Bon appetit!

Nu stiu cum e aia turceasca. Baga reteta, rogu-te, sa avem ce compara :slightly_smiling_face:

Pofta de vin rosu ii trebe, altceva nimic! :joy:
Daca-i si o friptura alaturi sau niste paste, e si mai si!

Meh, nicio rețetă încercată de mine, nu a fost nici măcar în apropiere. În Istanbul am mâncat. La un hotel, pe lângă Bazar, un hotel mare, sa ma omori si nu-mi aduc aminte cum ii zicea. Doamne, ce buna era!

Am facut ieri varza de Bruxelles in sos de Gorgonzola, azi numai niste crackers din branza de burduf, faina de naut, seminte de susan (si am pus si de niste de in). Pe maine am in plan un chili con carne (n-am mai facut de nu stiu cand). Pentru copil un curry de black eyed peas. Pentru toti poate o supa de miso cu broccoli.

Eu am făcut ieri, supă de pui (crescut cu porumb) și varză a la Cluj. Avem și mâine. Seara mâncăm salată de fructe, sau, ca în seara asta, sfeclă coaptă, cu Chevre și semințe de bostan.
Observați, vă rog, că fac în general mâncăruri, care se fac singure, fără să necesite input major, din parte-mi.
Ain’t nobody got time for that shit! :joy::joy:

Cină de femeie puturoasă :joy::joy:
Piept de curcan, fript în tigaie, pe legume crude.
Chevre, nuci, măsline…basta!

Incerc sa ma organizez cu mancarea pe cat mai multe zile, ca sa nu merg f des la cumparaturi.
Ieri, somon la tigaie cu side de mamaliga si french beens. Ca desert, aripi de pui tavalite prin pesmet cu romano cheese, coapte bine in Air-fryer. :joy::joy: Ah, si putina supa de linte rosie.
Azi, ciorba acrisoara de pui cu legume si ciulama de pui cu muuuuulte ciuperci. Aveam de gand si niste aperitive cu prosciutto, branza capra si smochine, dar le las pe altadata, e prea mult.
Pentru maine m-am gandit la o fajita, am humus, fasole neagra, salsa si smantana, trebuie doar sa fac guacamole, o bucatica de vita AAA la grill si la tigaie tortilla si ceapa cu ardei gras.
Joi si vineri, nu stiu, salate. Am mancat la un pub salata de cartofi calzi copti cu spanac si branze, as putea sa o fac, mai arunc in air fryer bostanel si vinete pane. In weekend gateste sotul si cica ma scoate si la un sushi.

Pe mine nu ma deranjeaza sa merg des la cumparaturi de-ale gurii.
Ieri am facut supa de miso cu broccoli. Azi fac piure de varza de Bruxelles la carnaciori afumati facuti in casa, ii vom manca cu muraturi.

Pe mine mă enervează, teribil! Am senzația că niciodată nu reușesc să termin treaba!

Poate tu esti mai eficienta, dar mie imi ia cel putin doua ore la cumparaturi, inclusiv condusul si aranjatul produselor in frigider. Iar daca trebuie sa merg la doua magazine, in ziua aia nu mai am timp de gatit.

I-am instalat si lui asta mic un mini raclette, sa isi incalzeasca friptura si sa il tinem ocupat. :smiley:

Eu am magazine foarte in apropiere si de obicei in timpul saptamanii unul dintre noi merge numai la unul dintre ele, max. 2
Aseara am facut pana la urma o salata de paste din fasole neagra cu ton si romain lettuce, portie de neam prost, de mi-am adus si azi cu mine si are si omul acasa inca o portie :smile:

Si eu am magazinele aproape, dar mi-e urat tare sa merg la cumparaturi.
In general, nu numai de-ale gurii.
Noi avem Wunderlist, pe telefoane si avem lista de cumparaturi acolo. Punem in ea, in cursul zilei, primul care are treaba pe langa magazine, face cumparaturi.

Si noi avem Wunderlist, dar nu l-am folosit decat o data, la inceput.

Am facut aseara lintea cu smantana si branza de capra de bacon la ea, e de milioane!
Pun reteta aici, merita incercata (mai merge si repede si eu am intotdeauna toate ingredientele in casa). Eu nu ma tin de cantitati, fac mancarea asta de multi ani de zile. O puteti face si sub forma de supa, daca mentineti toata apa. Cateodata pun si niste tahini la sfarsit in ea.
200 g linte rosie
curcuma
boia iute (@Lotte: vegetable masala)
sare
740 ml apa
1 ceapa mare tocata
1 lingurita usturoi tocat
1 lingurita ghimbir dat pe razatoare
4 linguri ghee (sau unt sau ulei)
1 conserva rosii decojite
2 lingurite garam masala
2 linguri smantana lichida neindulcita (sau lapte de cocos)
coriandru sau menta verde, tocate

Se fierbe lintea cu sare, curcuma si boiaua. Intr-o tigaie se caleste bine ceapa, se adauga usturoiul si ghimbirul, se calesc si ele. Se adauga rosiile maruntite si se lasa toul la fiert cateva minue. Se pune peste lintea fiarta, se amesteca, Se adauga smantana, gatam masala si o parte din verdeata tocata. Se serveste presarata cu verdeata.

Nici nu mai stiu ce-am facut, ieri mai era dintr-o supa de morcovi cu ghimbir (facuta cu lapte de cocos). Aseara am infaptuit salata evoluata de morcovi a lui Jamie Oliver (asta-i un keeper)
http://rockitmom.com/food/jamie-olivers-evolution-carrot-salad
Mixed seeds iaca ca n-am mai avut, am prajit niste condimente (seminte de mustar, de cumin, de fenugreek si ce-am mai prind prin dulap)

Conopida gratinata, am facut si diseara imi fac creveti. Cu chili si usturoi si patrunjel.

Hihi, am si eu o conopida in pending, cred ca tot gratinata o fac.
(am cumparat conopida cu gandul sa fac salata de conopida cruda. La care trebuie si ceva morcov. Am cumparat morcovi pe motivul asta si am terminat prin a gati morcovii in alt mod si conopida o voi face altfel :smile: )

Sambata imi pleaca gagicu si sa vezi ce saag gosht imi trag!
El nu mananca nimic indian, nu-i plac aromele si condimentele. Asa ca evit sa-i poluez atmosfera, cand e acasa. Fie mananc in oras, fie astept pana se carabaneste el si imi fac acasa.
Vineri avem tapas. Maine si joi, o scald cu ceva salata si vreo carnita fripta iute.

Bataie a fost aseara pe salmon cu sos de maple si dijon, dupa reteta asta.

Azi, nu stiu, sotul imi cere o placinta cu branza sarata, dar nu cred ca pot sa o fac ca la mama lui acasa, cumva reusesc sa “moldovenesc” reteta. :joy: