Ce mai amestecăm prin oale

Toate ca toate, dar tortul ala pe planul secundar imi starneste toate baloseniile posibile :yum::heart_eyes:

Sa va zic de ultima condimentare a vanatului (am vazut la tv la o tipa din Alaska): boia afumata, cacao si sare, iese tare bun.

Tortul a fost bun, mai imbatat in visinata.
:thinking: Ce rost are cacaoa in treaba asta, oare?
Boia afumata am tot cautat in RO, dar n-am gasit.

Am gasit eu in Bebetei :grin:

Te-ai uitat pe la raionul cu produse internaționale? Pimentón de la Vera se numește.

@ChickyG poate o gasesti prin carrefour. Parca astia aveau mai multe produse internationale.

A iesit o nebunie vita :grin: o scosesem initial prea repede dar am mai bagat-o cateva minute si am nimerit apoi la fix medium rare-ul.

Azi dam iama prin ce mai e prin frigider. Chef de gatit si bucatarit nu mai este.

Eu ziceam de boia dulce afumata (iute afumata folosesc chipotle flakes), eu o am pe asta:

Păi Pimentón de la Vera, e dulce, afumată. O fi și iute, dar în cazul ăla, scrie pe recipient.

O sa caut in Bebetei, la Carrefour in RO n-am vazut, nici in Auchan.
Mi-am facut o dambla mai veche: somon file copt in foietaj, cu legume si un sos cald ca o maioneza, dar frecat cu unt in bain-marie.
S-au intovarasit perfect cu o Cramposie de Dragasani bine racita.
Declar cu mana pe inima, m-am indragostit de vinurile seci de Dragasani! Sunt f placut aromate.
Avincis si Casa Isarescu.

Casa Isarescu face niste vinuri ff bune. Am baut si noi un vin de la Isarescu acum ceva ani, in Galleron (s-a desfiintat). Si am tot incercat sa il gasim in magazine si n-a fost chip.

@ChickyG de unde l-ai luat?

Cred ca zici de sosul olandez @ChickyG Arata tare bine totul. Vinul l-am notat, poate l-oi gasi in vreun restaurant cand oi fi prin tara.
Ieri am executat sarmalele, normale si de post (cu ciuperci). Si iar cozonac cu mac (sa termin repede macul) si unul cu piure de mere. Azi si maine numai mananc :grin:

Aici se gaseste la Metro cat vrei :slight_smile: Cel putin eu de acolo am luat, nu stiu @ChickyG unde a gasit.

Dar, daca se gaseste acolo, banuiesc ca e disponibil si in multe hipermarketuri.

Multam @Queen. Misto ca au inceput sa il bage ca lumea in magazine.

Seara de libanez: humus, baba ganoush si falafel.

Ce pofta de arabisme mi s-a facut! Dar nu mai e mult si-mi fac poftele cu varf si indesat.

Din Mega Image. E singurul hypermarket in care am gasit Cramposie.
Merita incercat!

Făcui o mega ciorbă de fasole detoxifianta :smile: și sarmale. Am dovedit mesele de Sărbători cu peste și derivate.
Amu parcă ar încăpea și niște sărmăluțe cu mămăliguță și ardei iute murat.

Pepene murat! Atat am avut de zis :smile:

:smile: Gol, fără nimic altceva?

nu stiu cum il mananca @Samoa, dar eu mananc fara probleme muraturi goale. multe! :grin:

Si eu, dar nu numai goale. Am toate porcariile posibile, dar tare-s bune goale si reci. Nu-a acre tare, pisca putin si au asa o aciditate subtila. Sunt dementiale, va spun!

N-am pus in viata mea gura pe pepene murat. Acum sunt chiar curioasa :smile:

Am facut ieri o ciulama de ciuperci cu pui si cu mamaliguta. Demential de buna (am pus si mustar dupa o reteta de-a lui Jamie Oliver) numai ca am comis-o ca o amatoare. Am pus sare de doua ori fara sa imi dau seama. Buna, dar potroaca. Ma mir ca nu m-am trezit cu ochii cat cepele de umflati.

Azi nu stiu ce mai prestez/comit :smile: :smile: