Ce mai amestecăm prin oale

eu nu fac sarmale asa ca aruncati si la mine cateva :slight_smile:

:joy:
Nici eu, dar cumpar de pofta de la Dinner :wink: Le fac minunate!
Mananc sarmale home made de Craciun de la mama sau fratello, cand merg la Cta.

am incropit cu viteza luminii o ciorbica de pastai galbine si curcan afumat pt pranzul de azi. dar disara chiar nu mai stiu ce sa execut

Ostropel de pui cu piure, facut repede aseara. Un pranz satisfacator :smiley:

Faimosul Texas beef chili. Poza e cam întunecată, dar gustul e de vis!
Am servit cu smântână, ceapă murată rapid și brânzulică rasă, văleleu mamă!

imi pare foarte uscat din poza. io il stiu cu sos asa ca un stew :slight_smile: adica ud LOL

sa iti fie de bine!

Sosul e mai la fund. Foarte zemos este, mai am și pentru mâine. Băi și carnea, oooaaa, carnea se topește în gură!

asa si trebuie! super

Tu zici de mai zemos, dar eu aleg mai mult carnea, nu-mi place așa mult zemârca :grin:
În weekend, fac puchero. Dacă nu mă ia lenea gravă! Dacă Gagicu se cărăbănește pe undeva, fac fasole cu ciolan și tarhon. Și mănânc cu ceapă roșie!

O data pe an, asa bine intra un peste cu cartofi prajiti buni.
Cumparati, nu gatiti :grin: si nu, cartofii aia nu pot fi mancati toti, dar te poti intelege cu ei sa nu mai puna portie cat capul lor?! Nu te poti.

Si eu cumpăr destul de des fileuri de cod prajite in crustă, somon fript sau sprot din ala mic prajit. Din păcate, in Bucuresti nu se gasesc hamsii prajite dar e bun si sprotul.

Dupa atata mancare grea, azi trecem la ceva mai lejer.

Sfecla cu telemea, nuci si bacon, pe pat de spanac. Si gata!

pt azi am la cutie o mamaliga cu parmezan prin ea si cu un fel de tocanita de vita peste.
Sunt in perioada cu pasiune pt kiwi aia gold si halesc zilnic :slight_smile: bine mai am si mandarine, banane etc

ce kiwi gold? :thinking::thinking:

https://www.theblackpeppercorn.com/2013/03/golden-kiwifruit/

While tasting a slice of golden kiwifruit, you know you are eating some kiwi, yet at the same time it is far sweeter than the tart green kind.

M-a convins :smiley: :smiley: Am mai invatat ceva azi :slight_smile: :kissing_heart:

Prestez moussaka, aia care trebuia făcută săptămâna trecută. Miroase fain în bucătărie, a mâncare bună, făcută încet. Am și niște mere, nu arată ele prea glorios, le bag la cuptor, cu scorțișoară, vanilie, nuci și fulgi de cocos.
Mâine și poimâine, of! Nu mai știu :weary:

Văleu, ce bucate am făcut! Am mâncat ca sparții!
Mâncare simplă și bună. Maine vreau supă.

Mancare de praz cu pipote si măsline :grinning:

Am făcut clătite cu tărâțe de psyllium și faină de migdale. Sunt foarte bune, dar sunt migăloase, trebuie făcute la foc mediu și le ia ceva mai mult timp. Dar bune rău!