Ce mai amestecăm prin oale

Ai vreun ASDA pe lângă tine? Eu luam sourdegh boule de la ei, exact ca pâinea de casă din România. Aveau și de-alea gen franzelă albă (asta se întâmpla acum 10-11 ani, nu știu dacă mai e de actualitate), dar mie întotdeauna mi-a plăcut mai mult gustul pâinii negre.
Noi cumpărăm Grand Levain, cea mai bună pâine ever. Și fără pic de zahăr

Felul asta de paine se potriveste de minune la un platou de branzeturi :heart_eyes:

Sa manance ei cu neamul lor :smile:

La salam de sibiu si alte cele, unguresti si romanesti…nu merg combinatiile astea nici de frica. Si nici chiar la branzeturi nu as pune gura pe asa paine. Pai mananc paine sau cozonac?

@Samoa de la Asda cumpar paine poloneza :smile: e franzela sarata, decenta. Dar Asda e un picut mai departe de mine si nu e o zona tocmai safe sa ma plimb seara pe acolo. Asa ca ma mai folosesc si eu de ce am pe langa casa.
Iar langa casa, se joaca cu nervii mei experimentand dubiosenii :smiley:

Nu stiu cum o fi painea aia, la noi exista una asemanatoare, neagra, e buna tare la branzeturi maturate. Binenteles ca nu se poate compara cu o paine simpla, normala, care se potriveste la mai toate.

Experimentele astora (am mai testat de curiozitate o gramada de ciudatenii de-astea) sunt fff dulci si gusturile tare dubios combinate.

Bleah!:face_vomiting:

Sa iti dau exemplu de sandvis - cheddar, smoked ham, rosii, bbq sauce (dulceeeee), avocado si nelipsitele smochine (asta e ultima moda, o fi aparut pe vreo lista de alimente care iti dau tinerete fara batranete si viata fara de moarte) :smile:

Eu cred ca astia fac brainstorming: cum le mai vindem astora sandvisuri care sa sune cat mai posh?! Asta pare singurul target - sa sune cat mai exotic. Gustul si daca chiar functioneaza ingredientele…nu mai conteaza.

Dar cine are azi la ea sandvis bun facut acasa?! Eu :smiley:

Am descoperit un magazin online unguresc. Pe langa ca au niste preturi fff bune, au si o haleala geniala facuta la mama ei.
Nu au nimic dubios in ele. doar sare si afumate slanina, sunculita, salamul.

Apoi sandwichurile astea hipsteresti sa si le tina si sa le manance ei, nici eu n-as pune gura pe asa o combinatie :face_vomiting:

Ai vazut? :smile: Sunt eu nebuna, dar nici chiar asa :smile:

Ia ca mai fac poze cand imi pica ochii pe astfel de ciudatenii :smile: Macar sa ne distram :smile:

Ma uit la un serial italienesc pe Netflix. Toata actiunea este in Roma - functionari publici, mafie, etc.
La un moment unul dintre personaje manca un sandvis stand pe o bordura si o colega il intreaba “ce, nu mai esti la nivelul la care sa iti permiti sa mananci stand la masa?” :smile:
Ma rog era o exprimare mult mai misto in italiana. Dar cam asta era ideea.

Si zic, da nene, oameni care apreciaza mancarea. Eu mor cand vad ca aici se mananca numai din picioare, pe bordura, pe strada, din mers, in lifturi, in metrouri…numai la o masa normala nu s-ar manca o haleala buna si decenta.

Nu i-a invatat the Queen cum se face, ea e vinovata! :smile:
Eu am mancat la masa un cheesburger de cantina, bunicel. Si de data asta au aratat iar ca pot face si coleslaw bun.

Ti-am zis cata consternarea si uimireaaaa absoluta e de fiecare data cand sunt business tripuri la google-ul din munchen??
Woaaaa, au cantina!!!

Pai au!!! Ca oameni suntem si ne place sa mancam o mancare calda si decenta, si eventual nu din brate si din mers din recipiente de plastic.

Sa nu mai zic ca am intalnit multi englezi care nu stiau ce e aia cantina. Si cum adica sa ai cantina la birou si in sediul de birouri.

Sa iti fie de bine! Eu am mancat sandvisul de acasa. Dar parca as mai manca ceva…poate dau o tura pe la M&S sa iau ceva de rontait.

Eu am în piață, două sau trei standuri ungurești, cu slănină, tobă, coste și ciolane afumate, zacuscă, varză murată, cârnați, ba chiar și marmeladă de măceșe, care amintește de Hätschenpätsch-ul maică-mii.
Chiar acum o să dau o raită pe-acolo,că mi se făcu poftă de niște slăninuță. Am și ceapă verde.
Să vezi ce halește Gagicu, slănină cu ceapă, zici că-născut în Tilișca :joy:

Este ca fac ungurii treaba buna?! Ba chiar as spune ca fac treaba chiar mai buna decat noi la multe chestii.
De exemplu am luat un salam de la astia care este fix pe stilul salamului de sibiu…numai ca la unguri este mult mai bun.
Trist…dar nah.

Aici se gaseste peste tot salam Pick unguresc. Eu nu ma omor dupa el, calatoristul isi cumpara din cand in cand unul (intreg :grin:). Iar in loc de slanina iau lardo italienesc, se topeste in gura. Ia chiar sa iau o bucata cand dau cu nasu-n el, se face vremea lui. Saptamana viitoare tragem o fuga la Salzburg, iar vin cu portbagajul plin de bunataturi de-ale lor. Care au gust de Europa de Est :heart_eyes: Si vinuri de-ale lor :heart_eyes:

Nu știu să spun, dacă fac treabă mai bună, dar eu poate nu-s cea mai în măsură să răspund. Eu am crescut cu unguri și sași și tata face cârnații exact ca ungurii, mama făcea, cum ziceam, Hätschenpätsch săsesc, eu sunt obișnuită cu mâncărurile și aromele lor. Sunt gusturile și aromele copilăriei mele. Mie mâncarea din sudul țării, mi-e mai străină. Nu suport borșul, spre exemplu, mi se pare că pute a… acru :expressionless:
Și că veni vorba de unguri, ați mâncat vreodată supă gulaș, la restaurantul gării din Budapesta (Keleti)? Baross îi zice și nicăieri în toată Ungaria și tot Ardealul, n-am mâncat supă mai bună decât acolo!

N-am mancat!!! vreau!!! :heart_eyes: :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Mie-mi zici??? Alături de supa de linte mâncată în Istanbul, asta e vârf gastronomic, greu de atins. Fără să vreau să sune deștept, supele alea aveau umami, atât de evident, încât și un profan, ca mine, îl simțea. O rotunjime, în gust, arome, consistență, care le face de neuitat!

Fac pere la cuptor, cu nuci, miere, vanilie, scorțișoară și rom. Servim cu înghețată de banane și un spârc de sos de ciocolată.
De mâncare, varză de Bruxelles, cu burtă de porc, crocantă, nuci și susan. Simplu și bun!

Oaa, Samoa, tu zici de mancaruri de-astea care-ti merg direct la creier, chiar ca de neuitat o viata! Si mie imi plac la nebunie mancarurile astea normale, cunoscute, facute intr-asa un fel, de nu le uiti o viata!
Mancarea si desertul de acasa suna tare bine! :heart_eyes:

iaca de aia eu ies mai bine ca nu mananc paine niciodata :joy:

mie toata mancarea imi place fara paine. absolut toata :grin: mie imi serveste pe post de felie de paine o felie de cascaval sau o bucata de ardei gras sau gogosar, pe care intind diverse chestii, gen salata de vinete de ex.

de fapt poate asta asta si motivul pt care nu imi plac mancarurile cu sos. nici mancaruri cu sos si nici paine nu consum.