Ce mai amestecăm prin oale

E si cu alune de padure, mancai in Franta :kissing_heart:
Bune ambele variante.

Si francezii au untura, si nemtii.
Aici se gaseste in multe magazine salam cu alune, deobicei de origine franceza.

Ce Bunăciune, trebuie și mie …dar nu cred sa găsesc p- aci!

Ce anume? Fasolea sau porcăriile? Personal, nu mă laud că sunt româncă, nu cred că avem cele mai faine femei, nici cea mai bună mâncare, nu cred nici că suntem mai poeți decât alții, nici mai buni, nici mai răi. Suntem niște unii, la fel de comuni, ca restul lumii.
Știi, aici se găsește tobă. În magazine. Și îți jur că nu simți absolut nicio diferență, față de aia din România.
Celebri mici, se găsesc în varianta sârbească, ćevapčići și nici acolo nu simt vreo diferență. Fără îndoială, or fi diferite prin alte părți, că na, nici ciorba de fasole din Ardeal nu e la fel ca aia moldovenească și sunt orișicât, din aceeași țară.

Oh, mie mi se pare o mare diferenta intre mici si cevapcici. Numai micii au consistenta aia pufoasa si miros a… mici :laughing:

Consistența pufoasă, o fi de la bicarbonat :smiley::smiley:
Mie îmi plac la fel de puțin, amândouă variantele. Mănânc o dată la 2 ani și nu prea le duc dorul, în răstimp.

Da, noi suntem cred ca singurii care pun bicarbonat. Mie-mi plac de la toate natiile, daca-s bine facuti. Am mancat unii bulgaresti, condimentati usor orientali, mortali!

Fusai la maga romanesc si am cumparat langosi (pe langa gogosarii de riureni desigur) proaspat scosi din ulei. Am hranit o senegaleza,o chineza si o sri lankeza…sunt in delir si au vrut adresa. As vrea sa le aud cand intra acolo si cer cheese langos :)))

Hihihi, bine le-ai facut! :ok_hand:

Vai de mine!! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Noi am bagat branza - telemea oaie, vaca, slaninuta, kaizer facut de tata, zacusca, ceapa de apa - domne, cum n-are nici o legatura cu ce gasesc de cumparat, ardei iute romansc aromat. Me happy :grin:
Pe fundal, Vocea Romaniei, sa fie treaba, treaba :grin::grin:

Mi-e gagicul calator, azi si maine, voi prepara o fasolica mica, pentru sufletelul meu!
Si am vorbit ieri cu mama, am dat comada de toate alea, zacusca si ghebe la borcan, pastrama de gasca, carne de porc afumata, carnati de casa si de Plescoi, babic, muraturi de la butoi.
Sa vezi dezmat!

Fix zacusca cu ghebe am azi la pachet :joy:

Curata fatalitate!

Si iahnie de fasole cu carnati faurita ieri seara la cererea publicului.

Io fac fasole cu carnita de purcel si zacusca e de vinete si de fasole. Ghebele vin la borcan, cu otet. Servim cu mujdei de usturoi :smile:
Numa asa, de ciuda, na!

Mujdei n-am, e drept.
Dar trebuie sa declar ca e prima zacusca cu ghebe din viata mea. E buna, dar cam dulce de la ardeii capia copti.

Maine seara, il hranesc pe gagic cu asta. Se face iute si ne place varza de Bruxelles, tare mult.

la pranz merg sa ma destrabalez la un resto armean asa ca ma prefac ca nu vad ce tot pomeniti mai sus…

Sambata am facut un pui la cuptor, cu conopida gratinata (cu bacon).

Ieri am facut cod, cu spanac, ca ala de l-am avut vineri. Azi cred c-o rezolvam rapid cu niste somon afumat, ceapa rosie si smantana. Miercuri, jur ca fac ciorba de fasole, cu ciolan afumat si tarhon, la oala cu presiune! Pana fac eu ceva antrenament, la saltea, toc-poc,e gata zamela!

Cina mea: somon afumat, accesorizat cu ceapă roșie, nu prea sprintenă, castravete dulce, sos de icre și salată de creveți, pâinică foarte neagră și un buchet de mărar, din care am păscut, ca o mamă de vițel.
Pentru desert am un ecler :smiley:

iaca-ta ce frumuseata puteti construi de Craciun:

Ok, m-a luat foamea instantaneu de la pozele astea :smile: