Bon appetit!

Noi suntem in reveneala dupa vacanta in Aquitaine.
Branzeturi putacioase de vaca si capra
Jambon de Bayonne
Salam cu alune
Tartine cu ansoa din Tara Bascilor
Vin Saint-Emilion Grand Cru

Să vă fie de bine!

Desert de campioni (sau, în orice caz, de alergători amatori) măr, cu înghețată Propud de ciocolată și fulgi de cocos.
Aș fi ras o găleată de înghețată (28 de zile, nah), însă m-am abținut. La cină, am servit sfeclă coaptă, cu brânză feta și semințe de dovleac.
Cică de la sfeclă, alergi mai iute! :grin::+1:

Sa va fie de bine!
Am notat chateau-ul @ChickyG
Eu am facut ieri paste de naut cu conopida, gratinate, deasupra si cu bacon f crunchy.
Azi: iar supa de miso cu broccoli, piure de cartofi dulci cu curry si peanut butter, chiftelute de graunte, placinta cu dovleac.

Multumesc!
Placinta de dovleac programasem si eu, dar onorat clientela a solicitat supa crema de dovleac si tocanita cu salata de varza.
Placinta am reprogramat-o pentru weekendul urmator.
Azi merg cu gasca de la office la Red Angus. Intiiasi data. Sunt curioasa cum e carnea de vita australiana.

E de vis! Deschide o nouă perspectivă :grin:

Sambata - varza acra la cuptor.
Duminica - ciorba de burta :smile:

Winter is coming! :joy:

La mine a venit deja :smile: De asta si ne-am infipt la mancaruri romanesti, sanatoase :smile:

Diseara fac un snitel de vitel cu piureu. Parca am pofta si de o salata de sfecla rosie.

Apropo de sfecla rosie, am mancat saptamana trecuta o combinatie hipstereasca dar misto rau.
Friptura de cerb la gratar, pe pat de piureu de dovleac - pe langa erau bucatele de dovleac, ceapa si sfecla. Absolut superb restaurantul si haleala. Chiar, ia sa-l adaug la lista.
O singura chestiune m-a depasit - sfecla nu mai era rosie ci alba…decolorata. Cum or fi gatit-o, ei stiu. In orice caz ff buna.

nu e de la gatit, asa e soiul

Hahahaha, m-am gandit si la asta, dar nu am apucat sa dau pe sfantul Google. Pt ca da, gustul era de sfecla rosie 100%.

Multam @Zambareata cat traieste omu’nvata sau “stie taranul ce-i sofranul” :smile:

De evitat, cel putin in Romania :joy: V-am mai zis eu ca prin fisa postului scrie sa ma plimb prin toate carciumile, inclusiv prin cele maxim de fitzoase.

Orice vita australiana o sa incerci in Romania are fix acelasi gust cu aia ne-australiana. De asta nu comand niciodata daca e australiana. Parca o prefer mai putin plimbata pe vapor, daca e sa fie :grin:

In Australia da, acolo a fost alta treaba. Desi tot carne de vita e si aia si tot asa, depinde cum e gatita.

Bine, acum nah, nu exclud sa fiu eu mai de la tara :grin: De ex am mancat vita australiana la Isoletta ultima data si in afara de pret nu mi s-a parut ca se diferentiaza cu ceva de vreo vita locala :thinking: Acum astept cu interes feedback de la @ChickyG

Eu in Bucuresti nu am reusit sa gasesc o friptura de vita pe care sa mi-o gatesc si sa fie decenta. Nici la restaurante nu am nimerit pe nicaieri o bucata de carne decenta.
Noi cu porcul le avem. Vita e mai greu de maturat si drept urmare am mancat multa talpa pe post de friptura.
Imi recomandase o amica sa cumpar carne de la Vaca muu din Dorobanti (parca asa ii zice?!) dar mi s-a parut indecent pretul pentru doua fripturi pe care voiam sa le gatesc cu mana mea.

N-am mancat in Ro, nu stiu. Dar pe alte meleaguri, a fost o poezie gastronomica.
Mananc de 4-5-6 ori pe an, aici, e foarte scumpa, dar e atat de buna, ca renunt la banii aia, fara prea multa durere. E suculenta si aromata si papilele au orgasme multiple!

Pana la vita australiana, iaca o salata cosmopolita, cina de putoare!

Mai, fuse buna si frageda, dar n-am reusit sa dovedesc toata bucata de antricot.
Am incercat si tartar ca aperitiv.
Iaca si poze.
De maduva nu m-am atins, dar colegii amatori de asa ceva au apreciat-o.

Buna si frageda, ok, dar ceva exceptional? Ceva peste o vita obisnuita bine gatita? Ca asa am mai mancat vita bine gatita, dar ca ii zicea australiana sau romaneasca era tot una :grin:

Exceptional=sa ma dea pe spate, nu.

Dar e ceva care intr-adevar ma da pe spate: salata asiatica cu carne de vita de la Simbio, dar acolo cred ca e de “vina” dressing-ul.

Avem un restaurant vegetarian aici in zona, nu prea ma duc la ei, colega mea e carnivora si de obicei mergem impreuna la masa. Am fost azi, cu alti doi colegi si bine am facut.
Babaiatule, ce mancare buna au! Mori mancand!

Nu mai cumpar astia in viata mea:

Highly addictive! nu te poti opri

Aoleuuuu, cunosc genul. Te baga in boala direct :smile: :smile: