Bon appetit!

@Sibipa Mie nu mi se pare mult 140 ron pentru experienta aia culinara. Au insa in meniu de toate pentru toti. Eu zic sa incerci locul la un moment dat.
Pentru calitatea si servirea ireprosabila, Zexe mi se pare un loc cu preturi mai mult decat ok. Mai prin centru gasesti bodegi cu mult mai scumpe si cu o haleala cel putin mediocra.

M-a pus dracu de m-am uitat in meniu!! :scream: :crazy_face:
Ai de capul meu, ce se petrece acolo!!

Stai sa le vezi cum sunt gatite :wink:
Nu stiu, pentru mine Zexe a devenit ZA place in materie de haleala romaneasca si de restaurant unde sa ma duc sa ma simt bine si sa experimentez o mancare buna, servita cu grija.
Tot ce ar fi picior de strain, acolo l-as duce.

Bine de stiut, in caz ca-l tarasc pe Gagic la Roumanie, in vreun viitor.
El nu prea e curios, vrea la munte, dar sa nu auda de orase, a vazut (stand pe langa mine), o gramda de imagini si filmari de prin tara si nu-l trage ata. Insa daca-l iau cu mine, acolo mergem sa mancam!

Daaa, du-te linistita ca nu te faci de ras. Eu mor cand vad recomandari pentru straini numai din ciclul: Carul cu Bere, Jieni etc.
Este o mancare mediocra pe care o gasesti la toate nuntile. Nimic special, nimic gatit mai cu grija. Sa nu mai zic ca in ultima perioada Carul cu Bere chiar mi s-a parut jenant. Mancarea arata si gusta fix ca la cantina la mine, in Pipera. Ceea ce nu e lucru rau, din contra. Haleala decenta.
Dar parca am alte pretentii de la un local cu atata istorie si care e laudat si promovat de toti romanii.
Deci pe raspunderea mea, du-te fara grija la Zexe. O sa va placa.

Aici am halit pt prima data sarmalute in foi de vita din piept de rata. :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Ai dracu comunisti care au reusit sa distruga TOT! Le mancam domne, le mancam de rupeam in vremuri de mult apuse.

Nu vreau fite, ci mancare romaneasca cu gust ca la mama acasa, cu mamaliga daca se poate, asam si sushi :slight_smile: Locatia sa fie pe aproape de centru sau muzeul simturilor.
Ce tare e zeama aia si carnetei :))
@daria o sa vizitez daca sunt doar eu cu fii-miu :))

Pt sushi recomand Zen sushi. Japonezii mei, cu vizite dese in Romania, aici merg. Si ambasada Japoniei isi duce oaspetii aici. :grin:

Mancarea romaneasca, mie personal nu imi place. Asa ca evit locatii cu astfel de mancare. Imi e de ajuns aia pe care o servesc inevitabil in viata de zi cu zi. Dar daca e de recomandat localuri, Zexe e ok. Am mai fost si la Sarpele Roz (da…e cu mancare romaneasca, desi numele te duce cu gandul la chinezisme :joy: ). Nu m-a dat pe spate.

Mie imi place mancarea romaneasca. Nu zilnic. Si nu orice mancare, dar nu refuz o portie de sarmalute in foi de vita, sau o ciorba de peste, sau una de fasole, cu ciolan afumat si tarhon, sau iata, niste delicateturi boieresti.
In general, nu sufar de nationalism, iar cand vine vorba de mancare, cu atat mai putin!

Si mie imi place. O salata de vinete, ardeii nostri copti, zacusca cu ciuperci, phii, o gramada sunt :heart_eyes:
Unele mancaruri au inceput sa-mi placa dupa mai mult de 5 ani in strainatate :grinning: Precum mamaliga.

si niste mici si-o saramura, ciorbe acre cu leustean…clatite cu spume, papanasi etc

Micii, precum si carnatzaraia si alte preparate cu carne tocata, nu ma fac sa balosesc.
@Travelerista, dar fac si sarbii, bosniacii si restul zonei, ardei copti, ca ai nostri.
Cel putin mie mi se par tare buni ai lor, cu ceapa coapta si usturoi, valeu ce salata trag si ei!
Imi vine sa ma sui in tramvai si sa dau o tura pana la magazinul lor, sa-mi iau :grin:

Eu am vazut la sarbi chiar si necuratati de coaja :hushed: Si n-am umblat prin crasme dubioase.
Iar pe aici e plin de restaurante iugoslave, dar nema salata de ardei copti.
Daaa, o saramura, de pui sau peste, miam! Si borsul de zarzavat! De asta chiar ca n-as fi crezut ca-mi va lipsi atat.

Ewww…
Uite aici, borcanul din spate dreapta. Daca gasesti vreodata, 5 sa-ti iei, din prima. N-o sa te tina doua zile, jur pe rosu!

voi duelati-va in borcane, eu luai un lighean de salmon sashimi ca m-era pofta si cu tempure multe. ma simt implinita…in toate sensurili :grinning:

Aaah, la borcan gasesc si indigeni si-s chiar buni, dar au oleaca de zahar in zeama.
Eu am trantit niste varfuri de sparanghel verde in tigaia-grill, dar nu cred ca mai fac ceva cu ei, ci ma duc sa mananc la turcaletele de langa cinema, habar n-am ce-mi va da.

Si eu vreau mancare romaneasca, imi curg balele numai gandidu-ma la bunatatile din care o sa ma infrupt. Ah, sa nu zic, vreau sa fac cateva zile doar de rosii si branza de toate felurile, si cu mamaliguta, auleuuuuuuuu … stiuca umpluta facuta de nasul si papanasii de nasa, asa ca la Brasov, valeu maica, tine-ma, ca acu plec, pe jos :)))

Ieri am comandat pizza. Doo bucăți, că suntem nehaliți! Am mâncat una, că erau mari și noi suntem sfrijiți. Azi am mâncat-o și pe a doua.
La cină, mi-am făcut salată de sfeclă roșie, cu pastă de hrean. Și-am pus niște semințe de dovleac, că să-i dau un pic de cranț. Gagicu servește muesli cu fructe și lapte bătut.

Ieri am facut papanasi, o supa de miso cu broccoli pt copil si pui de Bresse cu cartofi noi si salata verde.
Azi sparanghel alb.

Eu am facut o varza a la cluj pentru ca mai aveam niste varza murata de la unguri si am vrut sa scap de ea.
Azi fac un piept de rata.

@Travelerista Cum ai facut papanasii? :relaxed::relaxed::relaxed: