Bon appetit!

Super, merci. Le fac peste 2 saptamani cand imi vin prietenii din Romania in vizita.

Pere coapte, cu vin, scorțișoară și vanilie. Am pus nuci, stafide și ciocolată, în scobitură. Sunt periculoase!

Supă de pește și creveți, cu fenicul și șofran. Servim cu un moț de alioli și pâine cu semințe, prăjită în puțin unt frecată cu usturoi.
Vă rog să mă credeți pe cuvânt, tratează de îndată, depresia unei seri ploioase, de toamnă!

m-a izbit pofta de tzatziki asa ca prestez…

Risotto cu ciuperci. De trei feluri.

Tot eu vă inoportunez, am făcut supă cremă de conopidă și voiam să mă laud.

Daca ai da si reteta ar fi super! De saptamana viitoare voi avea nevoie de multe supe creme.

Eu am folosit: o ceapă mică, niște usturoi (un cățel, sau doi, în funcție de mărime), o conopidă mică, supă de legume (un pahar mic) smântână dulce, niște chilli, sare, piper, mult bacon.

Călești ceapa și usturoiul, în puțin unt, încet. Când sunt moi și faine, arunci conopida desfăcuta în buchete mici. O călești și pe ea, puțin. Adaugi supa și lași să fiarbă la foc mic, cu capac. Între timp, tai baconul, în bucăți mici și-l pui la prăjit, fără ulei, foc mic.
Când conopida e fiartă, tragi de pe foc, scurgi zeama, într-un vas și o mixezi bine, bine, adăugând smântână, până când are consistența unei creme. Pui la foc, potrivești de sare, piper și iuțime. Scoți baconul pe șervețel de hârtie, lași la scurs. Lași supa să dea în fiert, câțiva bulbuci și gata.
Servești cu mult bacon prăjit crocant și cu crackers, cu semințe și sare de mare!

Multumesc!:kissing_heart:

Varză de Bruxelles, gratinată, cu bacon și resturi de pui fript.
Rapid și bun și uite-așa, folosești resturi de prin frigider!

Si eu varza de Bruxelles in seara asta

Am vazut ieri la Auchan, cred ca prepar si eu, dar weekendul urmator.
Momentan, sunt in reveneala dupa vacanta.

Eu am avut sfeclă roșie, coaptă, cu brânză feta și semințe de dovleac, prăjite. Și un picuț de ulei de măsline. Cred că-mi fac și azi.

Geniala ideea! O prestez zilele astea pt ca sunt in mood de supe si ciorbe.

Cod, cu spanac și creveți. Și niște nucă prăjită, pentru efect cranț.

Eu am facut ieri supa de miso cu broccoli si salata de ton.

O mancare de mazare cu pulpe de pui. Am scotocit prin congelator pt ca nu mi-am scos nasul la cumparaturi.
Trebuie refacute niste stocuri in weekend.

Construiesc o varză a la Cluj. Uriașă!

Poftesc la o varza a la Cluj, dar cine sa o faca? :joy:
Saptamana asta traim cu salate si mancare la minut, n-am timp si energie de altceva.

După varză, trecem la fasole. Așadar, am în construcție, o fasolică, cu Costică afumată… alelei, cred c-am înnebunit vecinii, cu mirosul!

L.E. Fasole mio și castraveți murați, la putină!