Bon appetit!

Am facut tort diplomat cu copilu’, from the scratch, nu d-ala din cutie. Primul tort din viata noastra. :grin: Decorul e cam de salata boeuf, da’ vorba lu’ Chef Bontea: Gustul conteaza! A iesit senzational, mai facem :yum:

Decorul este f f f frumos! O sa îl copiez!

Arata minunat! :heart::heart::heart:
Sa va arat budinca din realitatea inconjuratoare, sau tortul cu mere si crema de zahar ars din Matrix :joy:

He he he, ce coincidenta. Si eu aveam in gand sa prestez un tort diplomat, dar dupa anul nou, ca de anul nou voi vedea artificiile la Colosseum si nu o sa aiba cine sa il manance :grin: Foarte tare pustiul tau.

Io o sa prestez reteta asta:

Am mai facut-o cu niste adaptari si fandoseli de varianta cat mai “dietetica” ca oricum o sa imi vina sa imi dau palme dupa, gen compot de ananas Dole (singurul fara adaos de zahar si cel mai bun ever), zahar brun, piscoturi Balocco (care mie mi s-au parut cele mai misto in prajituri gen tiramisu si diplomat) si smanatana lichida neindulcita pt frisca, La dorna.

După o tură de intervale dracești, am cinat brioșe LCHF și un pahar mare de lapte. Două, de căciulă, că suntem neamuri proaste :joy::joy:

Sa nu mai aud de carne și alte grețoșenii! :nauseated_face:
Am trecut la meniu ușor, că nu se mai poate!

Cam asa ceva.
Azi as manca la pranz branza Fagaras cu mamaliguta.

Ieri am făcut supă de pui și creveți cu sos de unt și lămâie și zoodles. Încep să mă simt mai bine :grin:

Salata de fructe, again. Devine obsesie.

Seară de tapas, vin și jocuri. N-am pozat aperitivele, că prea erau main stream!

Brrr, ce de lighioane :astonished:

@Samoa ce bine arata toate, la crevetii aia crocanti mi-a plouat in gura. :smile: Aseara, lesinati dupa ski, am ras un cos de nachos cu guacamole si humus, prestate de sot, basca si niste ribsuri afumate aruncate de mine in oala de presiune dis-de-dimineata.
Azi am facut cumparaturi, mai mult legume si fructe, dar eu poftesc doar la ou ochi :joy:

si o supa de quinoa pentru diseara, si niste capsuni cu cioco pe care o sa le fac cu copilul cand vine de la scoala. Stai sa vezi cate proteste o sa cand o sa vada gasca ca nu e nimic cu carne, sotul am vazut ca si-a luat doar fructe la servici, deci o sa fie rupt. :joy: Am totusi niste ribsuri afumate pitite in frigider, si pita proaspata cu salata greceasca, in caz de urgenta. Lui fii-miu ii fac snitele proaspete dimineata, asa ca seara nu mai fac nic.

Me happy!!!

Burgeri fără pâine. Homemade. McDonalds, e degeaba!

Lentejas, că e vreme nașpa și se cere.

Am balit pe loc. Tre sa iau și eu cât de curând, fierbe f repede și iese mai gustoasa decât fasolea. Mamaaaa, musai!

Miam!
M-am reintors ieri acasa, am fost la cumparaturi (am luat si linte rosie, de-aia verde si neagra mai am), am facut o supa de castane si o varza cu carnati. Buuune.
Maine la pranz voi manca la una dintre cantine, iar seara habar n-am daca voi mai avea energie sa fac ceva (ajung pe la 9, in cel mai bun caz).

Se pare ca e vremea lintei. Si eu am prestat o mega oala de supa marocana de linte rosie dupa reteta asta.
E bestiala!
Termitele nu consuma mai putin de 4 polonice la o masa.
@Travelerista, sa traiesti ca trebuiesti!
Curcuma aia e minunata! Multumim! :hugs::kissing_heart:

Multumesc, la fel! :kissing_heart: :smiling_face_with_three_hearts: Vinurile albe devorate, bune rau! Celui rosu cred ca-i dau cep in weekend (trebuie sa gatesc ceva la care se potriveste) :wine_glass:

E mai buna decat aia turceasca?
N-am mai mancat din '98 si inca o pomenesc.