Bon appetit!

Brascada in progress, imi vine amica la masa si a cerut musai de-asta. Si o salata maaaaaaaaaare, mare!

Eu folosesc quark in loc de branza de vaci clasica. Pun de-ala, oua, bat bine cu mixerul, apoi adaug ceva faina si/sau gris si un pic de bicarbonat. Daca vreau/am, si niste vanilie sau coaja rasa de lamaie netratata. N-am cantitati, trebuie sa iasa o compozitie pufoasa, curgatoare, dar nu fluida. Si apoi ii prajesc in destul de mult ulei.
I-am mancat cu iaurt grecesc si ultimele urme de dulceata de visine (@Lotte :kissing_heart: ) si de smochine (@Zambareata :wink: ), o nebunie!

:scream: :astonished: :crazy_face:
Vai de mine, ce mi-ai facut! :sob:

Briose cu iaurt si fructe de padure:

Hai dom’le iesiti de-aici! Ma faceti sa dau iama in camara si nu vreau!
Rusine sa va fie! :sob:

Domle, daca ajuta cumva, nu le-am gustat, doar prizat :joy:
Dar maine dimineata se vor intovarasi minunat cu un cappuccino home made cu multa spuma de lapte.

Iesi! :rage:

:eyes::footprints::footprints::footprints::footprints::footprints:

am sa raportez mamei zambarite cum ca nu prea v-a placut dulceata :joy:

si eu am luat un kg de branza de vaci ca nehalita, dar parca nu as vrea sa fac prajeli…am sa inventez altceva

Ia uite si la @ChickyG cu ce muffine perverse a iesit la interval

:joy:
Stai sa vezi cappuccino cu batman. Care batman trebuia sa fie un fluturas :joy:

Multumesc mult @Travelerista

Dulceata de visine :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes: Muaaaaa, de cand nu am mai mancat :heart_eyes:

@Zambareata o placinta cu branza si stafide nu ar merge?

Prânz de om muncit la sală.
Carne de vită, jamón serrano și două ochiuri, sub branza aia, care se topește de placere. Un colț de pită, cu semințe și niște salată.

nu ma omor dupa stafide in prajituri (doar crude la halesc :))
as inventa asa ca o budinca ceva cu gris poate, zahar vanilat, coaja rasa de lamaie, vreo 3 oua si bagata la cuptor… deseara o execut

Sparanghel tras in unt si pulpe de rata la cuptor. Cu un pahar de Mavrud langa. :wine_glass:

Eu sunt lesinata dupa chestia asta, rad singura cate juma de tava!

eu nu am facut sau halit niciodata…ai vreo reteta ?

Nu, ochiometric am facut intotdeauna. Nici nu stiu tava ta cum e, dar as mai pune un ou-doua, vreo 2 linguri de smantana in compozitie, tava tapetata cu unt si pesmet. in rest cum zici. Rece e un deliciu!

nu fac in tava mare. am sa o pun intr-o iena rotunda, smantana nu am , bag niste lapte. nu poate sa iasa rau de fapt :slight_smile: perfecta pt mic dejun

Da, am zis de smantana sau da, ceva lichid, sa nu iasa prea uscata., depinde si branza cum e.
Fac maine musai! :smiley:

Nebunie este!
Nu am tapetat vasul cu pesmet ci cu gris.