Ce mai amestecăm prin oale

Cred ca e foarte gustoasă, o sa incerc si eu

Este, acum vad ca tu a intebat daca e maioneza comuna, iar eu cica, nu e. Ba e, tocmai aia e, doar ca i s-au adus adaugiri. Eu am inteles ca daca e maioneza din comert si m-am impieptosat iute, sa-ti ca nu, ca nu, io sunt Luxita cea indemanatica!
:laughing:

Azi imi vine oala. Gagicu, cica sa nu fac moussaka, o sa cumpere el deli chestii si o sticla de vin si trece seara. Vai, cat de rau mi-a parut! :smile:

Duminica fac beef chili in noua mea oala, am luat ieri carnea de vita. La juma de pret, ca sa vezi nimereala!

am sa iau si eu niste vita sa bag la oala furioasa… separat am sa fac un sos cu hrean si smantana sa o batjocoresc cu el…
Are cineva indicatii de retete spectaculoase pt Pressure cooker/Insta pot?
@Travelerista ce ai mai produs?

Eu am cartea

spune-mi daca te intereseaza ceva si iti fac poza la pagina cu reteta.

Mulțumesc, am sa studiez!

Am gasit pui f buni la macelar, asa ca nu s-a putut sa nu trimitem niste galuste in intampinarea lui

“Avem șase gustărici, fiecare dintre ele făcută pentru toţi oaspeţii restaurantului şi nu numai pentru masa noastră. Mama cred că a fost născută să gătească la restaurantul ăsta. Urmează ciorba, aperitivul pentru felul doi, felul doi, aperitivul pentru rakia dinaintea desertului, aperitivul dinaintea desertului, îndeajuns de multe prăjituri ca să bage în comă diabetică toţi puştii mei din Ferentari, şi ceva murături, sălăţică de vinete, nişte mici, un pic de tobă, sărmăluţe vegetariene şi încă vreo zece chestii care sînt tot timpul prezente pe masă, ca nu cumva să piară careva flămînd.”

Gargantua s-ar fi simtit balcanic :smile:

Pressure cookerul e faimoasa oala sub presiune? Eu am folosit-o de o viață in special pentru ciorba de vita si ciorba de fasole, dar teoretic merge pt orice fel de mancare cu conditia sa nu o gatesti prea mult. Cand fac ciorba, fierb intai carnea fara capac si aleg si arunc spuma. Apoi adaug toate legumele, sarea, pun capacul si fierb. Cand e vorba de fasole uscata, intai fierb fara capac si arunc cel putin o apa. Dupa care adaug legumele calite in ulei, pasta de tomate, sarea, condimentele si fierb. Important e sa nu exagerezi cu timpul de gatire ca se fac toate praf. Dar sunt bune oricum :slight_smile:

Focul de gaze f mic dupa ce incepe sa iasa abur pe supapă, dacă este electrica, nu ma pricep, nu am, dar gandindu-ma la cuptor as zice atentie la temperatură

Eu iau un mezel care se numeste Stadtwurst, se poate folosi si Regensburger si/sau Fleischwurst. Fleischwurstul asta e asemanator cu parizerul (cum il am eu cat de cat in cap, n-am mai mancat de decenii) si e la bucata, asa arata:

Il tai in doua, il dezpielitez si tai rondele cu Börnerul, pe marimea 2. Apoi tai ceapa rosie tot cu Börnerul, rondele, pe 1 (adica fine de tot). Apoi tot cu Börnerul, dar in fasii mai mari, castraveti murati. Un ardei rosu il tai in fasii si apoi in patratele. Si vreo 200g de Emmental, cumparat deja feliat, il tai tot in patratele (e bine de folosit unul mai maturat ca-i ceva mai uscat si nu stau lipite tare feliile intre ele). Dressingul: sare, piper, ulei, otet si zeama de la castraveti murati (daca se poate, sa fie de-aia dulci-acrisori, nu numai cu sare).
Pentru mine salata asta e strict de vara si caldura.

Am dovedit sa iau si eu orez pt paella, pe ala Bomba :sweat_smile: l-am gasit pana la urma, am prestat azi una cu seafood, mi-a iesit ok (socarratul din mijlocul tigaii era cam negru :pensive: ).

Da, aia e oala, doar ca e electrica si are ceas sa o programezi, se opreste singura cand e gata mancarea. Si mie imi place sa fierb carnea in oala fara capac, sa ii iau prima spuma, dupa care ii pun capacul si o pun la presiune sa se faca rapid.

Da, aia e si ii simteam lipsa, ca ai mei au avut una, de cand ma stiu. A lor era la gaz, a mea e electrica. Stiu cum se foloseste si exact aia e ideea, sa nu mai stau sa pierd ore cu gatitul, mai ales in cursul saptamanii, cand ajunga acasa in jur de 7 seara. Cand sa mai gatesti, cand sa si mananci, sa nu te prinda 12 noaptea?
Vorbesc de perioada de iarna, cand simt nevoia de mancaruri de-alea de moda veche . Vara e usor, telemea cu rosii si gata :smile:

Eu am facut ieri un gulas, asa slow cooked, ore in sir. Il mancam azi-maine cu piure de cartofi…normal :smiley:
Da, iarna simt nevoia de mancare gatita multttt si bine :smile:
Ieri un rump steak si ciuperci.
In weekend urmeaza niste fasole cu ciolan afumat. Daca tot am gasit ciolan afumat l-am comandat :smiley: in weekend prestam :smile:

Si eu vreau fasole cu ciolan, dar tre sa scap de gagic, intai. Ala nu mananca fasole, nici picat cu ceara!
Eu azi fac beef chili, la oala noua, era programat ieri, dar nu s-a putut, din motive de lene.
Diseara, nu mai scap!

Ohhh, un chilli care se face la sub 2 ore m-ar interesa si pe mine :smile:
Chiar sunt curioasa cum o sa ti se para ca a iesit. Bine, pe de alta parte ma gandesc ca aici n-ar trebui sa fie mare filosofie. Ca oricum se fierbe carnea aia tocata de vita pana nu mai poate :smile:

in loc de vita m-am intalnit cu niste curcan afumat pe care l-am bagat la oala. mi-am tras niste sanviciuri cu o parte din el, cu riccota cu hrean minunate si cu restul am confectionat o salata orientala cu cartofi, masline, oua,ceapa verde, ardei etc
pt maine nu stiu ce mai inventez

Multumesc pentru reteta!
Am luat “polonezi”, niste “ceva” mult mai grosi decat cremwurstii, dar considerabili de subtiri in comparatie cu parizerul. Compozitia este de parizer.
Well, intre timp i-am halit, dar mai iau o tura si prestez renumita salata.
In weekend am avut intentia sa pregatesc snitele cu piure, dar am lasat prea mult lichid la cartofii fierti, asa ca am faurit o supa crema de cartofi :joy:
Snitelele le-am servit cu salata de ardei copti.
Acum visez la o supa crema de dovleac.

deloc, dar deloc nu graiesti tu rau :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Am pofta si de sarmale :joy:

hahahaha, sa stii ca vine si pofta de sarmale cand vezi nametii aia :smile: