Ce mai amestecăm prin oale

Ce idee misto si mai e si simplu de facut.:ok_hand:

exact de-aia l-am pus. Ca nu e mare filozofie si de super efect

Bai, incepem sa ne pregatim si noi de Craciun? :joy:
Ce gatim? … care gatim :joy:

Azi merg sa iau rata comandata la taran, cred ca maine seara o bag la cuptor si o scot sambata dimineata, finisajul duminica inainte de-a o manca. Mai fac o supa de pastarnac, cica foarte delicata, legume la cuptor sa fie pe langa rata, pentru copil mock duck. Un desert in straturi in pahare (biscuiti speculoos imbatati cu niste rom, piure de mango, iaurt), cozonac si gata, m-am scos. Sarmale oi face in jur de Anul Nou, de 2 feluri, de post si normale, portii mici.

Ia explica ratza aia, ce si cum o chinui. In detaliu, pliz, ca te stiu meticuloasa!

Explic, dar n-am facut pana acum asa, deci sunt si eu virgina. Dar am incredere totala in bucatarul care face asa.
Deci zice asa, pt 2 persoane infometate
1 rata jumulita, scobita etc, de vreo 1,2 kg
cimbrisor (thyme). Eu o sa pun cimbru
1 lamaie bio sau macar neavand coaja tratata chimic
sare piper

Rata se spala pe dinauntru si pe dinafara, se scurge bine. I se taie tartita (noada), se freaca moderat pe dinauntru si dianafara cu sare, apoi se infasoara foarte, foarte bine in folie alimentara de plastic (se face o mumie :laughing: ). Se pune mumia pe gratarul de la cuptor, in mijloc si se lasa 11 ore la 70°C convectie. Cand e gata se taie cu atentie folia. Atentie: in mijlocul ratei se formeaza o zeama, aia se toarna intr-o cana. Se indeparteaza toata folia de plastic de pe rata si se tamponeaza bine animalul, pana e uscat. In stadiul asta se pastreaza 1-2 zile in frigider sau pana la 2 saptamani in congelator.
Cand vrem s-o terminam: rata se umple cu cateva crengute de cimbru sau cimbrisor si lamaia taiata in 4 si se da la cuptorul preincalzit la 220°C, pe gratar, in mijloc. Dedesubt se pune o tava in care va curge grasimea. Se “prajeste” 20-30 minute pe toate partile. Se scoate din cuptor, se lasa cateva minute in liniste, sa se aranjeze sucurile in ea, apoi se transeaza.

Sos se poate face din zeama aia scoasa din interiorul ratei amestecata cu ceva supa de pasare, fierte. Dupa ce nu mai fierbe se adauga un rulou de scortisoara, sare, piper, coaja si suc de portocale.
Gata :grin:

OMG, ce arta @Travelerista :hugs:
auzi, dar nu s-o topi folia aia de plastic alimentara, normala? Sau trebuie luat ceva mai special - sa benoclez ochii cu atentie cand o cumpar?

Am incercat si noi sa facem o rata de un Revelion. Am facut-o dupa capul nostru si am infipt-o in cuptor pe sare :smile:
Ce a urmat a fost ca am zis bogdaproste ca la momentul respectiv eram in Bucuresti. Altfel cred ca veneau pompieri, salvari, trupe anti-tero si MI5 -ul :))))))
Toataaaaaa casaaaaaaa s-a transformat intr-un fum de nedescris!!! Iar rata a fost o talpa tare. Nu ne-a hranit, dar asa ne-am distrat :joy::joy::joy:

@Daria :joy:
Folia ordinara alimentara de plastic tine pana la 100 sau 120°C fara sa se intample nimic cu ea.

Sa vezi tu, ca eu iar o comiteam in stil barbar!!! Noroc ca te-am intrebat.
Nu observam amanuntul cel mai important 70 de grade!

Inclusiv folia made in China? :joy:
Suna bine rau meniul cu rata - special guest.
Chiar weekend-ul trecut m-am plimbat cu vreo 9 copanele in carucior prin tot Auchanul. Aveam ganduri marete de canard confit, dar si dubii mari ca mai ramane ceva pe oase dupa ce se topeste grasimea de sub piele.
La o rata intreaga m-as baga si eu.
:thinking:

Eu am avut o pasiune, pentru pieptul de rață. Întreagă, n-am făcut niciodată. Cu atât mai puțin, în folie… :thinking:
Cred că începe să mă obsedeze rața ta! :rofl::rofl::rofl:

:thinking: Je ne sais pas, aici este numi de-asta autohtona.
Am impachetat niste chestii si traveleristu’ a venit cu rola aia mare de folie de plastic, pentru pachete, si a cugetat si el daca n-o merge rata invelita in de-aia :joy:
Am fost si-am luat rata vietii. Si am mai vorbit una, alta, cu vanzatoarea si ajungem si la reteta, data viitoare, daca iese bine, tre’ sa-i aduc reteta. M-am mai invartit pe-acolo dupa aceea, am mai luat legume, fructe, eram cu ele in cos. Vine una (clienta) la mine, ca m-a auzit cu reteta si acum ma vede si cu buchetul de kale in cos, da’ pe asta cum il fac? :joy:
Am in congelator si 4 piepturi de rata, fac si eu destul de des iarna.

Lol ce complicata reteta aia de rata, dar mi-ai facut asa o pofta, o sa vorbesc cu seful, poate executam dupa Craciun :santa:
La noi se gateste zilnic, bunatati ardelenesti, supa de varza cu afumatura de curcan, papricas de pui, mancarica de mazare, gratare, afumaturi, executate de sotul care a intrat mai repede in vacanta.
Pentru Craciun ne pregatim din timp. Ieri am rulat sarmale cu varza acra, dupa care le-am pus in cutii la congelator, le dezghet si fierb cu multa varza tocata si un ciolan afumat, in seara de ajun. Tot ieri am facut aluatul de cornulete, la cererea sotului, in seara asta la coc si le pun la rece. Pe 23 facem cozonacii, m-am inspirat de la @Zambareata si o sa fac unul in forma de bradut.
In Ajun avem caltabosi si carnati de casa ( de la unguri ) bag si un curcan intreg la cuptor cu radacinoase asortate, squash spahetti si cu o salata. Inca nu m-am hotarat ce sos sa fac pentru curcan, inca studiez retete.

L-ai incercat?:slightly_smiling_face:

Nu l-am incercat, sa imi spui daca iese bun, sunt curioasa.

M-ar tenta reteta asta de Craciun. Deja am cumparat piept de rata si clementine.
De acum, cu Dumnezeu inainte! :joy:

https://cuisine-addict.com/magret-canard-laque-clementine-corse-aux-epices/amp/

iti iese sigur!

Mulțumesc!
Am găsit și anason stelat, cam greu, dar am rezolvat. Gata, mâine tricotez meniul :smile::

Felul principal: cum spusei, chiept de ratusca fermecata cu clementine, salata verde, Cramposie de la Nenea Isarescu.
Desert: cozonac, tort

Amu am o nedumerire: ce fel de vin se intovaraseste cel mai bine cu ratusca?:thinking:

Recomand cu căldură:

http://clinecellars.com/our-wines/cashmere-black-magic

Servit tot cu rață, cu sos de măr, spumă de bostan și cartofi dulci, copți.
Face o pereche minunată, cu înaripata, insist să-l testezi!