Bon appetit!

Nu se cearta cu smântâna, jur! Eu asa adaug la dresatura aia greceasca și iese bună tare.

Smantana in mai orice rule si la mine :grin:

Zamelă de inspirație asiatică. Din resturi.
Gagicu e în comă gastronomică!

Ieri am avut sarmale de varza, paine de vatra, langosi cu branza sarata, tiramisu si dulceata de visine, toate cumparate de la magazinul romanesc aproape de casa mea, eu am contribuit doar cu o mamaliguta facuta rapid. Azi o sa fac fasole cu carnati, timp de preparare 30 minute, nu am nici rabdare si nici chef sa fac mai mult. Altfel, astept weekendul sa gateasca barbata-miu, s-a incalzit binisor afara, ajungem la 7 C la pranz, numai bine poate sa dea drumul la bbq , tare ii place sa se afume in gradina, eu o sa ii furnizez cate o bere, ca sa nu ii scada entuziasmul.

Pulpe de pui cu ciuperci umplute alaturi de o mega salata.

PUFULEȚI! Ia uite ce frumuseți, gălbioare
:heart:

Am început. Încă sunt alea spaniole, cam slab aromate și nu foarte dulci. Dar mai bune, decât nimic.

Am facut un pui de taran manastiresc, de-a stat matza-n coada. Cu mamaliga, piure de broccoli si salata de frunze asortate.

Eu bag o linte roșă azi. Cu porc. Ceafa, ca să n-avem vorbe. Și mai am borș de perișoare de ieri.

Eu am in plan pe azi si maine:
paste cu spanac tanar
camemebert in bacon Serrano la salata de linte

Ieri am avut varză a la Cluj. Sâmbătă, am mâncat mămăligă cu smântână. Gagicu ceafă de porc cu salată. Mănâncă la ceafă de porc, zici că-i interlop cu pretenții de om fin :joy::joy:

Eu am mancat vineri seara maliga (am gasit un rest de la copil) cu branza de vaci (quark russian style scria pe ambalaj :smile: ). Si dupa aceea am mai mancat niste dulciuri din comert, apoi am trecut la seminte de flaorea soarelui :see_no_evil:. Sambata nu mi-a trebuit mancare decat pe la 9 seara :grin:

Ah, apropo de smantana.

Am descoperit un restaurant romanesc ff bun si cand am pofta, dau mesaj si imi aduc oamenii la botul calului ce am chef.
Tot admiram smantana. Vaiii ce buna, vaiiii asta e sigur, sigur adusa de la “tara”, vaiiii e ca aia de mi-o aducea bunicul de la mama ma-sii etc etc.
S-a dus naibii misterul weekendul asta cand i-am dat mesaj Alinei sa imi trimita niste ciorba de burta, sarmale etc si mi-a pus fata tot borcanul neinceput de smantana.

Sa traiasca polonezii :smile: Oricum, am gasit smantana asta si la un supermarket din cartier :smile: S-a mai dus un mit romanesc.

Sa traiasca! :smiley:
Da’ la ce faceti de Paste v-ati gandit?
Eu cred ca asa: drob de ciuperci de post, pt. restul oua, telemea, sunca fiarta, ridichi, ceapa verde
friptura de miel ori cu sparanghel verde la gratar, ori cu spanac si cativa cartofiori + salata verde
Courgette and chickpea ‘meatballs’ in spicy tomato sauce pentru copil
Cozonac
si mai trebuie sa fac si un tort pentru ca serbam si ziua lui taica-meu, inca nu stiu care (mai e si complicat, ai mei mananca asa, mai light, pe motive de sanatate)

Eu de Paste m-am gandit asa: pasca (salivez de vreo cateva saptamani cu gandul la asta), drob pentru mr, un gratar de peste (comandat se prietenii pe care i-am invitat la noi) si ma mai gandesc inca la o garnitura.
Si bineinteles o sa inrosim oua.

De care pasca faci?
Eu una nu m-am omorat niciodata cu pasca (nu-s nici fan cheese cake), mama inca face, una cu branza si una cu ciocolata.

Una foarte simpla cu branza fara aluat. Pasca e placerea mea cea mai mare de Paste :blush:

De Paste fac ce n-am facut niciodata: mergem 4 bucati pe capul lui fratello :joy::joy::joy:
Nu gatesc nimic!
Hai, poate oua incondeiate si un desert.
Sper sa fie vreme frumoasa la mare. Vreau sa mananc calcan, rapane, midii, udate cu vin alb dobrogean.

:joy: Foarte tare!
Nah, la noi asa-i modelul, daca suntem acasa, la noi are loc masa festiva de Paste si Craciun, cu familia.
Aseara am ajuns la concluzia ca voi face si ceva cu scoici Saint-Jacques. Probabil cu o salsa de avocado, o salatica.

Sunt 6 zile libere de Paste, se face punte cu 1 Mai.
Ne vom aduna la fratello, apoi vizite la prieteni si mese la terase cu vedere la mare.