Ce mai amestecăm prin oale

Ieri, cand sa apuc sa intru in oale, am constatat ca nu am ghimbir in casa :hushed: Asta e un ingredient precum ceapa si usturoiul, e tot timpul prezent. De regula. Asa ca am lasat lintea deoparte si am facut wedges de cartofi dulci ca garnitura. Azi voi face lintea ca mancare in sine, iar pentru maine am planificata o varza cu carne.

In weekend am facut o ciorbita de pui cu multe legume si acra.
Iar ieri mi-am incercat mana cu o paella cu fructe de mare. Buna domne, pentru prima incercare a iesit o nebunie.
Mai incercam saptamana asta cu pui si chorizo in locul fructelor de mare :wink:

Oh, da, bine ca mi-ai adus aminte de paella, trebuie neaparat sa fac si eu. Salivez de numa cand ma gandesc la socarratu-i. Ia sa ma uit acasa daca am orez de care trebuie.

Eu l-am folosit pe asta:

https://www.waitrose.com/ecom/products/waitrose-cooks-ingredients-carnaroli-risotto-rice/082295-41869-41870

Numai ca spre deosebire de risotto, l-am lasat la inmuiat peste noapte ca sa iasa amidonul din el.
Nu am gasit in magazine decat vesnicul Arborio de la Gallo si am zis ca n-are sens sa il cumpar cand imi place mult asta de la Waitrose.

Ai vreun orez bun de paella pe care il folosesti constant?

Eu n-am mai facut paella de nu stiu cati ani, deci n-am. O sa dau o tura pe la magazinul de delicatese, cred ca il au pe Bomba. Voi relata dupa ce am cumparat si facut-o.

Sambata am facut o ciorba de vacuta si o mancare de praz cu masline.
Ieri chiftelute de porc si conopida cu fusilli la cuptor cu multa branza.

Azi vine un pachet de la ai mei :smile: deci cred ca va fi rost de slaninute, branza de burduf, telemea si alte cele :smile:

Boah, azi e rost de festin la voi!
Eu am cam stat la pat in weekendul asta, am facut o supa de pui la care am facut de 3 ori taitei. Ieri salata de morcovi evoluata a lui Jamie Oliver. Azi fac salata de pui si ciuperci a lui @ChickyG din restul de carne (am vrut s-o fac ieri, dar n-am avut nici ciuperci la conserva, nici ou prospat pt maioneza).

Te-a lovit gripa @Travelerista? Sanatate multaaa, multa :kissing_heart:

Ahh, de cand n-am mai facut salata lui @ChickyG. Ia ca poate o “ametesc” intr-un weekend. Buna idee.

Multumesc. Gripa e prea mult spus, o raceala crunta. Dar acum sunt ok, a ramas un pic de tuse si un suflat de nas la 2 ore. I-am dat cu Paracetamol sinus, Vitamina D3 in concentratie mare, Vitamina C, Chlorella si colostru. Si supa buna, la care am ros la un ardei iute rosu, iute ca naiba. Si ceai de tei cu amestecatura aia de miere, lamaie bio si ghimbir. A lucrat bine cocktailul.
Pai cand faci o supa de gaina, o faci dintr-un animal intreg si ai destul si pt supa, si pentru salata minune.

Insanatosire grabnica!
Eu am comanda ferma de ciorba de fasole cu afumatura si ardei umpluti.

Varza pacalita, cu afumatura. Pentru sufletul meu, ca 'mnealui e calator.
Diseara imi fac un castron de cartofi dulci, prajiti.

Am primit ultima recolta de gradina de la ai mei, azi trag o mancarica de pastai si o salata asortata, iar in weekend o supa de vita cu multa verdeata.

As face o paella cu pui si chorizo ca am carnat bun de la mama lui in frigider. Dar sa vedem ce energie o sa mai am diseara.

Am prestat niste cartofi prajiti cu razatoarea minune de nota 100 :smile: :smile: Fff misto ustensila. Imi pare rau ca am asteptat atat de mult pana sa mi-o cumpar.

Pita cu unsoare! Si cu ceapa rosie :grin:

Si eu am carnat bun in frigigel :slightly_smiling_face:, dar n-am prestat ever :shallow_pan_of_food:
Nu vrei sa explicitezi, te rog, procesul tehnologic? :slightly_smiling_face:

O sa trag inainte la tigaie pieptul de pui cu chorizo (feliute). Apoi arunc o ceapa, ardei capia, fasole verde si poate un pic de mazare. Le invart in tigaie cu multe condimente peste. Arunc si orezul ca sa se arda si ala un pic. Apoi adaug stock - daca am supa gata facuta, pun supa, daca nu, pun niste stock de pui cumparat. Am niste cuburi italienesti fara multe prostii in ele si care sunt f bune.
La sfarsit adaug puiul si chorizo-ul. Le pun la sfarsit pentru ca nu imi place sa se intareasca prea mult de la gatit.
In mare cam asta e strategia, dar de regula o mai schimb pe parcurs, in functie de ce retete mai citesc si mai adaptez pe moment.

Multumesc!
Ia sa prestez si eu asa ceva.
Pana una, alta, mi s-a facut pofta de pulpe de pui cu sos cu multa ceapa, ardei rosu si rosii, alaturi de mamaliguta si un vin bun :ok_hand:

Mancarica de pastai (wax beans) am facut-o si cu albitura de supa si a iesit fenomenala, se bateau turcii la gura traveleristului, care a zis ca daca-i spuneam inainte ce fac, n-ar fi fost deloc incantat. Am facut si o mamaliguta la ea. Apoi resturile de mamaliga le-am prajit, adaugat branza de burduf si oua peste, miam. Sambata am facut scoici, iar ieri supa de vita, care ne va ajunge si pe azi. Am luat niste rib eye steaks frumoase, cred ca maine le fac dupa reteta asta

In weekend am prestat: o ciorba de perisoare, salata beof si o tocanita de vanat cu piureu.
Saptamana asta ca de obiceiu: Dumnezeu cu mila :smile:

Paine normalaaaaa!!! Cat de greu o fi?! Cat de greu?!
Abia incepusera astia sa aiba o paine ok. Vad ca incep iar cu experimentele. Pentru ca nu-i asa, de ce nu ti-ai dori sa mananci o paine cu miere, smochine si alte aiureli.