Ce mai amestecăm prin oale

Recomand Jerusalem si The Cookbook, uitat-te si tu la care retete te intereseaza mai mult prima data (si dupa aceea o vei vrea-o si pe cealalta :grin: ).
la Ottolenghi Belgravia a fost. Iaca dau si un copy-paste la ce-a zis pe Insta

ninainparadise’The business of life is the acquisition of memories. In the end that’s all there is.’ -Carson, Downton Abbey
I’m already at the airport. I made so many amazing memories in London. :heart:
Many delicious food memories as well. London is just amazing concerning going out for food. High-quality and so many offers. I’m already thinking about where do eat, when coming back to this amazing city. I just felt at home. :sparkles: But, I basically feel home whereever I go.
However, the food I ate at Ottolenghi’s was definitely one of the best! We have some of his cookbooks at home, so I already know about his cuisine and that he knows what he’s doing when it comes to food. But I thought, I have the recipes at home, why should I go to his restaurant, which will be slightly more expensive. So thank you so much @soapte_culinare for insisting on me to go there. :heart:️ I absolutely loved it. It’s a small store, they have three other locations as well, and food in the display you can choose from. There were four vegan dishes and therefore I chose a plate of all four. Two amazing salads of which one was with beans and the other with broccoli, a small ‘ship’ with pear and my personal highlight: the rice. Every bite was an explosion of rich taste.
I just love food and eating. A lot. This is what I spent most money on, well besides Harry Potter and it’s worth every penny. :smirk:
As the Ottolenghi deli was quite small, I shared a table with another group of five, we talked a bit which was quite nice and added up to my memory :sparkles:

Hihihihi, buna treaba! Multumesc Nina si @Travelerista :kissing_heart:

Intrebare, poate stiti voi sa ma lamuriti: de ce imi ies clatitele uscate pe margine? Am incercat si cu focul mic, am incercat si sa nu intind aluatul in sus pe marginea tigaii, am incercat si strat mai subtire, si mai gros…tot timpul imi ies uscate pe magine. Ceva fac gresit, dar nu imi dau seama ce :thinking:

Stratul de aluat e mai subtire la margine.
Da cu niste unt pe margini dupa ce ai intors clatita pe partea cealalta. Sau pune niste unt topit in aluat.

Mi se intampla cand imi fuge aluatul pe peretii tigaii. Ce fel suna… :sweat_smile: dar altceva nu-mi vine in minte la ora asta.

da, cred ca untul in alaut este solutia. reteta mea de clatite are unt si nu se intampla asa.

Multumesc! O sa incerc cu putin unt in aluat data viitoare.

Sarmale in timp record: 30 min la instant pot.
Oare v-am mai zis cat de mult iubesc oala asta? :heart_eyes:

@Hortensie asta da record :smile: Buna treaba :smile:

Noi am facut o placinta cu carne. Foarte bune filo pastry-ul cumparat.

Ieri am facut o tocanita de vanat cu vin rosu. Diseara fac niste snitele de vitel. Inca nu m-am hotarat ce arunc in farfurie langa ele.

@Hortensie :heart_eyes:
Eu am facut o sopa seca, gogosile uriase, piept de rata cu varza de Savoia calita.

Ieri am avut fasole, cu cârnați și carne afumată. În duet cu murături, că a fost ziua îndrăgostiților.
Azi, poate un paprikaș mic.

Buna idee cu fasolea @Samoa

Raportez ca am facut snitele de vitel fix pe stilul italienesc in unt. Nu ma mai intorc la stilul clasic romanesc de prajit snitelele :smile: Cel putin, nu pe astea de vitel. Mi-am cam batut joc pana acum de carne.
Dar n-are nimic, asa invata si se perfectioneaza omul.

Am facut un cheesecake pe care l-am adus la serviciu. Am fost intr-un workshop toata saptamana, azi e ultima zi si am zis sa ne indulcim un pic.

A iesit cam moale, fiindca nu am gasit aseara gelatina normala la magazinul de langa mine si am luat gelatina vegetariana. Ori nu am stiut eu cum sa o folosesc, ori am pus prea putina pentru cantitatea respectiva, nu stiu exact ce s-a intamplat. Cert e ca a iesit moale. De gustos, e f gustos si toti au lins farfuriile.

Mie chiar imi place cum arata. Daca nu e crema ff dulce si grea, arunca si la mine o felie :smile:

Nu e dulce, e exact asa cum trebuie la gust. S-a ras tot :smile:

Și mie îmi place cum arată, @Hortensie. Dar sunt în detox de zahăr și prăjituri, după concediu, unde m-am destrăbălat în clătite cu ciocolată.

N-am mai făcut niciun paprikaș, am găsit în congelator, mâncare de mazăre. Fără carne. Mi-am fript 5 creste, de costiță afumată, am tăiat și două gogonici și gata prânzul.
Diseară, legume crude, nuci și brânzulică. Și-am scăpat de bucătăreală.

Fac un soi de brascada, dar nu avem bagheta, o mâncăm cu pâine de-aia fără drojdie.
Sunt de-o lene formidabilă, nu fac mai nimic și aș face și mai puțin de-atât.

Așadar, brascada, cu grand levain, din congelator, băgată la toaster. Minune!

E iarna, cu zapada si tot tacamul, mie iar mi se face de slow food. Asadar, azi se prepara o supa din picior de purcel, un rasol de vita si un spate de pui (plus legumele aferente).

Zeama se tranforma in ciorba cu naut si spanac, iar carnea se serveste cu usturoi, hrean si mustar.

Sambata niste ceafa de porc trasa la tigaie cu cartofi prajiti. Ieri o mancarica portugheza cu vita, vin alb, cartofi si masline.
Pe seara am prestat si o tava de negresa. Am vrut sa le aduc si astora la munca dar am plecat pe fuga si nu am mai apucat.
Data viitoare :smile:

@Samoa mi-ai facut pofta de rasol cu hrean si legume fierte :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes: