Bon appetit!

Toti :joy::rofl::joy:
Erau suculenti, o bunatate!

Prune uscate. Nu mă pot opri.
Sunt pur și simplu divine!

Office-ul firmei este intr-un bloc din buricul orasului.
De cateva zile am oprit AC si ne racorim cu ferestrele deschise larg.
Treaba e ca ieri mirosea orgasmic de bine de la un etaj mai jos a gogosi si varza noua la cuptor.
Asadar, azi voi presta varza cu ciolan la cuptor.
Am primit weekendul trecut o sticla de vin rosu din rezerva Murfatlar, vechi de 30 de ani, fix cati ani de casatorie am serbat.
Asta vom dovedi azi in familia reunita.
Plus mamaliguta si ardei iute.

Aseară, pizza. Și Chianti.
Porca puttana, buonissimo!!!

Ca la stransul recoltei :joy:

Ardei umpluți, gata să intre la cuptor.
Ce dor mi-era!

Astăzi fac varză a la Cluj. Am varză, am și carne de ieri, mă duc s-o construiesc, imediat.

Ieri mi-am pierdut virginitatea la mancarea japoneza.
Hmm…
Supa “udon” cu somon a fost ingrozitor de sarata si avea un miros oribil.
In poza arata bine, dar in realitate nu m-am putut atinge de ea.
salmon-udon-n5gjca7lduwmgv2vokgnwlg3xf4p4abc3xkfi9iam8-300x300
In schimb, am mancat maki la greu. Si noua revelatie: wasabi :star_struck: Imi place!

Dar nu cred ca voi mai incerca ceva japonez. Bucataria mediteraneana sa traiasca!

Mancarea Japoneza este delicioasa. La fel si cea chinezeasca. Sau cel puti asa imi par mie. Dar … la ele acasa. In fffff putine locuri gasesti mancare cu adevarat japoneza sau chinezeasca. Nu stiu unde ai mancat japoneza, dar eu in romania m-am apropiat se ea doar dupa ce am fost in japonia si doar la indicatia unor japonezi de renume (printre care si ambasadorul japoniei). Recomandarea universala a fost Zen Sushi. Doar de acolo manac si este intr-adevar cea mai apropiata de cea japoneza. Nu identica, dar cea mai apropiata. Ale tale nu par a fi de la zen sushi. Caserolele par aceleasi in care livreaza ei, dar parca nu arata ca produsele lor. E dubioasa si treaba cu supa fff sarata. Ei nu consuma niciun gust in exces. Mie personal wasabi nu imi place pt ca nu imi place hreanul :grin: De unde ai mancat de fapt?

Mancare chinezeasca mai macasem dar nu eram mare fan, multe sosuri, dulci, cleoioase…yeac. Dupa ce am mancat in China mi-am schimbat complet parerea despre ce inseamna mancare chinezeasca. Din pacate nu am referinte despre un restaurant chinezesc bun.

Sushi Garden.
Supa aia cred ca avea sos de soia in exces si, in plus, un miros oribil. Nu stiu din ce cauza. Cu siguranta nu era mancare alterata, dar un ingredient nu mirosea bine.
Ei, wasabi ala a fost de milioane! Dar mie-mi place hreanul.

Supă cremă de dovleac. Cu lapte de cocos și panceta prăjită.

Si eu am un butternut dovleac in asteptare, cam asa o sa-l execut si eu.
Cu dedicatie pentru @ChickyG

Butatama tonkotsu shoyu ramen cu extra Alge, Mai Buna de atat nu se poste, umami la maxim. Neaparat trebuie da veniti si la MUC, mergem atunci si la supistii astia, merita.

Asta arata bine.