Ce mai amestecăm prin oale

Si eu am facut beef Wellington, mi-a iesit intotdeauna bine. Carnea e muschiulet, nu? La o bucata de 1 1/2 kg ii trebuie cam 35 minute la 220°C + 10 minute lasat in cuptorul inchis.

Da, e muschiulet. Din ce tot citesc, timpul depinde de cum a fost gatit initial.
Eu ma gandeam sa il bag vreo 30 de minute la 200 de grade.
Hmm…mi-am gasit tema pentru acasa :joy::joy:

Am facut sarmale cu carne tocata de curcan, minunate.

Astea is pe lista, dar n-am avut in casa. Tura urmatoare sigur!

nu gasesti pe net instructiunile? daca zisesi ca le-ai comandat, poate sunt acolo de unde le comandasi.

Asta a fost prima cautare facuta. Nope. Le pusesera in cutie si le-am aruncat ca zevzeaca. Erau si vreo doua etape de facut la poveste :joy:
Eh, mai citim pe subiect pana maine si l-om dovedi noi cumva :smiley:

Raportez succes pe toata linia. Al mic a mancat 6!!! Potrivite, ca nu fac din alea mici. Jumate din ele cu tot cu varza. Trebuie sa notez undeva evenimentul :crazy_face:

am facut urmatoarele descoperiri in bucatarie :grin:

am decis ca voi renunta la tiramisu in favoarea unor lava cakes si a unor capsuni in ciocolata :star_struck:

noul meniu:

• sashimi
  • sushi (sarmale japoneze, nah!)
  • ciorba de burta
  • piftie
  • lava cake
  • capsuni in ciocolata

:crazy_face:

La mine in familie ciorbă de burtă, sarmale (cumnatu-meu si sora-mea) si friptură de pui subsemnata ca sa mănânce si pustimea pe 1 ianuarie cand se aduna clanul cu veri, copii mici si nepoți. Anul asta am scăpat toți de preparat delicatese pt ca mergem la restaurant si mancăm sub egida lui Antonio Passarelli tot felul de canappe-uri care nici nu știam ca există.

Noi avem porchetta, pentru mâine, cu cartofi dulci, salată asortată și sos brun (făcut pe sucurile lăsate de carne).
Avem aperitive, adică porcarii și pentru desert, facem o salată de fructe. Și gata. Oricum, plănuim să ne jucăm pe calculator, după cină și tot baletul aferent ocaziei! :grin:

Azi am făcut supă de pește și creveți, cu fenicul și smântână multă.
Am mâncat, cu ohtaturi de plăcere!

@samoa, te rog sa dezvolti subiectul supa :yum: , tare cred ca-i si ceva pentru noi.
A luat traveleristul si niste somon afumat de la o firma pe care n-o cunosc, sper sa-mi placa (sunt tare mofturoasa la capitolul asta), sa vedem daca-l mancam azi sau maine. Si oua de somon salbatic, sa vedem cum or iesi icrele din ele… Astea le fac maine. Friptura o doreste cu sos de smantana si ciuperci si cu tagliatelle proaspete (cumparate).
@Ziggy, yay, pune mana mai bine si scrie reteta, sa-i mai faci exact asa si in viitor.

Notat, cum sa nu, trecute la lista de mancaruri saptamanale, ca-mi ia 20 de min sa infasor 30, o ora jumate la cuptor si’s gata. Greu, greu cu Bobu. Cu al mare n-am treaba, este om serios. Ambele nurori ma vor bodogani, una ca am crescut un mofturos, a doua ca am crescut un gurmand care se intereseaza de meniul pt cina la 10 minute dupa ce s-a ridicat de la masa de pranz.

400 g somon și cod, neinteresant în ce procentaj, unul sau altul, după gustul tău.
Creveți, vreo 200 grame (fierți și decorticați)
Un morcov mic
Un praz mic
3 căței de usturoi
Jumătate de fenicul, cu ceva frunze
500 ml supă de pește și fructe de mare (eu fac din capete sau cozi de pește, plus carcasele și capetele de creveți și congelez), în caz că nu ai, faci din cuburi de concentrat
500 ml smântână lichidă (dulce)
Sos de roșii, vreo 300 ml
Mărar, piper, praf de chili, puțin cimbru, puțin șofran
O lingură de unt
Toci, nu prea mărunt, morcovul, partea albă a prazului și feniculul (o frunză, sau două, de praz, le toci mărunțel de tot și păstrezi pentru decorat. Procedezi la fel, cu frunzele de fenicul)
Legumele, le pui la călit, la foc mic, în unt. După 1-2 minute, pui șofranul și mai călești un minut, două.
Tai peștele în bucăți decente. Când legumele sunt călite, pui sosul de roșii, supa și smântâna. Lași să dea un clocot-două și bagi peștele și creveții. Lași să fiarbă 4-5 minute la foc mic, bagi usturoiul, presat. Recomand să guști, ca să vezi cât de puternică e aroma, dacă e suficient cu un cățel, te oprești acolo. Pui și condimentele, după gustul tău (eu nu sunt fan cimbru, mi se pare foarte puternic, îl folosesc cu zgârcenie)
Tragi de pe foc, pui zeama de lămâie, tot așa, gustând, să nu-ți dea lacrimile, de acreală.
Servești, decorezi cu foi de praz, tocate mărunt, frunzulițe de fenicul, și mărar. Musai cu pâine bună și unt.
În mod normal, pun și midii, dar acum n-am avut.

Sarna, neaparat o incerc la anul!
Am facut repede o conopida gratinata, sa ma scap de leguma asta.

Samoa, tocmai mă pregăteam sa te intreb de unde culoarea galbenă, m-am lămurit, șofran. Imi place la nebunie peștele fript, prăjit sau la cuptor, dar cu ciorba sau supa am avut intotdeauna o problemă, cum am in general cu carnea fiartă de orice fel, nu-mi place mirosul de carne fiartă, dar supa aia gătită de tine imi face poftă

@Kim, nici eu nu-s leșinată după carnea fiartă.
Supa asta, are un gust plin, rotund cumva. Smântâna aia, în combinație cu toate aromele și lămâia, e visul unei zile de iarnă. Insist, serviți cu pâine bună (noi preferăm Grand Levain) și unt de calitate (frecat bine cu sare de mare).

La noi fuse un fel de “saptamana italiana la Lidl”, azi am preparat tortelloni cu ricotta si spanac. Au mers de minune cu o Budureasca racita naturel la 4 C la balcon si salata de rucola cu spanac.
Acum dam tarcoale la tortul de An Nou, dar ne tinem aurolacii din noi sub control pana la miezul noptii.

Am uitat sa spun ca traveleristu ne face in fiecare zi suc proaspat de mandarine sau de rodie, miam!

In seara asta asa, mai usor, cat sa aibe dupa ce sa alunece sampania.