Ce mai amestecăm prin oale

Vreau tocana cu niste conopida murata langa.

De asta mi-era frica :smile: Ca o sa zici Bella sau Linco.

Eu vreau sa fac o placinta cu branza si pusesem ochii pe foile astea.

https://www.waitrose.com/ecom/products/jr-feuilles-de-filo-pastry/523942-74106-74107

De ziua mea, pentru ca am primit cadou jucaria kitchenaid, am testat o reteta de cozonac :smiley: Bun domne, bun. Dar mai merge perfectionat.

Ai cozonacit!!! Super arata, vai ce invidioasa sunt acuuuum :heart_eyes::heart_eyes:

Tare fain cozonacul, Daria!

Azi o ardem boiereste, supa cu galusti si eventual granola cu iaurt, daca nu ne saturam.
Maine fac brascada. Duminica, nu mai stiu, dar o sa caut sa fac ceva usurel.

Arata apetisant cozonacul.
Nu te impaci cu foile Bella? Eu cum ziceam e prima oara cand fac placinta, dar s-au comportant bine si a iesit foarte gustoasa.

Ba daaa, ma impacam ff bine cu ele cand eram in tara. Dar aici mi-e greu sa pun mana pe ele.

auzi, dar astea nu par a fi foi de placinta ci foetaj :thinking:

Nu, filo = yufka = foi de placinta.
Dar cand vad atatea ingrediente in ele: Flour, Water, Corn Starch, Humectant: Glycerol, Salt, Preservative: Potassium Sorbate, Flour Treatment Agent: L-Cystein, mie imi cam trece.
Cauta pe la magazine arabesti sau turcesti, aia trebuie sa aiba foi adevarate, doar din faina si apa.
Arata beton toate mancarurile voastre :heart_eyes: :clap::ok_hand:

eu m-am uitat la poza de pe ambalaj. nu mi-am batut capul cu numele. pe ambalaj e desenat ceva ce parea a fi facut din foetaj.

ingredientele sunt inofensive. cam tot asta contin si foile linco si alte asemenea. ok, 1 ingredient in plus in minus, dar nu exista pe piata nicio foaie de placinta care sa contina doar apa si faina.

Eu aici iau (din comert) numai din faina si apa, de la turci.

eu ma refer la cele gen linco. nu stiu care e treaba cu ce au la turci sau la arabi. poate sunt din alea cu termen de valabilitate f scurt, ceea ce nu e neaparat rau. adica facute si imediat vandute. altfel mi se pare destul de greu, spre imposibil, sa aiba o textura ok prea mult timp.

Cel putin vreo 2 saptamani tin, in frigider. Textura e un pic dificila, se rup sau faramiteaza foarte usor, trebuie un pic de indemanare si miscat repede ca se usuca foarte repede. Dar sunt exxcelente la gust, alea facute in casa nu-s mai bune.
M-ati inebunit cu foile astea si placinta cu mere, cred ca maine fac si eu un strudel, cu aluat facut de mine.

Salata cu halloumi

Ieri am facut o supa crema de radacinoase roasted, tagliatelle cu fructe de mare si salata de valeriana.
Micul dejun de azi: budinca de orez negru cu mango si physalis

:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Budinca arata bunacioasa.
Eu am preparat azi:
Ciorba radauteana din spate de curcan
Lasagna
Tiramisu

Si mie din poza mi s-a parut a fi mai mult “puff pastry”. Dar daca scrie totusi “filo pastry” o sa risc.

Ce am mai gatit recent:

Friptura de miel cu cous-cous cu vinete si ardei capia.
Gnocchi cu vita si sos de branza
Sandvisuri calde cu tot felul de branzeturi
Hummus
Gogosi

Gogosi! :yum::heart_eyes: Aici e sezonul lor, inca n-am apucat sa iau (ca trebuie mers la cofetarii anume), dar sper sa-mi fac in weekendul urmator de cap, doua mese/zi gogosesti :smiley:
Eu am facut ieri un fel de tamale, din naut (un fel de tofu din faina de naut) si linte rosie cu smantana, pe indiana.

Aseara s-au tras la tigaie (bogdaproste colegului de apartament pentru ca ne-a hranit :smiley: ) niste ficatei cu un pic de bacon, shallots, si melasa de rodii. Am prajit niste paine si aia a fost cina. O nebunie!

Imi pare rau ca nu am cumparat si niste rodii, ca mergeau semintele langa ficatei. Trebuie sa mai experimentam cu melasa aia pentru ca mi-a placut tare mult.

Ottolenghi are multe retete cu melasa de-aia.
Apropo, Nina a fost la Londra si eu am batut-o la cap sa mearga neaparat la unul dintre restaurantele lui. S-a dus de gura mea (ca de fapt nu vroia sa cheltuie mai mult decat in alte parti cu mancare buna; ca-i stie mancarea, eu facand destul de des dupa retetele lui) si a fost deeply impressed :grin:

Planuiesc sa inhat o carte de-a lui Ottolenghi sa mai variem retetele pe stilul asta pentru ca ne-a placut. Pe care mi-o recomanzi?

Da? Ma bucur mult sa aud ca a fost multumita. Si eu planuiam sa-l testez, insa la cate tepe mi-am luat pe aici (incepand cu restaurantele lui Jamie Oliver) am inceput sa fiu ff reticenta la experimentat localuri noi si scumpe. Statistic vorbind a cam fost pomul laudat si sacul :smile:

O intrebi, te rog, la care locatie a fost? Vreau sa merg la sigur :smiley: Tin minte ca sunt mai mult restaurante in Londra.