Ce mai amestecăm prin oale

of, soro, flamanda cum te stiu :joy: si ai asa un stil de a povesti, de te ingrasi numai ascultand. nu bun pt oamenii care vor sa se disciplineze!

A post was merged into an existing topic: Branzeturi

Ohh, ia sa fac eu un topic pentru branzeturi. Ne mai inspiram cand mergem la cumparaturi. Am descoperit si eu recent niste minunatii de branzeturi de sta matza-n coada.

Eh, nu mah, asta e de-aia de toata ziua, nu chestii fine, de mentionat pe topicuri dedicate!
Dar merge de minune, pe fasii de ardei gras, sau chiar pe baby carrots. Gustare asa…

Nu e tot branza? Cumparam si de-alea fine si din astea de pus pe paine. Una dintre descoperiri este o branza topita de la unguri :smiley: nah ca aia nu e fitza :smiley:
Dar am testat si un brie cu trufe negre de am zis ca lesin :smile:

Aoleu! Abia am mâncat și tot am băloșit instant!

trufele alea sunt addictive…si ulei infuzat imi place.

Ce mi-au vazut ochii pe un site:

Original: Irish steel-cut oats
Translation: Orez irlandez tăiat din oțel
:rofl:

La asta sa vezi probleme cu digestia :joy::joy::joy::joy:

O stiu si-mi place. Dar am mancat un salam cu nuca sau alune de padure la francezi, o minunatie.

e cu nuca ala, bun rau si l-am gasit si aci!!!

Ceee??? Salam cu nuca/alune?!?! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Vreau si eu!!!

uite la noi ce scrie la el:
This traditional rustic-style dry-cured pork salami is studded with pieces of rich walnuts and spices for outstanding flavour and texture. Keep on-hand for when company is coming, served thinly sliced with almonds, dried apricots, crusty bread and glasses of Bordeaux wine. Imported from France.

Dezmat, dezmat pur!!! aia e :smile:

Si cautand salam de-ala, iete peste ce-am dat :heart_eyes:
Sa vezi ce fac niste cumparaciuni!

https://salumigombitelli.it/en/categoria-prodotto/charcuterie/

Pe buneee?! Astia au trecut la “untura pe paine” V.2 :smiley:

https://salumigombitelli.it/en/shop/charcuterie/lard/cream-of-lard-with-truffles/

Da, da! Nu stiu de ce se crede ca numai noi mancam de-aia. Si italienii o mananca si spaniolii (sobrasada en masa se numeste, e untura/ slanina cu paprika si condimente).
Asa cum si fasolea cu purcel si carnati, credem ca ne apartine si fratioare, daca mananci o fabada asturiana, mori de placere si putin iti pasa ca “noi suntem romani”, ca n-o sa ai nimic impotriva sa devii spaniol! :wink:

Pai asta vine din aceeasi convingere pe care o avem ca noi am inventat sarmaua, mamaliga si, in general mancarea :smile:
Doar sa stie ca Dacii sunt stramosii tuturor.

Ia gata, ca macar de ziua nationala sa nu mai dam cu sarcasm si ironie in sfintele valori nationale :smile:

Ce-as mai baga la burdihan o fasole cu ciolan :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Imi pleaca monsieur, de pe 12 pana pe 20, sa vezi ce-o ard in porcarele! :smile:

Hahahaha, orgie gastronomica incoming :smile:

Bre, n-or fi la origine romanesti, dar cum le pregatim noi e 100% marca integistrata.
Mi-e pofta (in continuare) de sarmalute cu vin rosu.
Pana una, alta, ia sa vedem pe ce site-uri craileste @Samoa, in preludiu gastronomic :joy: