Bon appetit!

Avem în pregătire, gulaș și piure de conopidă.

Eu am produs steel cut oats cu dovleac și nuci, nebunie… vroiam Invenție de mic dejun dar e foarte bun și ca desert

Am făcut LCHF mugg muffins. Cu ciocolată.
Fratele meu, ce bune sunt și ce iute se fac!
În max 5 minute, ai desertul gata!

:heart_eyes:
Ai fiert dovleacul odata cu fulgii si ai pus la urma nucile?

Nu-s fulgi, îs boabe :slight_smile: făcute in instant pot.
Dovleacul copt separat apoi amestecat cu oatu fiert, Scorțișoara,cuișoarele pudra, o lingura miere, niște esența vanilie, nucile( le-am pus și pe ele la cuptor un pic)

:hugs:
Cred ca fac o portie mare maine.
In rest: piept de pui hranit cu porumb facut cu parmezan si bacon, piure de conopida
piept de rata stir-fried in cupe de salata
si o sa incerc si un mic confit dintr-un piept de rata, cu varza rosie calita

Nu recomand confit din piept, așteaptă pana ai picioare.
Am făcut un mare picior de curcan afumat la cuptor peste cartofi, ceapa și ardei.

Atunci nu mai fac vreodata, numai picioare nu se gasesc. O sa fac dintr-o rata intreaga, candva. :grin:

Asta suna a coliva :joy::kissing_heart: kind of…da’ mie-mi place coliva.
Tre’ sa incerc si eu.
Ma tot sucesc, invartesc sa fac un tort de mere, dar imi trebe un vas in care sa caramelizez zaharul, apoi sa-l introduc la cuptor cu merele si aluatul.
Am o forma de tort Zepter din inox la Cta, dar pana ajung sa o recuperez raman cu pofta nesatisfacuta.
Eu am pus de ultimii ardei umpluti pe anul acesta si un bors de perisoare.

Este tortul meu de baza și-l coc dintotdeauna într-o oala de inox. Caramelizez zaharul în ea, pun merele apoi și mai departe știi. Faci varianta cu crema de zahar ars?

Ultimii 3 din congelator :neutral_face:

Mamaaa, 1001 x :heart_eyes:

N-am idee cum e cel cu crema de zahar ars, dar papilele mele aurolace au inceput sa pofteasca la asa ceva.

Pai cum? Peste merele tolănite in cratiță cu zahar ars se toarnă compoziția de crema de zahar ars, se da mai întâi asa la cuptor, pana se încheagă puțin, vreo 30 de minute, apoi se scoate, se toarnă compoziția de blat și se baga iar 20 de minute. Îl răstorni când e rece. Blatul ala se insiropeaza singur cât sta în oala la răcit, cu siropul de la crema de zahar ars. Eu îl îmbrac în cioco. Hai sa verific exact timpii, dar asa știu eu tortul de mere dintotdeauna, asa îl făcea și mama.

@ChickyG asta este rețeta f f asemănătoare cu a mea, doar ca eu nu pun cacao în blat și nici scorțișoară peste mere, ca nu le place complotistilor. Iese o nebunie. Doar ca trebuie lăsat la răcit cum scrie acolo.

Ma crezi ca n-am facut niciodata crema de zahar ars? :slight_smile:
Nu pui, te rog, toata reteta cap - coada?
L-as face de 1 decembrie.

@ChickyG Scuzeee, am uitat sa adaug link-ul :rofl:

Daca ati trecut acu 5 minute prin centrul capitalei si traznea a usturoi, de la mine din tigaie e!

Ce bine arata!!!:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Cum le pregatesti?

Fierb orezul. Calesc un pic usturoiul zdrobit. Trantesc scoicile. Ceva condimente peste. Cand e gata orezul, il vars peste scoici. Pun patrunjel tocat. Amestec. 12 minute pe ceas :grin: