Ce mai amestecăm prin oale

Am mancat ochiuri, cu carnati de Plescoi, prajiti si muraturi. Na!

Amfacut o ciorba Adunare Generala, fara carne, mai spal interiorul, de carnataraie si carnuri.
Foarte buna, mi se pare, trebuia sa fac mai multa !

Ieri fuse adevaratul, mioritic Craciun romanesc.
Ne astepta fratello cu slanina, soric, salata boeuf, de vinete, icre, macrou afumat, bors de vitel, sarmale, friptura de porc si curcan, tort, tuica, palinca, muscat otonel, cabernet, etc.
Staturam 7 ore la el la taclale, haleala si digestie.
Astazi ne-a dres mama cu cotlet de crap, mujdei, salata verde si un Sauvignon Blanc de Jidvei.

Voi sunteti “pe vechi” @ChickyG :grin:
Eu am facut ieri o amestecatura uscata de cartofi cu vinete, pe indiana, tare buna. Mai aveam si niste dovlecei, am zis sa fac niste parathe din ei, astea mi-au iesit mizerabil, niste turte tari :disappointed_relieved:
Poimaine avem musafiri de-ai casei dupa serviciu, deci n-am timp sa prepar nu stiu ce grozavii, m-am gandit sa fac iar supa de miso cu broccoli (ca n-am mai facut-o de mai mult de-o saptamana :smile: ), fasole batuta cu carnaciori si muraturi. Copilul ne face Dampfnudeln cu sos de vanilie. Ce ziceti? Sau aveti alte idei?

Fasole mio! :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Eu am facut ieri o paella cu chorizo si pui. O bunatate. Mi-am spalat pacatele pentru saratura aia de ciulama :smile:

Fasole batuta cu carnaciori. Votez :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes: Acum vreau si eu :smile:

@ChickyG ma omori cu crapul ala!!! Poftesc la un crap prajit cu mujdei de ani de zile :smile:
Aici nu se prea gaseste crap. Unde am gasit avea pret comparabil cu cel pentru icre negre. Si am refuzat sa dau puhoiul de bani pe un peste atat de comun :smile:

:joy:
Lasa, crapcelu’ cu mujdei e bun acasa, pe taram mioritic. Cu mamaliguta si-un vin alb sec de-al nostru, sa trosneasca falcile.
Si eu votez cu fasui facaluit cu mult usturoi si un sos d-ala cu ceapa taiata fideluta si inmuiata molcom la foc mic, plus rosii cubulete. Si niste muraturi de toate natiile muraturesti: gogonele, morcovi, conopida, ardei gras umplut cu amestec de varza, morcov si telina, pepeni. Pfai, tocmai ce plecai de la mama.
Am lasat-o cu ciorba a la Russe cu varza si salata de vinete.

Daa, neaparat cu cel putin un kil de ceapa börneruita vine in fasolica mea. Eh, de unde atata morcovi si telina si pepene murat? Castraveti, gogosari umpluti cu varza, gogonele, am. Lasa ca le-ajunge, oricum la castraveciori or sa se bage cel mai mult. Copilului ii fac mock duck in loc de carnaciori.

io poftesc la conopida murata roz (de la sfecla sau varza rosie luata culoarea). multa

Plecai dupa oase cap piept vita pt un bors cataclismic de bun si ma intorsei cu carne de manzat si ciuperci.
Asa ca am pregatit paste bolognese, iar ciupercile le fac o pseudo ciorba radauteana.

Mi-am facut alta dambla.
Cu si fara zahar pudra - dupa gust.

No, asa!Noi am mancat patatas a la brava, tortilla de spanac si branza, plus niste pastrama si carnati (perpelite incet, la foc mic), o celebrare a globalizarii culinare.

Cina a fost paine cu unt si dulceata de visine si cacao cu lapte. Comfort dinner :grin:

Ieri brunch: ochiuri cu cascaval, sunca fiarta perpelita si ea in tigaie, cu avocado si ardei gras. Cina: sirloin steak cu ciuperci brune (peste care am aruncat la sfarsit niste usturoi si la servit patrunjel) cu salata de castraveti.
Ieri a venit traveleristu’ de la cumparaturi cu o rata irlandeza, bio, o execut azi. Inca nu stiu ce garnitura fac la ea.
@ChickyG, buna ideea cu pseudo ciorba radauteana, sper s-apuc si eu s-o fac saptamana asta.
Rozele-ti arata tare bine :heart_eyes:

Azi ne-a mai ramas niste sos bolognese de ieri.
L-am rezolvat cu gnocchi proaspeti de la Giovanni Rana.

Aveam de gand sa cumpat un Bordeaux roze, dar am vazut rozeul asta de Babadag si m-am razgandit.
Bine am facut, bate 3xBordeaux! E minunat!
Pseudo ciorba radauteana a avut succes cu fluieraturi.
Am pregatit si un paprikas pt zilele urmatoare.
Mai pe seara fac o salata de vinete si gata, pana sambata viitoare nu mai gatesc nimic.

Noi ieșim la cinema și servim cina în oraș. Viață de muiere puturoasă! :smiley::smiley:

Papricaș am și eu în plan, pentru săptămâna viitoare, îl fac la oala sub presiune, până la punctul găluști. Într-o oră e gata, cu tot cu pregătirea ingredientelor "

Ce mai vreau si eu ciorba aia! :disappointed_relieved: Trebuie sa mai iau albitura pentru supa si-o fac si eu!
Azi am facut conopida si broccoli in sos makhani, mai trebuie sa fierb niste quinoa la el (garnitura).
Si rata dupa d-ra Jansen cu piure de varza de Bruxelles si salata de varza murata (cu chimen si ceapa rosie).

Sambata a facut mister un rump steak cu ciuperci. Ieri prestai burta de porc cu piureu. Am inceput sa arunc si telina la piureul de cartofi. O nebunie iese.

Am facut reteta asta de pork belly. O nebunie a iesit. V-o recomand.

Chiar ca suna bine tare friptana aia.
Eu am facut aseara doua supe: una de cartofi si pe cea radauteana cu ciuperci, mi-am facut damblaua. Am avut si pe azi un bol.

Favorita mea! :heart_eyes:

Fac supa de peste, aia cu smantana multa, azi. E frig, muncesc de-acasa si servim cu paine prajita in unt, cu usturoi.

Ieri am facut o mancarica de orez brun si salbatic cu spanac si o supa de pui cu norisori ( galuste), norisorii sunt bucuria lui fii-miu.