Ce mai amestecăm prin oale

După rețeta din capul meu :joy:, am nimerit un chorizo foarte bun și am luat un orez cu bob scurt, Arborio ca mi-a fost lene sa merg după Bomba. E fără înotătoare

@ChickyG la multi ani imbelsugati și sănătoși! :champagne::clinking_glasses:

Multumesc! :kissing_closed_eyes:
Bre, fara sa ma laud, m-au laudat si intrebat musafirii de “n” ori care e reteta, ca prea a fost gustoasa mancarea.
Nici desert n-a mai incaput.
Au zis ca data viitoare musai sa venim la ei, dar s-au scuzat ca ei nu prepara asa minunatii.
Care minunatie?! Fu o plachie de crap si atat.

:grin: Nici nu ma asteptam la altceva :wink:

La multi ani si frumosi @ChickyG :slight_smile:

Noi am gatit zilele astea, ba o friptura buna de vita de la macelar, ba niste tocanita de venison cu ciuperci (a inceput sezonul de vanatoare aici) etc.
Sa vedem saptamana asta cum ne scoatem.

Sambata am fost la piata de peste, am cumparat, printre altele , o caracratita, hamsii, sepie si ieri am facut tapas: pulpo a la gallega si salpicón, boquerones, gambas al ajillo, calamares a la Romana si sepia con salsa verde. Am mai avut niste purcel, din care am facut niste pinchos morunos si o tortilla mica, in care am bagat niste baby spinach, care se intrista in frigider si niste branza, care dadea sa se usuce.
N-am mai mancat nimic, toata ziua. Seara am servit cate o nectarina si aia a fost cina!

Pfoa, @Samoa, ce minunatii ai produs :heart_eyes: Mi s-a facut foame citind, ia sa ma duc sa-mi ung un covrig bavarez cu unt.

Da, da, pana sambata nu produc decat minuturi si chestii ultra-simple, de umplut matzul si de luat la munca.
Sambata, cred ca fac dansk fläskstek, ne place mult de tot si daca tot se raceste vremea, e fain cu mancare facuta la cuptor. Asta, daca nu da lenea in mine!

Ati vazut-o pe ciucalata roza :wink:

Ohlala, trebuie gustata, sa vedem ce poate. Pentru mine nu arata apetisant :rolling_eyes:

ei parca pe mine ma atrage culoarea :joy:
Oricum as vrea sa o gust

Ma uit la ea si ma duc cu gandul instant la zmeura :joy:
Nu-mi pot imagina ciocolata roz cu gust doar de ciocolata.

Azi decretez zi fără bucatareală.
Am făcut ieri un cazan de supa crema de dovleac pentru 4 suflete, am dat și la pachet, copanele învelite în bacon, cu cartofi noi cu rozmarin, toate perpelite la cuptor.
Doar cumpăr un vin bun alb si-l bag la rece pana ne întoarcem de la plimbare.

Buna tare ideea cu supa crema de dovleac, ti-am furat-o si asta fieerbe la mine acum.
Pimientos de padron - aperitiv
Si fasolea frecata, pentru calatorist cu ceva carnati est-europeni, cu salata de varza rosie.

:smile: Dezmăț de weekend.
Am băut un vin bun azi la prânz:

ma omoriti , dar la sfarsitul saptamanii viitoare cine va zice gudbai din mers hehe :dancer: :small_airplane: :es:
Pimientos de padron o sa mananc in fiecare in Barca. sa nu dea naiba sa nu fie ca fac moarte de om.

Am dat comanda si la strudele hihihihi
Revenind la realitate am sa halesc din ghiozdan o inventie de vitel cu brocolli si lamaie

O sa-ti faci de cap, tin pumnii s-o poti face cu varf si indesat!
Azi la pranz am halit paste cu ragu de carne de vita, bun tare. Deseara habar n-am ce-oi manca, poate ceva cu pimientos, daca tot zice Smiley de ei.

Napai ca ramane pt maine mancarea adusa in ghiozdan. M-a surprins in mod maxim de placut o fosta colega de munca cu treaba prin zona si m-a scos la sushi :slight_smile: sunt plina de somon si ton si ce bine-mi sta! :))

Mi-i o foame de-mi vine sa rod peretii. Mergem la un italian bun in juma de ora abia. Habar n-am daca voi manca pizza sau mancare…

Am mancat la un restaurant pe care il boicotasem mai bine de-un an.
Ei, treaba s-a schimbat, am mancat foarte bun si mult. Cam scump, dar e foarte aproape, merge de urgenta.
Azi au avut obraz de purcel, cu sos de vin, sfecla rosie si fenicul+ salata de varza (imi place ca nu servesc cartofi sau orez, la garnitura). Iar cafeaua, e dumnezeiasca!