Ce mai amestecăm prin oale

@Hortensie Cum ai facut coastele? Le-ai cumparat simple de la macelar/magazin si le-ai marinat tu inainte?
Eu mai cumpar coaste de la Tesco, sunt gata marinate si vidate si doar le arunc in cuptor vreo 20 de minute. Mi-a fost frica sa nu le fac talpa daca le cumparam simple si le preparam eu.

Mie doar mararul imi tine daca il pun la congelator. Dar daca pun legatura mare si apoi doar scot si toc direct din ea. In rest mi s-au inmuiat si nu le-am mai putut folosi :disappointed_relieved:

Am luat si eu coaste din alea de la Tesco. Sunt bune, dar mai bune sunt astea proaspete. Eu cele mai bune coaste le gasesc la SuperValu (nu stiu daca e si in Londra supermarketul asta). Sunt proaspete, le marinez eu si le bag la cuptor. Ies extrem de fragede si bune.

Am citit aseara pe net ca patrunjelul e bine sa fie tocat si pus in pungute de cate o portie la congelator. Cand vrei sa il folosesti, il scoti si il pui direct in mancare fara sa il decongelezi. Daca il decongelezi, nu mai e bun. Am pus aseara cateva pungute sa testez.

Daaa, clar sunt mai bune proaspete. Le-ai lasat la marinat peste noapte?

Ahaaa, deci si la patrunjel e acelasi secret ca la marar: pus gata inghetat.

Nu le las peste noapte ca de obicei le iau in ultimul moment cand imi e pofta. Pana acum le-am lasat cam 2 ore la marinat apoi direct in cuptor.

Eu pun si patrunjelul, si mararul asa: spal ditamai legatura, o scutur de cateva ori, apoi o bag in punga (cu tot cu apa care mai ramane pe verdeata). Strang punga cat pot de bine, sa nu ocupe loc mult in congelator. La nevoie defac punga, tai cat imi trebuie din manunchiul congelat (tai direct marunt, merge asa de bine) si pun punga cu restul la loc.
Din mult patrunjel proaspat merge facut un tabouleh, la ala chiar ca-i nevoie de extrem de mult patrunjel.

Maine am musafiri, o pereche. Vin pentru prima data la noi.
N-am nici cea mai vaga idee ce sa gatesc, dar i-am spus lui Mr Chicky sa cumpere Ceptura, roze si Pinot Gris.
Parca as face saramura de pui, bruschette si icre, sau salata vinete. Si inghetata desert. Sau poate o tarta cu piersici si fulgi migdale?
Voi ce parere aveti?

Hopaaaaaa!!! Emotii pe capul tau, cat casa @ChickyG? ;)))

Eu zic ca suna bine meniul :slight_smile: Poate si ceva mai usor…ca starter, sa se poata manca repede. Niste branzeturi etc.

Eu as face tarta, daca as avea rabdare. Iar tu, ai!

:joy:
Nu e ceea ce crezi.
Duminica sarbatorim niste ani de casnicie si cum toate neamurile sunt la Cta, i-am spus sotului sa invite un coleg, proaspat mutat in Buh, cu sotia la noi.
Stiu cum e sa te muti intr-un oras in care nu cunosti pe nimeni.

Oricum ar fi, meniul ramane perfect :smiley: Si daa, are dreptate @Samoa e o idee buna tarta aia :wink:
Ce sarbatoare misto :wink:

Tocmai am facut o comanda absolut porceasca de la chinezesc! :smile: Ori e vineri, ori nu mai e!

Eu am reusit sa fac moussakaua aia. Buna mah, doua portii am mancat, am incheiat cu un kil de struguri foarte dulci, imi pare rau ca n-am luat mai multi.
Dar si maine e o zi!

Pai sa stii ca. Am nimerit numai copii ieftine ale idee de “strugure” :weary:

Și eu am halit niște struguri perfecti. Am și piersici super

M-am răzgândit. Plachie de crap cu mămăliguță :wink:
Asta e!

La mulți ani, @ChickyG! Orice ai alege sunt sigura ca va fi gustos si arătos!
Ma așteaptă acasa o tocănița de mușchi File si cartofi albi si roșii, dimineata băgata la oala de presiune. Dar ne-a apucat foamea de la parc si am oprit urgent undeva sa numlesinam, era deja ora 3pm si eu n-am mâncat nici mic dejun, doar doua cafele.
E rușinos sa zic ca am băgat un big Angus la Mc Donalds? Fii-miu a înfulecat 3 pancakes, a mușcat si din hamburgherul meu si jumătate din chicken wrap-ul lui. Ca sa nu fie doar junk food, i-am bagat sub nas si niște struguri si morcovi mici :)))) valeu, ce foame mi-a fost si dor de Mc, ceea ce n-am crezut ca o sa mi se întâmple vreodată!

Aperitiv ptr diseara: pita cu brie si vinete marinate de la Longo’s.

Eu am poftit rău de tot o paella cu soccarat adevărat…@travelerista mi-a ieșit neașteptat de buna

Dna Plachie de crap și tovarășa ei, Ms Mămăligă.

il fac tabouleh, pe el…pe patrunjelul in exces :smile:

@ChickyG, cum a fost masa festiva? La multi ani frumosi!
@Zambareata, dupa care reteta ai facut-o? :heart_eyes: Ar fi cazul s-o incerc si eu.
Eu am primit straite cu de-ale gradinii de la taica-meu, cumparaturi n-am facut (ieri am fost plecat toata ziua pana noaptea). Si ma pun sa fac azi o ciorba de pastai. Nema morcovi, patrunjel radacina, telina. Am pus si eu ce-am avut si niste condiment pentru legume indian. Au trecut nepoata-mea cu prietenul ei pe la noi, ca nu le e foame, bla, bla, dar le-am pus cate o strachina de ciorba in fata, au ras-o pana la ultimul strop. Am pus in ea si tona de patrunjel, si mangold, sa n-am resturi.
Am mai facut o mancarica de dovlecei, in asta am pus manunchiul de marar, sper sa se mai simta si celelate ingrediente. Voi face o mamaliguta la ea si salata verde (am primit de mai multe feluri).