Bon appetit!

Supa de miso cu Broccoli

Piure de varza de Bruxelles cu chiftelute

Butter Chicken cu orez basmati integral si raita

Bun!
Eu am in plan, pentru weekend, ciolan la cuptor, cu varza dulce, prajita in unt si sos de mustar. Ca sa rupem un pic, traditia.
Pentru saptamana asta, avem pui, sa facem la tigaie, cu legume, mai fac niste burgeri, in alta zi, tavuk sote, eventual o fasolica mica si am scapat. N-am timp de mancaruri dichisite, in cursul saptamanii.

Si eu am pus fasole la inmuiat, pentru una batuta.

Tricotat in weekend :wink:

Whoaaa, exact ce ziceam!
Eu varza, o prăjesc în unt și îi las un pic de rezistență, la mestecat. O tai mai mare, nu ca la varză călită. La prăjit, prinde un pic de culoare și are o aromă, mama lu’ Dumnezo!
Ciolanul se face singur, varza separat. Când ciolanul e gata, îl împerechez cu varza și îi las să se bucure unul de altul, vreo 10 minute, în cuptor.
:heart_eyes:

Eu am pus varza peste ciolanul intreg intr-o oala mai inalta pe flacara apoi, dupa ce a scazut domol, am mutat totul intr-o tava pe care am introdus-o la cuptor pt 20’, cat sa se rumeneasca.
Ciolanul se “topeste” in gura, asa-i de fraged.

Da, da, asa il face si mama, dar mie mi se pare ca prea se fierbe varza, pana nu mai ramane nimic.
Asa arata, cum fac eu. Ceea ce nu inseamna ca eu fac bine si tu nu, sau invers. E vorba doar de metode diferite.

Ce aveți cu “veața” mea?!? Mai sufăr și de pms grav!!!

Asta ma tot intreb si eu…

Varza facuta de @Samoa e considerata in Germania alt fel de mancare decat varza calita. Bune amandoua, miam.
La Mine sambata a fost ziua mancarurilor maronii :joy:
Pilaf de frekkeh cu ciuperci

Linte cu Gorgonzola

Ieri pui la cuptor

In loc de “ieri pui la cuptor” am citit “iepure la cuptor” si ma uitam chioras la aripa de “iepure” :joy::joy::joy:

Am facut in weekend si ne-a placut maxim:

Somon toscan dupa reteta aceasta. L-am asezat pe un pat de tagliatele sepia :+1:

Pui tikka masala

Azi fac risotto de ciuperci.
Si probabil, o ciorba mica. Adunare generala, c-am legume multe.

Fac si eu ciorba in weekend. Am gasit leustean uscat care miroase de te trazneste si care (conform review-urilor) chiar are aroma.
Am aproape un kg de leustean uscat acasa :joy::joy::joy::joy:

Eu am de la mama, tot uscat. Un sac! :rofl:
Ma rog, e o punga uriasa…

Aproape mi-au dat lacrimile cand am deschis punga si m-a lovit mirosul!
Ce madlena, nene?!!? LEUSTEAN! Asta e madlena romancei din mine :smile:

Eu habar n-am ce voi incropi azi.
De saptamana aeta

Asta fiind orez de conopida

Mi s-a facut foame cu ochii la poze.

OMG!!! S-a bagat crap la Gostat!! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Deci eu am treaba weekendul asta cu niste mamaliga, mujdei si crap prajit.

Avantajele vieții de adult. Mănânci mic dejun, la cină :wink::joy: