Ce mai amestecăm prin oale

Supa de linte in varianta marocana, buna rău.

În week-end, chifteluțe marinate + piure cartofi,

Ladies, introducing El Potaje! Olé!

:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Ce bine arata!

Dar ce bun e!
Supa aia, super concentrata, aroma de chorizo prajit si nautul moale…am mancat pana n-am mai putut respira. Am si pentru azi. Diseara fac spanac, cu smantana si cu carnita ramasa de la supa, o trag in unt, la tigaie, cu niste “continente” si gata.

eu am prestat duck confit si pateu din ficati de rata, au iesit de Olimpiada (nedopate ratele ca-s de la ferma curata direct) au curs complimentele

Nu e de oale, dar e de foale :grin:
Am ras jumătate de găletuță de Ben & Jerry’s.
Din nefericire, Gagicu e total lipsit de fantezie, se reduce la ciocolată, cu fulgi de ciocolată :weary:A fost bună, dar tura viitoare, cumpăr eu, una cu de toate!

If I Had A Million Flavours :upside_down_face:

LE, nu am apucat sa pun poza ieri:
image

Tre’ sa compun musai un meniu de post (fara carne, oua, branza).
M-am gandit la acesta, dar orice idee e binevenita:
Aperitiv:
Rosii cherry, castravete, ardei capia, masline, tofu cu ardei, salata vinete/ zacusca
Ciorba: a la Russe
Fel principal:
fasole batuta sau hummus cu “ceva”, nu stiu exact ce si cum, as prefera niste chiftele vegetale, dar legate fara ou. Aveti idei?
Salata verde/ muraturi
Desert: placinta cu mere, fructe
Cafea

Ciuperci umplute, cu ceapă, un pic de usturoi, mărar și codițele tocate mărunt.
Salată de arpacaș, sau quinoa cu cartofi, spanac, ceapă roșie, măsline.
Humus din mazăre.
Chifteluțe fără ou, aesteci doar faina in compozitie si le faci în cuptor
Lasagne cu legume si tofu, faci un beschamel cu lapte de-ala de psyllium sau de migdale, sau de alune.
Ardei umpluti/ sarmale de post. cu mamaliga si smantana vegetala.
Ma mai gandesc.

sau pesmet? Eu pun pesmet dar e drept ca n-am incercat fara ou.

Si eu am pus pesmet de cateva ori si confirm ca leaga ff bine carnea.

Noua ne-a venit colet, asa ca aseara am halit branzeturi si sunculite made in Romania. Cred ca si azi va fi o cina pe aceeasi tema ca nu e timp si energie pt gatit.

Si eu fac cu pesmet, ma gandeam la ale maica-mii, ea le face cu faina. Alea de ciuperci, in special, sunt favoritele mele!

N-am facut niciodata chiftelute de ciuperci.

@Samoa impartasesti si mine reteta/metoda?

Evident, dar nu stiu sa-ti spun ce ciuperci, ca noi faceam cu de-alea culese de noi, amestecate.
Insa, poti incerca cu champinions, pleurotus, cativa galbiori (se mai numesc si urechiuse, adica chanterelle) si musai, hribi.
Galbiorii sa fie in cantitate mai mica, au oaroma foarte puternica si iau piuitul celorlalte.

Asadar, cipuerci.
O ceapa, mai mica sau mai mare, in functie de cate ciuperci ai.
Paine mai veche, o felie sau doua.
Usturoi
Marar
Patrunjel
Sare
Piper
Faina sau pesmet, sau amandoua.

Inmoi painea in apa (sau lapte, daca nu le faci de post)
Toci ceapa si ciupercile si le pui la calit. Painea o faci frimituri si o pui si pe ea la calit.
Pisezi usturoiul, pui sare piper si faina (pesmet) in compozitie, lasi sa se caleasca putin apoi retragi.
Daca nu le faci de post, poti adauga ou, dupa ce ai retras de pe foc si apoi verdeata.
Faci chiftelute, le dai prin faina sau pesmet si le prajesti, fie in ulei, sau unt, fie le pui in cuptor, foc mediu, pana le vezi aurii si faine si in casa miroase de-ti vine sa-ti bati vecinii.

Si eu cumpar de la englezoii din cartier, ciuperci amestecate, proaspat culese. Deci o sa fie si la mine chiftelute cu “de toate” :smile: .
Multam mult :kissing_heart::kissing_heart: Salivez pe laptop acum :heart_eyes::heart_eyes:

E, taci, ca mi-e o pofta, de mor! :smile:

Si pofta :)) si mai imi e si foame de mor :smile: :smile:
Ma duc sambata la cumparaturi. Sa vedem daca am noroc sa gasesc ciuperci bune. Ar trebui, la cat le-a plouat zilele astea :smirk::smirk:
Macar de ciuperci sa ma bucur, daca de un pic de soare si caldura nu este chip.

mie sa imi trimiteti gata facute. mor dupa ciuperci, de orice fel, in orice preparat.

Majestate, eu nu reusesc sa-mi fac mie, ca am dureri de moarte, de lene ce mi-e.
Dar o sa-mi fac curaj, saptamana viitoare, poate si prestez, ca tare mi-e dor.

Si mie imi plac mult de tot. Imi aduc aminte ce copil batut in cap am fost. Nu suportam nici mirosul, dadeam la boboci instantaneu.
Iar acum as manca cu doua maini. :smile: