Bon appetit!

Bai, sa va spun de salata de sparanghel verde, e prea buna (daca va place sparanghelul) si merge atat de repede: intr-un blender mai mititel se toaca o ceapa verde, apoi turnati otet alb peste ea. Intre timp puneti sparanghelul la fiert, luati o gura de vin, de apa sau mai stiu eu ce faceti. Apoi mai puneti in blender vreo 2 linguri pline bine de mustar de Dijon, niste tarhon, sare, piper si ulei. Si puneti iar blenderul in functie, se face ceva acolo ca o maioneza. Se toarna peste sparanghel si gata-i. Traveleristu’ m-a intrebat cand am facut asa repede sosul bernez :smile:

Ieri am avut de prelucrat niste ciuperci, am zis ca fac o omleta cu ele, pana la urma a fost champignons in sos de smantana (am gasit si niste creme fraiche care se cerea folosita), cu usturoi si marar, la pelmeni cumparati.
Azi am de prelucrat dovlecei, m-am gandit sa-i fac Hasselback style, apoi mi-am adus aminte ca n-am mai facut zoodles de nu stiu cand. Sa vedem in ce s-or preface deseara.

Eu am facut salata orientala, o tona si am si pentru azi. Cand ajung acasa, imi dedic timpul jocului.
Nu stiu maine, ce sa contruiesc, dar tot catre salate inclin, ca sta tataia sa se coaca langa aragaz, pe caldurile astea.

Prânz de campion. După o dimineață extrem de sportivă. Pe călduri.

de regula mi se strepezesc dintii cand vad capsuni, dar micutele astea arata tare bine.

Varza noua cu costita la cuptor.

Vreau! :heart:
Dar pe căldura asta, nici nu mă gândesc!

Recuperare

@ChickyG :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Mi-ai dat idei cu varza ta, o sa fac saptamana viitoare un burek cu varza.

Am luat iar rubarba, fac quinoa cu lapte cu rubarba si iaurt grecesc, la pahar.
Traveleristu’ doreste blueberry pancakes, cred ca-i fac clatite cu afine. Si pentru mine cateva fara afine, le voi umple cu roasted haselnut butter si banane. Sau fara banane, ci mancate cu salata de fructe (am nectarine si piersici coapte).

Azi fac varza! De-aia ca @ChickyG
Mi-e o pofta de lesin! De-aici, o roiesc direct la piata si cumpar costita si varza noua.

Mesterisi varza?:slightly_smiling_face:

Evident. Am și halit-o!

M-ati facut sa am si mirosenii cu varza voastra!

Si eu am. Si ma uit lung la ea, ca o am deja, dar cine sa o toace? :joy: Un botz de afumatura am prin frigider, marar si restul am, poate o execut mai pe seara.

Eu tot la ideea de burek am ramas si deseara de-abia cumpar foile. Maine ajung prea tarziu de la serviciu sa ma mai apuc de ea, cred ca joi la fel. Deci cel mai devreme vineri o fac.
La noapte revine copilul acasa, o sa-i fac repede o mancarica de dovlecei cu mamaliguta.

A basculat gagicu la varza cu afumatura, ziceai ca-i nascut in Tilisca :joy::joy:
Si cica “e buna mancarea asta, cum ti-a venit ideea?”

:joy::joy::joy:
Va anunt in mod oficial ca urmatoarea mancare va fi sarmalute in frunze de vita…ca sa aveti timp sa achizitionati ingredientele in caz de pofta, pana apare poza.
Sambata aceasta sunt Mosii de vara, se impart vase de lut si linguri de lemn cu mancare alaturi.
Bunica ne oferea cate o strachina cu orez cu lapte si o ulcica cu capsune sau cirese.
Vreau sa pastrez traditia, dar bag si niste sarmalute langa.

De-alea pot sa fac oricand, ba mai mult de-atat, gasesc gata facute.

Acum mi-e pofta de clatite umplute cu branza de vaci si stafide, apoi prajite in unt si scaldate in smantana indulcita, cu vanilie.

Am facut duminica noapte cookies de-astia (fara faina, fara zahar):
https://www.veganricha.com/2018/05/vegan-paleo-grain-free-chocolate-chip-cookies-with-coconut-flour.html

Am mancat unul dupa ce s-au racit un pic, mi s-a parut uscacios, mi-am pus repede un pahar cu lapte alaturi, ca sa se duca la vale pe gat. I-am pus in frigider si am rupt aseara o bucatica dintr-unul: bestial! Chewy si buuuuni, imi venea sa-i dau gata pe toti.
Fiica-mea e innebunita dupa ei, azi la mcul dejun asta a mancat: cookies :smile:

Mancare de om nehalit, omleta din 4 oo, imbogatita cu niste branzulica si o salata uriasa, verde, cu marar, ceapa verde si ridichi.

Midii pane orgasmic de bune, weekendul trecut, pe terasa la Reyna in Portul Tomis.
Si hamsie la fratello, cu spritzul perfect.
La vita e bella!
Azi ies la vanatoare de rapane, desi, nimic nu se compara in Buh cu fructele de mare consumate proaspete la malul marii.