Bon appetit!

Suna foarte bine :heart_eyes: Eu as pune capere in loc de lamaie, le ador.

Gagicu nu le suporta :grin:
Ramanem deci, la clasica lamaie, care mai are si avantajul de-a calma nitel "aroma"cepei.
Si mie-mi plac caperele, le mananc goale!

Asa si eu :grinning:
Cred ca-n seara asta imi fac supa asiatica din plic :sunglasses: , pardon, pachetel. Imi voi adauga niste legume proaspete, poate bag si niste rucola in ea. Moa, mi-e chiar pofta de asa ceva.

De care supa? :heart_eyes:

eu sunt dintre cei in care parintii nu au incercat sa indese painea cu forta, motiv pt care cand au vazut ca nu ma dau in vant dupa paine m-au lasat in pace sa mananc paine cand si daca vreau eu. asa ca eu sunt obisnuita sa mananc absolut orice fara paine. ma rog…aproape orice, pt ca asta este motivul pt care eu nu mananc absolut nicio mancare care are sos si urasc orice seamana a tocanita :grin: in rest, cand a fost sa manan chestii tartinabile am folosit mereu o felie de cascaval sau o bucata de gogosar.

cand mananc paine o mananc ca atare, fara nimic altceva sau cel mult cu putin unt pe deasupra si doar daca este calda sau are ceva chestii mai speciale (seminte, arome etc.) si ca sa nu ma mai lungesc, m-am gandit sa testez painea cu maia a alora de la Mamapan. A incercat cineva paine de la ei?

Mi-au iesit cozonacii si pasca bune, desi coca se cam rupea, nah, m-a pus gaia sa incerc o faina noua. Cozonacul cu foi multe in forma de stea e foarte gustos, ca o prajitura cu nuca. Fii-miu s-a bagat si el la aluat si intins cu facaletul, a facut si el un fel de cuib de viespi in forme mici si m-a ajutat si la vopsit ouale. Pentru salata bouef, eu le curat si le fierb pe toate, iar sotul le taie si amesteca, friptura tot el o face, eu nu ma bag ca nu imi iese asa buna ca a lui.
Anul asta am incercat si o reteta noua de drob cu maruntaie de pui, ficat, inimi, putina carne tocata, marar/patrunjel, ceapa multa verde si alba, ciuperci si ardei gras. E primul an in care nu pun deloc orez si a iesit parca si mai bun si pufos, l-am pus in forma de cozonac dar si de muffins.
Singurul necaz ii ca nu am apucat sa aranjez masa frumos, am intins in living doua mese mari puse cap la cap, sa incapa 12 scaune si am avut cateva ornamente pe masa, dar nu am facut nimic altceva. Musafirii veneau pe la 1 pm si n-am mai avut timp, a trebuit sa aleg intre aranjatul mesei si aranjatul coafurii si facutul unghiilor.

De-asta am mancat ca de-asta am gasit in casa

@Sibipa, interesanta ideea de drob cu orez in el, n-am mai auzit. Eu am facut anul asta unul de post, numai din ciuperci, foarte multa ceapa verde si verdeata, a iesit o nebunie.

@Queen, cred ca treaba cu painea e foarte subiectiva, adica ce le place altora poate nu-ti place tie. Si pana gasesti si painea care-ti place, de la brutaria x, trebuie incercate mai multe feluri de paine de la ei.

Hahahaha, nu pot sa cred ca esti fan astfel de supe :smile:

Am o punga in dulapul de acasa cu vreo 10 supe din astea :smile: Mor dupa ele. Ce-i drept, mananc rar, dar asa intra o data la juma’ de an o supa din asta :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Eu iubesc painea, desi n-am fost fortata s-o mananc.
De vreo 2 ani, mancam doar fara drojdie, favorite sunt Grand levain si aia daneza, de secara, cu seminte (foarte neagra si densa).
Dar mancam relativ putina paine, adica maxim 4-6 felii/ saptamana, nu pentru ca ne impunem restrictii, ci pentru ca nu simtim nevoia. Asa ca, de fiecare data cand cumpar paine (are 1kg), o tai felii si impachetez cate 4 felii, in folie alimentara si le bag la congelator. Scoatem cand avem nevoie.

Hmmm asta e o idee buna. Cred ca o sa comand pt inceput doua tipuri de la mamapan si bag in congelator feliata. Eu mananc f putina si nu cu mandare, dar as vrea sa gasesc un fel care sa imi placa. Iar dl Queen, de cand e cu mine, a uitat si el de paine ca nah, nu se gasea niciodata prin casa si nu i s-a parut o idee rea sa renunte la ea :grin:

Sunt fan, o data sau de doua ori pe an :joy: Asta in ultimii doi ani cred, inainte n-am pus gura muuuulti ani pe asa ceva.
Mi-am luat doi covrigi cu piper pe ei, sunt dementiali. Din pacate nu se gasesc decat la o brutarie anume, dar macar e in apropiere de serviciu.

Pfuuuuaaaaa, m-ai omorat cu covrigul ala :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Ardei umpluti. De post, sau vegetarieni, nah.
Foarte buni!
Am mancat si niste placinta cu mere si cantuccini. Am o burta mare si rotunda!

Pizza! Mi-era foarte dor!
Si capsuni la desert, o ladita.

Eu am luat 2 role de branza de capra si pancetta, deci le voi impreuna in tigaie. Si am pimientos de padron, ii execut si pe aia.

Ieri am făcut brascada, azi cotlete de porc, cu salată asortată, roșii valenciene, mini castraveți, ridichi, ceapă verde și ardei gras. Nu-s ele chiar ca din grădină, dar sunt foarte gustoase și aromate.

Azi am facut roast beef la instant pot cu garnitura de cartofi si morcovi.
De cand am instant pot-ul, aproape ca nu am mai folosit aragazul/cuptorul.

Azi am facut intaiasi ciorba de stevie cu leustean pe anul acesta, miam, miam.
Si legume picante cu piept de pui la cuptor. Doar tavalite in ulei de masline si mirodenii si trantite in tava pe hartie pergament. Ardei gras verde, rosu, dovlecei, cartofi noi, ciuperci.
Cu un roze de Babadag, orgasmul papilelor!
Pentru miaunei (fiu-meu & iubita lui) am pregatit in plus un chec, salata de vinete si fasole pastai cu pui si marar.

Am descoperit un restaurant nou, azi piccata milanese si multa salata, foarte bun si mult si decent ca pret.
Diseara imi fac salata de vinete. Cu maioneza.

Eu am facut pasiunea pentru supa de linte de la turcaleti. Si cred ca m-au si prins astia de client fidel ca tot imi pun portii tot mai mari.
Asta arata cat de mult gatesc iar seara :wink:

Eu pun geanta pe umar si ma duc afara sa profit de soare. Cred ca imi iau ceva usurel de mancat.