Ce mai amestecăm prin oale

Am un ghiveci impresionant de basil, o sa culeg o mana de frunze proaspete si o voi arunca peste o pizza comandata. Daca tot le e foame astora doi, o sa le fac sandwichuri calde sau tacos.

fa cu bocconcini si rosii . sau eggplants cu basil thai style. yummi

Azi am bucatarit.
Mazare cu cartofi, marar si pulpe de pui.
Placinta dobrogeana cu branza.

Mi-ai dat idee cu mazarea @ChickyG :-:kissing_heart:

Eu aseara am facut repede un risotto.

Oaa, n-am mai facut un risotto de nu stiu cand. Cum il faci repede? Mie imi trebuie cel putin juma de ora de stat la cratita la el.

Pai mie cat crezi ca imi ia?
A tras mister repede la tigaie un piept de pui taiat fasii subtiri. Apoi am stat eu sa invartesc la el vreo 40 de minute :smile: Ni se lungisera urechile de foame si eu tot descantam la el :smile:

Am niste praf de ciuperci uscate pisate de la niste italieni si am pus si din ala la greu. Mama ce bun a iesit. Nu o sa imi mai lipseasca din casa ciupercile astea uscate, praf.

Supa de pui cu galuste si tocanita cu ceapa, usturoi, mult ardei capia si pastai verzi si late, in care am pus la final doua maini bune de marar, motiv pentru care fii-miu nu a vrut sa manance : ce sunt chestiile alea mici si verzi din farfurie!!!

Azi fac:

• borș de perișoare
  • ficăței de pui trași in tigaie
  • legume de sezon cu rozmarin la cuptor
  • mujdei

În pregătire:

E duminica si sotul face mici, hamburgheri si niste pui. Eu nu gatesc, per se, o sa pregatesc niste radacinoase taiate maruntel pe care sa le puna sotul in folie pe gratar. Ah, si uitam, mujdeiul o sa il fac tot eu :slight_smile:

Pranzul de azi. Ma duc fuguta sa iau ingredientele si sa preparez.

http://www.lchfgourmet.se/lchf-recept-/soppor-sallader/raksallad/

O sa fac si niste clatite, cu faina de migdale.

Salata.

Azi n-am gatit. Am fost la “Targul de bun must si pastrama dupa gust” in Parcul National.

Eu remarc faptul ca mai nou toate parcurile au rol de bucatarie :smile: Ceea ce nu e rau dar parca, parca cam multa afumatoare…nu stiu, zic si eu.

In weekend am gatit o ciorba de pui radauteana, conopida gratinata cu branza si bacon si paste cu ciuperci.

Am apucat sa pozez doar conopida :smiley: restul au intrat la burdihan prea repede.

Te asigur ca doar o alee era ocupata cu targul de toamna, dar densitatea pe mp o depasea pe cea a Chinei :joy:
Restul parcului era aproape parasit.
Noi am mers pe jos de la stadionul national pana la zona amenajata si ne-am minunat ca nu am intalnit nici tipenie de om pana acolo.

Vai, ce mai pranz am mancat azi! :heart_eyes:
Friptura de purcel, cu soric crocant, galbiori trasi la tigaie, piure de conpida si spanac baby.
Cu salata de varza! Atat de bun, incat am luat doua portii pentru cina :grin:
Iubesc restaurantul asta (ala pe care-l boicotasem atata vreme).

Am două ciolane de porc, pe foc.
Le fac cu piure de rădăcinoase și salată verde. Îmi place cand se răcește vremea și gătim slow food! :heart_eyes:

Eu am pofta de ostropel din carne de vita cu masline si vin rosu, si o placinta cu dovleac home made.
Sa miroasa casa a toamna :blush:

Placinta cu dovleac, the biggest no-no, pentru mine, alături de carnea de miel.
Am avut desert, o prăjitură cu ciocolată, numită Coco Chanel :joy::joy:
Dacă asta nu se numește prânz rafinat, nu știu ce să mai zic!

coco chanel langa ciolan de porc?

definitia rafinamentului :joy:

Eu n-am mai gatit de nu stiu cand, ba am fost plecata si am colindat restaurante unde am mancat la superlativ (cu vreo doua exceptii, unde mancarea a fost ok, dar nimic de tinut minte o viata), ba singura acasa (zile in care am mancat la cantina la pranz, iar seara prostioare, Precum o cutie de Toffifee :see_no_evil: ). Vineri a revenit traveleristul acasa, n-am avut timp sa merg la cumparaturi, am facut o salata bavareza de cartofi cu castraveti (murati, proaspeti n-aveam in casa) si am prajit niste carnati de Silezia. Carnat a mai ramas, a doua zi am facut o gustarica din ei: currywurst (adica am facut un sos la ei).
Azi e in program: sirloin steaks de vitel la linte rosie cu smantana (pe indiana) cu salata asortata.