Bon appetit!

Ma gandesc sa fac in weekend:

Aceeasi impresia o am si eu. Iar asta se aplica la toate mancarurile preferate din copilarie. Daca le fac eu, parca pur si simplu nu au acelasi gust.

pofta ce-am poftit (in conditiile in care in casa la mama mea nu s-au facut) taietei cu varza.
Si am facut o variatiune ieri de mi-am “umplut fata” :grin: rice noodles thai foarte lati si cu varza acra calita

Nu am mancat niciodata dar am tot citit si am tot poftit. Musai trebuie sa mananc si eu.

Daca tot ii faceti, va sfatuiesc sa adaugati bacon, prajit crocant, si putin usturoi. Si chilli!
E nebunie curata! Nici mama nu facea, dar aveam o prietena buna, la etajul doi, maica-sa facea frecvent si ma indopam ca nesimtita, la masa femeii.

eu tot la o prietena am mancat si erau cu varza dulce.

Cu varza dulce, da.
Dar mie imi plac oricum.

care e zona de provenienta oare?

Ungaria? :thinking::thinking:

Da, Ungaria e!
Imi aduc aminte ca sasii nu faceau (cel putin, nu aia pe care-i cunosteam eu), numai ungurii si românii.

acu’ stim :upside_down_face:
Mi-am adus si la cutie pentru pranz :grin: ca deseara merg la Jamie Oliver pentru o sarbatorire :tada:

Cina locala

Si acum una Mica de gutui pentru digestie

Sa va fie de bine!
Aia “mica” a alunecat la fix, pe moale :joy:
Eu am comanda ferma pentru bors din piept de vita si tochitura cu mamaliguta si branza de burduf.
E frigut si zapada, merg.

Ca unsa a mers :joy:
Azi
Painica, calda

Mancarea

Sectie

Am uitat sa zic de chelner, unul de scoala veche, mi-a facut recomandari ca la carte ca l-am rugat, a servit totul ireprosabil. Si dupa fiecare tigara fumata imi schimba scrumiera. Si la ultima ii zic s-o lase, plec acusica. Tot a schimbat-o si mi-a facut reprosuri: “pardon, madame, you’re on holiday” :joy:
In incaperea alaturata era un botez, phii ce muzici si chiuituri si veselie :heart_eyes:

Ehheeee, scrumiera aia pe masa aduce cu ea gustul dulce al libertatii :smile:

Mi-e dor de ospatarii astia care chiar stiu meserie :heart_eyes:

Nimic special in weekend, dar f bun: ciorba de pui, snitele de pui cu cartofi prajiti.

Sambata, am mancat din congelator, supa, la care am facut taiteti si salata cu piept de pui.
Ieri am facut placinta cu spanac si branza, am si pentru in seara asta.

Azi fasole cu salata de varza si paine de casa. Am cerut mai apoi si un ardel iute, copt

Si apropo de placinta, mananc cate o bucata in fiecare zi, azi cu branza, la micul dejun

Si desertul de azi de la md :innocent:

hai ca deja te cam intreci cu gluma cu festinul asta :grin:

Azi imi fac zacusca de fasole! In premiera!