_heart: E buna domne, e fffff buna daca e gatita cum trebuie.

Azi vreau sa fac o mancare de fasole verde cu pui.

India e atat de mare, are atatea feluri diferite de mancare, pentru mine una mai buna ca alta, gasesc ca n-are cum sa nu placa @Daria
Eu sunt la sarbi

Noi la romani :joy:, cu patru feluri de mici.

Tot cu roze alaturi.
E grele! :joy:

care au iesit invingatori?? :slight_smile: