Bon appetit!

Care sunteti prin Bucuresti, poate faceti o plimbare pana la Zexe :wink:

http://ciprianmuntele.ro/festin-brancovenesc-partea-i/

Eu m-am inverzit de invidie de la departare :smile:

Ma intorc la iaurtul meu :smile:

Am balosit, la articolul ala, foarte serios!
Sunt foarte curioasa de retete vechi, romanesti sau nu, desi nu prea am posibilitatea sa le prepar, din lipsa de ingrediente, sau de chef sa le caut.
Din fericire, am mancat un pranz delicios, carne de vita, fiarta indelung, apoi trasa in unt cu foarte putin usturoi. Garnitura, sos alb, facut pe untul in care s-a ametit carnea, cartofi noi, copti, ceapa verde pe gratar si frunze de spanac baby. Foarte, foarte, foarte bun!

Poate le corup pe @doarunom si @albinuza, tre’ sa ma vad cu ele pana-n Craciun :joy:…asa trag sperante…

Eu mesteresc o budinca clasica cu macaroane si branza. Asa vru aurolacul din mine.

Bune! Dar eu sunt zgarcita cu carbohidratii, asa ca no pasta for me.
Duminica fac ceafa de porc, portie dubla, sa ne creasca proteina. O mananc cu salata si atat. Like a boss! :sunglasses:

Domle, vorba cuiva cunoscut, “in my parear” :joy: arata bine:

@ChickyG pai corupe-le mai serios ca ia uite ce minuni se intampla pe acolo.
Daca va destrabalati, faceti niste poze cu haleala si pentru ochii invidiosilor :smile: :smile:

In progress, salata de vinete (a doua saptamana asta).
Diseara:

Ce pofta de salata de vinete imi facusi. Noroc ca am un pachet de vinete in congelator :grin:

Eu am fost aseara acasa (a trebuit sa fiu, sa mergem la cumparaturi etc) si am facut prima salata de mezel a sezonului, yay!

Am primit o gaina de tara, azi am scos-o din congelator sa o prepar supa cu taitei si friptura cu vin la cuptor maine.
Si ma bate gandul aurolac sa fac o Pavlova cu lemon curd home made tot maine :thinking:

Pai ia pune mana si fa! Noi vom fi si azi, si maine, la lac, la gratare si salate.

:joy:
Pai fac, daca nu vom craili si azi, si maine. Sunt 22 C azi, iar maine se anunta 26, cam greu de stat la vatra.

Dupa ce ne-am incarcat de energie toata ziua la soare, am facut un gratar pe seara: carnati, cotlete de porc si ciuperci. Le-am mancat cu o salata verde, rosii si castraveti.

Am fost la magazinul moldovenesc si am intrebat daca au mici proaspeti. Si tipa mi-a aratat carnatii. I-am zis: nu, de mici intrebam. La care ea imi arata din nou carnatii :flushed: apoi a aparut un coleg de-al ei care a auzit conversatia si ii zice: “astia is cârnãshiori, nu avem mici decat congelati”. Ori in Republica Moldova nu exista mici, ori tipa aia nu stia ce sunt micii. Am ras cu Mr. apoi de cum ne uitam amandoua una la alta consternate: eu intreband de mici, ea insistand cu carnatii :smile:

Ahh! Nu am inteles bine, meniu de 140 de lei de persoana? Ok, pot sa zic pas cand merg in Bucuresti.
Chiar vroiam sa va intreb de niste locuri de mancat OK, dar nu foarte scump, avand in vedere ca o sa am cel putin 6 persoane de hranit :)))))))))))))

Pentru un meniu din categoria fine dining, 30€/persoana chiar nu e mult…

Banuiesc ca pentru masa de 6 pers nu o sa vrei bucatarie moleculara sau fitze similare, asa ca daca ne dai macar cateva directii, gen specific, zona etc gasim recomandari de carciumi prin oras

In Rep. Moldova nu prea exista o cultura a mititeilor, sunt import din zona noastra, nici alte chestii precum fasole cu afumatura sau ciorba de burta nu se mananca in mod obisnuit. Dar uite ce minunatii:

Acu ma gandesc ca ai cerut “mici” si nu “mititei”… :rofl::rofl::innocent:

Crengusti :joy:
Sunt simpatici moldovenii astia!
Azi am prestat:
Supa de gaina cu taitei

Pilaf cu carne de gaina, hidratat din belsug cu supa

Salata cu ciuperci si piept de pui

Pavlova cu lamaie si fulgi migdale

Imi termin limonada, dupa care incep olimpiada Fortrans :joy:
Pacat de toata mancarea asta, ma uit la ea ca la muzeu.

@Hortensie vezi, dacă nu gavarești moldovenești, de-aia! :rofl::rofl:

@ChickyG, arată într-un fel! :heart_eyes:

Noi am avut câte o ceafă de purcel, suculentă și gustoasă, cu cartofi dulci, la cuptor și asparagus, perpelit pe tigaia grill. Și un lighean de salată. O să diger, ies la alergat și apoi servim înghețată de banane, cu căpșuni (o tonă) și sos de ciocolată.

Ce-i drept, am cerut mici, nu mititei :blush:
Uite ca nu stiam ca nu prea se mananca mititei la moldoveni.
Macar ne-am amuzat si eu si vanzatoarea :))