Ce mai amestecăm prin oale

:smile:
O varza cu ciolan la cuptor as face si eu. N-am prestat deloc varza vara aceasta deoarece lui fiu-meu nu-i place. Amu, ca ne-a intzarcat :smile:, sa ne dezmatam.

Am uitat sa spun: la placinta am baut primul must (rosu!) al anului!

Mâncare de fasole cu morcov, usturoi si sos de roșii cu muuult mărar in care am aruncat niște cârnați si câteva bucatele de mușchiuleț de porc. Mâine as face niște chiftele de pui si șnițele cu piure. Ah, si am copt si niște vinete, mâine le prepar.

Initial am luat o salata greceasca, m-am simtit chiar cuminte. Pana am dat ochii cu Galaktoboureko.
O si simt cu se pune ea pe burta :slight_smile: si mi-au si dat o bucatoaie uriasa li s-o parut ca-s mai nacajita…
Greu viata

Azi am comandat doua clătite umplute cu piept de pui tavalit în sos de smântână, acoperite cu brânză rasa și băgate la cuptor pana s-a topit/ rumenit brânza.
O idee chiar buna de bibilit acasă.

Mie mi-a facut smiley pofta de greceste, n-am mai fost la unul bun (care nici nu-i departe de mine) de cativa ani :astonished: Maine trebuie sa ma duc la alta crasma, este adunare cu colegii (un coleg pleaca, se muta la Hamburg), dar poimaine, daca se tine vremea buna pana seara, neaparat trebuie mancat la ei si incheiata masa cu Galaktoboureko, normal.

@ChickyG, alea suna a o varianta a clatitelor Hortobagyi :heart_eyes:

Aseara am incropit asa rapid o mancare de vinete japoneze cu chilli si usturoi, mi-a iesit dupa dorinta si am si la sufertas pt pranz :slight_smile:

Am avut niste lefetovers de brascada, mai exact niste carnita de vita, jamon, ceapa prajita si branza, am mai prajit niste bacon, le-am pus pe toate in tigaie si am spart 4 oua peste ele. Ala mi-a fost pranzul de azi, impreuna cu o salata de rosii.
Pentru maine, nu stiu ce mai incropesc, dar o sa fie tot ceva facut rapid, ca nu am timp de stat si migalit la oale.

Grecesc mâncam si noi azi, mi-a ieșit un tzatziki bun, a măncat si asta mic fără sa crâcnească. Am reușit sa fac si salata de vinete, turcii o s se bată la gura lui soțulica. O sa cumpăr un tort diseară pentru cel mic, sa il sărbătorim de ziua numelui.

Am sapat in congelator si am gasit: doua fileuri de cod, mazare. In frigider am descoperit: morcovi, smantana, marar.
Am fript fileurile in putin unt cu usturoi, mazarea si morcovii le-am fiert, apoi le-am tras si pe ele in unt, iar cu smantana am facut un sos, cu lamaie si marar.
Cina si pranzul, gata.
Am mai descoperit in congelator, carne tocata si vinete feliate, fripte pe gratar. Am de-o moussaka diseara!

Alalteieri am prajit 2 pesti micuti (macrou), au fost deliciosi dar nici acum nu a iesit de tot mirosul de peste din bucatarie. Afara e destul de rece si am stat cu geamul deschis tot timpul cat am fost acasa.
Bun rau macroul dar m-a descurajat mirosul in casa. Oare daca il bag la cuptor tot asa miroase?

Incearca sa fierbi o lamaie, sau niste otet, de preferat seara si lasa recipientul acolo, pana dimineata.
Merge si o portocala, daca lamaie nu e.
Nu miroase la fel, daca e la cuptor.

O sa incerc asa data viitoare. Daca nu, il voi face numai pe gratar afara de aici inainte.

abia astept sa vina pranzul sa merg la Japo si sa halesc o galeata de somon :upside_down:

Abia astept sa halim, salivez uitandu-ma la coasta asta pana e gata:

ca norocul ca sunt satula!!! arata durere! :yum:

Am cumparat 2 legaturi imense de patrunjel si marar. Am folosit cat mi-a trebuit de-o mancare si restul imi e teama ca se usuca in frigider pana am nevoie iar de el. Am mai aruncat eu asa.
Ma gandesc sa toc ce a ramas si sa il pun in pachetele mici in folie de plastic la congelator. Voi procedati asa? Oare mai are acelasi gust?

eu pun in cutiute asa mici de plastic gata taiat, pt gatit e perfect

O sa caut maine cutiute asa mici sa cumpar.
O sa pun 2-3 portii in folie alimentara in seara asta, sa vad cum se comporta. Pentru mine ar fi mai practic fiindca nu am foarte mult loc in congelator.