Bon appetit!

Băi, mănâncă scandinavul meu, la salată orientală, de sparge. Un lighean de salată, am făcut, s-a terminat.
Mama, cică “ăsta-i ardelean deghizat, tu!” :stuck_out_tongue_winking_eye:

Cordon bleu

Nu avem nevoie de foarte multe, ca să ne simțim bine!
Pizza :pizza: :heart:

@Ziggy, l-am facut si a iesit :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:.
Multumesc pentru reteta!
E prima mea crema de zahar ars.

Perfect!!! Bravoooo!! Delicios, ha? Vad ca i-ai făcut strat zdravăn de crema. Cred ca îl prestez cât de curând, nu se poate asa ceva :heart_eyes:

Cred ca fac si eu :grin:
Azi biban de mare la gulas de ciuperci cu galuste de covrig

Bolognese LCHF, cu paste de bostan. Foarte bun, daca te impaci gandul ca lipseste “substanta” din paste. O sa devin fan!

Burgeri fără pâine și brioșe lchf.

Noua mea obsesie de vreo 4 zile încoace, iaurt cu nuci, semințe, banane, fructe de pădure și alte fructe, ce am la îndemână

Noi am dat cep la meniul de Craciun, cate un pic din toate.
@Ziggy, la cererea publicului larg, am mesterit tortul cu mere si crema de zahar ars :wink: care a batut la puncte oferta de la Chocolat :joy:

Bravo!!! Tortul meu preferat de 30+ mulți ani. Îl fac de revelion, promit!

Ce sa vezi, am avut o tentativa de rasturnare pe platou, dar e destul de fluid.
Oare de ce? :thinking: Am respectat aceeasi reteta. Eram chiar convinsa ca va fi mai frumos decat cel anterior.
Il vom consuma in cupe de inghetata :joy:

Oh, nu am idee. O fi de la oua? Unele nu încheagă f bine? Ai pus mai multe mere? A stat peste noapte la frigider? Data viitoare baga vreo doua oua în plus fata de rețetă clasica de crema de zahar ars

Mi s-a spus ca s-ar putea sa fie de la oua :face_with_raised_eyebrow:
Asta e, il servim budinca :joy:
Bai, dar porcul a fost bestial! D-ala de munte, hranit cu ghinda si alte trufandale.
Cu cartofi noi si castraveti murati alaturi, ce mai, orgasm pt papilele gustative!

Dar am ramas cu o pofta nesatisfacuta: turta dulce ca la carte. Am gasit numai balarii, niciuna autentica.
Cred ca ma loveste talentul si pana in Anul Nou pun de-o turta dulce home made.

O lingurita de amidon in crema de zahar ars este chiar recomandata si previne si situatii de genul

Multumesc pt sfat. Il voi urma data viitoare.

Excelent sfat. Nu am folosit niciodată amidon, o sa caut ca e bun la casa omului.
Tenchiu! :grin:
Îmi place când alteța sa trece pe aici cu câte un sfat de bine, de stai și te miri ca da prin bucătărie.

N-o subestima. Acum câțiva ani făcu și cozonaci, niște mândreți rumene și crescute de s-a crucit toată lumea :joy::joy::joy:

:joy: :joy:

Mah, recunosc, nu te poti baza pe mine daca astepti sa fii hranit zilnic :grin:, ca asta chiar nu as avea cand sa o fac pt careva, dar altfel ma mai distrez in bucatarie cu feluri mai complexe sau mai fandosite pe care nu le gatesti toata ziua. Prietenele care m-au vazut executand, au concluzionat chiar ca ma misc cu talent in bucatarie. Singura explicatie pt talentul meu culinar cred ca este influenta profesiei de baza :joy:

Incepand cu propria mama :joy: