Bon appetit!

Noi am avut potaje de garbanzos și taddaaaaaa… cotlete de miel, cu țelină coaptă și varză de Bruxelles.
Am mâncat miel. După 35 de ani! :grin:

Ce bine arata totul :heart_eyes:
Eu, din categoria mancare à la minute: spaghetti integrale si alta data paste din mazare, ambele mancate cu kajmac.
Ieri am facut o placinta cu gutui si, la cererea publicului, iar varza de Bruxelles Asia style, cu tofu.
In seara asta carnati albi, bavarezi, cu covrig si mustar dulce.

Eu poftit tare ciulama cu ciuperci si mamaliga ceea ce am executat si adus si la cutie pe plantatie.
Am pus peste pui de tip shwarma

Aceasta este o actiune in premiera :smile: nici macar in Bucuresti nu am comandat ciorba de burta.
Momentul acela cand esti lihnit, dai navala pe deliveroo si incepi sa te stergi la ochi:
image

Am trait sa o vad si pe asta :grin::grin: I am sooo excited!!!

Intrebarea este, raman nemancata ori ba?!

Sa ne zici cum a fost.

Numai ce ne-am ghiftuit cu sushi , sorry, fara poze, am infulecat rapid. Acasa am pus o porchetta in oala cu presiune, cand ajung acasa o dau si la cuptor putin. Azi fii-miu a avut PD day, zi libera pentru copii, asa ca de dimineata am facut muffins cu morcov, la doua cuptoare, nu au iesit asa bine in cel nou, air fryer. S- a rupt o piesa la Tefal actifry, pana sa o inlocuiesc, sotul a aruncat actifry-ul la gunoi. Asa ca l-am luat pe asta pentru cartofi prajiti cu f putin ulei, dar am facut si snitele si chiftele in el. Va pun link cu unul asemanator cu ce am eu

Azi, din motive de frig si zapada, ne vom face de cap cu canard confit, cartofi sarladaise si un Chemin des Papes.
Si cred ca mesteresc un tort de mere imbatate in cognac.
Sa fie pranz a la francaise!

Fratilor, termitele si-au rupt burtile!
Au spus ca-si vor aduce aminte mult si bine despre canard confit.
Stiti cum a iesit?
Se topea in gura!
Iaca poze, dar nu se compara cu realitatea.

Recomand vinul si reteta de cartofi.

Mama mia, cum arata, imi ploua in gura!
Nu-mi vine sa cred, dar n-am facut vreodata canard confit. O sa mai strang ceva grasime si trebuie sa fac si eu, neaparat!
Ieri mi-am petrecut ziua pana inspre noapte in oras, dar n-am avut timp sa merg sa mananc la o masa, am descoperit un kind of fast food arabesc, nou pentru mine, destul de mare, toate mesele erau ocupate, mi-am luat o shawarma to go, din carne de vitel, si ce sa spun? Mai bun de atat nu se poate. Trebuie neaparat sa revin, sa le testez tot ce fac. Inaintea mea si dupa mine, numai clientela arabeasca, care comanda in limba natala, si asta un semn bun.
Azi fac fasole batuta. Sau poate si o iahnie, am pus cam 1kg de fasole la inmuiat.:smile:

A trebuit sa folosesc niste batoane de-al de Mars, Snickers & Co, ca sa nu le arunc peste cateva luni, am facut muffins (ca merg cel mai repede) cu batoanele maruntite si i-am adus la serviciu, succes total.

Bun, bun rau de tot! Jos palaria pentru oameni! Gata, ne-am abonat de clienti :smile: :smile:
Toata mancarea a fost mult mai buna decat am nimerit la restaurantele decente din Bucuresti (clar mi-a placut mai mult decat ce haleala fac cei de la “La Mama”) .
Si nu mai discut despre portii :smile: :smile:

Cand stii ca ai comandat de la romani? Cand primesti juma’ de franzela fara sa ceri paine si cand smantana de casa e de la nasul mare fara numar :smile:

Ahh, mi-am adus aminte ca am facut ieri o vita bourguignon cu care nu mi-ar fi fost rusine sa ma prezint in fata Juliei Child.
Insa acum am o problema :smile: cum mai pot manca eu alta vita fara litrul de vin scump pus in oala?! :smile:

:joy::joy::joy:
A naibii vacuta, chiar asa? Un litru de vin bun?

Chiar asa :smile: :smile:

Dar iti spun, schimba total mancarea :smile: Stingeam eu si inainte carnea cu o pleasca sanatoasa de vin, insa chiar asa mult nu am pus pana acum. Merita insa.

Am o galetusa de untura curata și sâmbătă, căutând ce sa fac cu ea, am găsit o rețetă de fursecuri. Și am prestat doua tăvi de chocolate chips cookies. Fratele meu… s-au bătut turcii la gura lor. Ce unt, ce fandoseli, au ieșit astea cu untura de nu mi-a venit sa cred, și niciun iz grețos.

Poti inlocui si uleiul de floarea soarelui si sa gatesti cu untura. E mai sanatos.

In ultima vreme cam arunc totul în cuptor, cu f puțin ulei. O sa încerc de acum cu o lingura de untura.

Eu am o tava XXL cu pollo cacciatore in care am trantit si naut ca era prin frigider, isi plangea de singuratate.
Amu astept sa-mi vina jumatatea, sa bage tava la cuptor, pe mine ma depaseste momentul.
In asteptare: patrunjel + usturoi gata de tocat.
:wink:

Si rezultatul:

Nebunieee, Tre musai sa caut sa vad ce și cum.

Reteta aici: