Bon appetit!

Oha, mai sunt si bites, sa-i mananci ca pe seminte @Zambareata
Ieri am facut sopa seca. Azi ratza la bucata, probabil cu piure de conopida si de broccoli. Si coleslaw.

Azi am bucatarit (noroc cu ora suplimentara):

• ciorba radauteana
  • salata boeuf
  • fasole pastai cu carne, marar si usturoi
  • placinta cu dovleac
    Dupa ce-mi lungesc picioarele la plimbare, fac niste frigarui si cartofi la cuptor cu rozmarin.
    Roze-ul sta cumintel la rece, sa nu-l ia cu insolatie.
    28 C!!! :sunglasses:
    Ce naiba-i cu caldura asta?!

Noi am avut ieri, ciolan de purcel și piure de rădăcinoase. Și salată verde.
Azi, chilli con carne.

Chicky imi dai si mie o reteta de radauteana? Te rog?

Norocosilor! Aici t° maxima de ieri a fost 4 grade, asta alaturi de o ploaie mocaneasca… :persevere:
Revenind la oile noastre, aseara am mai facut repede o salata de linte neagra (cu ceapa rosie, ardei gras si castraveti murati) cu mock chicken dat prin condiment de shawarma.

Pai e corect?! Eu am stat sub paturi cu caloriferele duduind :smile:

Eu am facut o ciorba de vacuta si chiftele. O parte din ele au fost facute “marinate” cu piureu.
Saptamana asta am in plan un piept de rata, niste paste cu branza - am mai multe branzeturi prin frigider care merg rase si puse la niste mac and cheese si probabil iar sfantul Deliveroo.
Mi-a dat si @ChickyG ideea cu mancarea de fasole pastai cu usturoi si marar :wink:

Daca ajuta cumva, a fost exagerat de cald in Buh in weekend.
In octombrie imi plac zilele senine, dar cu max 18 C, nu 28.

Am prestat dupa reteta asta:

Fasolea păstăi fiarta merge grozav cu un pic de maioneză, mărar si usturoi. Eu o fac cand cu ulei, cand cu maioneza, nu am adăugat carne până acum, dar o s-o fac. Imi place fasolea la nebunie, încă de cand eram copil, si păstăi si boabe. Cand fac tocăniță de fasole păstăi, de exemplu, atunci cand o pun in farfurie trantesc si un ou prajit deasupra. Sau dacă o încălzesc la microunde, scobesc mijlocul, sparg un ou acolo si o tin la microunde până cand se coace oul. Ou imi place sa pun și in tocănița de mazăre.

Azi am porcit, cică de lillördag (sâmbăta mică).
Hamburger Redneck, de la Burgersson și un pahar de vin rosu (Baron de Ley). No, așe!

Dezmat! Sa va fie de bine!

Azi am facut parmigiana verii trecute :smile:

Eu am taiat-o spre Cta. Va voi “peștui” maxim :wink:

ca bine mai vorbesti @ChickyG. Eu o sa fac azi sau maine linguine cu seafood.

Azi, la pranz, mancam afara, diseara avem deli si vin (si ne jucam ESO, evident).
Maine, ori fac ceva gratinat (varza, sau conopida, cu pui sau porc), ori fac pui invelit in bacon, cu piure de conopida si broccoli. Si mai trag niste snapac si ciuperci in unt si gata.

Pui în bacon și piure de broccoli și conopidă. La spanacul tras în unt, i-am adăugat niște semințe de pin, prăjite.
Băi, piureul ăla, e într-un fel… :star_struck::star_struck:

Fara prea multe cuvinte. Chefalul asta mititel e bestial.
Avuseram icre de stiuca, bors de peste (somn), chefal, somn, mujdei, tort cu mere caramelizate si rom (bautura, nu esenta).
Pestele a inotat temeinic in Muscat Otonel sec, dar parfumat, home made.

Gorgonzola cu mamaliga. Demential de buna varianta fandosita a MBS-ului (mamaliga cu branza si smantana)

N-am poze, că prea eram flămânzi, am făcut hamburgeri, câte doi de căciulă, fără pâine, i-am pus în niște frunze de salată iceberg. Cu puțin allioli, ketchup, ceapă roșie, castraveți la saramură, roșii, bacon și cheddar. Pentru cine reduce carbohidrații, încercați, că sunt nenorocire de buni!!!
Mâine, cred că fac supă cremoasă, de pește și fructe de mare.

Sambata - piept pui cu un pic de tocanita de ciuperci si alt pic de orez sarbesc, plus intaiasi salata de varza murata pe 2018.

Duminica - pui Valdostana cu legume sotate si un Gewurztraminer de Jidvei bun, bunutz.