Bon appetit!

Somn, marinat în suc de lămâie și mirozne. Prăjit apoi, în unt.
Servit pe pat de spanac proaspăt, cu varză prăjită în unt și sos din praz, smântână, lămâie, usturoi și fenicul tăiat julien. Ca să ieșim din clasice.
A fost foarte gustos, sclifositul a lins farfuria!

coquelet umplut cu shimeji

Detalii, te rog! :yum:

Si pe mine ma intereseaza umplutura regineasca.
Aici a inceput oficial sezonul sparangheleului autohton, asta am mancat si sambata, si ieri.
Sambata mi s-a mai facut si-o pofta nebuna de mancarea traditionala studenteasca cartofi prajiti cu branza si ochiuri. Ieri am facut pentru copil placinte (turte) cu umplutura de carofi (le-am facut cu faina integrala).

mah nu mai facusem niciodata si nici prea dispusa la incercari majore nu eram. dar pt efortul minim investit, rezultatul mi s-a parut ffff misto.

intai mi-au facut cu ochiul "coqueletii"de la agricola, care erau proaspeti, nu congelati. adica astia de mai jos, din care am luat doua bucati la vreo 500 g fiecare:

https://www.agricola.ro/product/cocosel-de-padure/

i-am parlit, i-am dat pe interior si pe exterior cu niste ulei de masline amestecat cu sare roz si cu mirodenii gen oregano si rozmarin, iar in interior am indesat ciuperci shimeji crude, amestecate cu usturoi tocat marunt si sos de soia.

am mai aruncat si un pahar de vin alb in vasul roman, gandindu-ma ca poate nu si-or lasa destula zeama si se ard, dar nu a fost cazul. i-am tinut la cuptor vreo 45 de minute cu vasul acoperit si vreo 15-20 min cu el descoperit sa se rumeneasca. la rumenit i-am intors eu pe ambele parti, ca altfel pe spate nu se rumeneau ca nu a scazut chiar de tot zeama lasate de pui, cu grasimea lui si vinul.

a fost asa fraged ca daca mai insistam putin cred ca il mancam cu tot cu oase :joy: iar eu nici macar nu sunt mare fan carne de pui, dar mi-au placut mult. mai iau.

PS: i-am executat in vasul roman, ca sa nu stau cu grija lor, dar banuiesc ca merge si in alte recipiente.

Faina rau ideea. O sa fac si eu asa umplut. Am tot gatit coquelet, insa il prestam ff simplu. Si faza cu vinul alb e de tinut minte. Cand eram in Bucuresti luam ceva pui frantuzesc de la un magazin non-stop de langa Teatrul Metropolis. Ff bine ca au inceput si astia de la Avicola sa produca.