Ce mai amestecăm prin oale

pai un vin rosu. io nu sunt bautoare de vin rosu. prefer vinurile albe sau roze, dar negru de purcari si rara neagra de purcari m-au cucerit si pe mine. io pe unul dintre ele le-as alege pt rata, in functie si de care iti place mai mult. daca as vrea o masa mai pretentiosa as merge pe negru de purcari :slight_smile:

Le-am testat, sunt intr-adevar excelente :heart_eyes:
@Samoa, multumesc pentru recomandare! Le-am pus pe lista de asteptare.
Avem un Merlot din 1998 caruia vrem sa ii dam o sansa astazi.

Oooh, sa ne spui cum a fost.
Eu beau vin rosu numai iarna, asta-i anotimpul in care mananc chestii la care se potriveste.
Noi am baut la rata aseara un Malbec.
Rata a fost moale ca untul si zaftoasa, dar am aceleasi rezultate si daca e facuta mult mai repede si fara folie. Eu am facut supa de pastarnac cu iz indian, dupa reteta asta, pentru o supa-crema de radacinoase e foarte usoara:

Cozonacii de post mi-au iesit de milioane, nu le-a venit sa creada celorlalti ca aluatul n-are oua, unt si lapte.
La intampinare am servit Hugo cald.

Vinul a fost bun, dar nu ne-a dat pe spate. :thinking:
Om avea noi gusturile necizelate.
Desi, am vazut o emisiune la tv in care se spunea ca e musai ca vinul vechi, dupa ce e achizitionat de la crama, sa fie tinut fix in aceleasi conditii de temperatura constanta si intuneric, altfel constati ca e depreciat la destuparea sticlei.
Nu era depreciat, dar pot spune cu mana pe inima ca am baut vin mai tanar mult mai placut la gust.
Supa de pastarnac a fost f buna. Am asezonat-o cu patrunjel si alune de padure rumenite in tigaie. Fara usturoi in compozitie.

!

Friptura din piept de rata a fost buna, dar cred ca i-ar sta bine intr-o salata :thinking:

Am făcut trufe de ciocolată, din fasole neagră.
Băi, încercați, dacă nu vă place, să nu-mi ziceți pe nume!
Gagicu n-a știut ce mănâncă :joy::joy:

ai dreptate, asta cu vinurile este relativa. nu cred ca esti musai mojic daca nu apreciezi un vin recomandat de altii ca fiind the best. or zice teoria, marketingul si somelierul ce or zice, dar mai depinde si de gusturile muritorilor care degusta.

eu am baut vinuri de toate felurile, in toate colturile lumii, de la vinuri relativ ieftine, anonime, la vinuri cu preturi impertinente, chiar de peste 200-300 de euro sticla, premiate si super laudate. de multe ori mi-au placut mult mai mult unele vinuri necunoscute, cu preturi de bun simt, decat cele premiate si supra laudate. personal nu cred ca a fost asa pt ca as fi eu “de la tara” si nu recunosc calitatea care chipurile se reflecta in pret :smile:

@Queen subscriu
Iaca si supa mea

Felu’ doi

Si desertul

Cat am mai cantat si desfacut cadouri ne-a ajuns sa nu ne simtim ghiftuiti.

@Samoa o sa ajungi ca mine, Gianni imi tot zice ca eu nu-s o sursa serioasa de mancare, la mine nestiind ce se ascunde sub nume normale

Atata ati vorbit de rata ca am luat si eu doi piepti si i-am facut. Cu varza de bruxelles si cartofi dauphinoise - sa traiasca razatoarea Borner ca tare mi-a usurat viata.
De Craciun - sarmale si o salata de beof. Am mai avut multe branzeturi, fructe, un tort de ciocolata si un panettone.

Azi fac o supa de pui pentru ca merge pe vremea asta rece si ploioasa.

@Queen total de acord!

Supă de pui am făcut și eu, din cauză de gagic beteag. De o săptămână, trage de o împuțită de răceală, nu mai scapă de ea!

Eu o sa execut azi o supa de sfecla rosie cu hrisca si gobi broccoli makhani (adica conopida + broccoli pe indiana).

N-am mai facut nimic din astea :joy: , am acum in cuptor kale cu cranberries.

Am prestat piftia ieri. Noroc ca am sunat la macelar sa intreb daca au picioare de porc. “Avem, ne pregateam sa le aruncam, vreti sa vi le pastrez?”
Daaaa, vin acum dupa ele, nu aruncati nimic :joy:
Macelarul curios: dar ce faceti cu ele, ca mai mult chinezii folosesc picioarele de porc.
Si uite asa, le-am povestit vreo 5 minute despre piftia romaneasca :joy:

Ce pofta de piftie mi-ai facut! :yum:
Ieri am aruncat resturi in tigaie si-am trantit oua pe deasupra

Mancarea de Revelion va fi friptura de caprioara, inca nu stiu cu ce la ea.

piftia mea e pe drum :grin:

:joy:
Miroase Europa a piftie romaneasca.
:+1:
Noi azi: tortellini cu pui si mazare, salta rucola, Avincis - Pinot Gris, Feteasca regala si Tamaioasa romaneasca din 2016.
Buna rau combinatia!
Pentru Anul Nou am luat aproape tot ce misca prin apa :joy:: somon, icre stiuca, rapane marinate, midii(sa le prepar pane), butterfish afumat.
Somonul am de gand sa-l prepar in aluat frantuzesc.
Icrele le mesteresc maine, sa fie proaspete.

Acum am bagat vreo 30 de sarmale la cuptorul sobitei. Robert detesta orezul, de la o enterocolita cand era mai mic, si a trebuit sa improvizez. Le-am facut cu pui, ou, dovlecel ras, pesmet si condimente, a aprobat toate ingredientele. Le vrea cu smantana. Daca nu pune gura pe ele, nici ca-i mai fac hatarurile vreodata! :sweat_smile:

A prestat careva vita wellington?
Daca da, cam cat se tine o halca mare la cuptor?

Mi-am comandat pt anul nou un cheesecake, panacotta de zmeura, beef wellington si niste startere.

Una, peste alta, am reusit performanta sa arunc instructiunile de la vita, la gunoi :grin:
A venit el gata bagat in aluat cu tot ce trebuie. Eu trebuie sa il infing in cuptor. Numai ca am reusit sa fiu neatenta fix cand nu trebuia.

pt anul nou, meniu international :grin:

sushi si sashimi, ciorba de burta, piftie, tiramisu

Eu, dar a fost un fiasco total. Nu se pune😂