Ce mai amestecăm prin oale

Fac supa, cu taitei de orez si pui cu sos de mustar. Garnitura, legume la cuptor.
Pana se face mancarea, mananc masline uriase si visez la supa fierbinte.

Cumparai oala minune modernizata si am executat o supa care recunosc, a iesit adevarata rau. Se infuzeaza asa gusturili si cu aromili ceva divin!
Tot puiul l-am decupat si facut salata de “boef” (asta imi suna ca si “adidasii” Nike) dar ca sa fie clar ce salata e. Daca zic de pui se intelege alta

Acum caut retete interesante de instant pot ca sa o pun la testari multiple (daca nu evolueaza la nivel olimpic, o dau napoi!). Cred ca un orez cu lapte fac ca urmator experiment.

despre care oala vorbim acum?

Sa o folosesti cu placere @Zambareata :smiley: si sa ai inspiratie multa.

Noi am facut aseara niste spaghete cu panceta, ciuperci, nuci prajite, branza de burduf si grana padano. O nebunie combinatia. O mai repetam.

Am avut întotdeauna o pasiune pt andive, dar in ultimele zile parcă am înnebunit, cere organismul. Andiva tăiată bucățele, un pic de sare si amestecată cu un strop de maioneză light (din borcan, pt ca nu am timp sa o fac cu mixerul in casa) si iaurt (eu adaug Activia, pt ca asta am in frigider) dupa gust. Cine vrea, si un pic de piper. Merge ca atare sau in combinație cu covrigi, paine sau carne preparată la cuptor sau la grătar

Suna bine combinatia @Kim Ia ca poate incerc si eu cand dau peste andive in magazin.

Eu am facut sarmale in weekend :smile: Da, la familia Pic si Poc a venit Craciunul mai devreme.

Am luat varza murata de la unguri si am zis sa o testez ca sa nu am surprize ca anul trecut. Cand am luat varza de la Raureni si cand sa ma apuc sa impletesc la sarmale am remarcat ca varza mea era numai cioturi. A trebuit sa las totul balta si sa plec in oras sa cumpar alta :smile:

Anyway, bunaaaaa rau varza de la unguri. Foaia ff mare si subtire - e prima data cand mi-au iesit niste sarmale ardelenesti/banatene - cat capul meu o sarma :smile:

Daria, cred ca sunt si oltenești. Asa mari le facea bunica mea olteancă, cealaltă din Muntenia le facea mai mici.

Pentru mine alea oltenesti sunt mici si au rosii:) tot de la bunica :slight_smile:

Eu votez cu @Kim, am văzut sarmale oltenești dintr-o frunza de varza bucata. În sudul Olteniei.
Poate contează și zona.
Eu am cumpărat gata făcute ieri seara de la Rustic. Bune rău!
Un singur comentariu: mamaliguta cumpărată a fost îngrozitor de sărată.
A primit fiu-meu niște “cârnăciori de casă și o bucata de carne”. Citez.
S-au dovedit a fi pastramă de oaie și cârnați afumați din amestec de oaie și porc.
Nu știu cum sa le prepar, mie nu-mi place gustul/ mirosul de carne de oaie deloc.

Noi facem sarmalele mari (Sibiu), dar nu am nimic impotriva alora mici. Daca-s bune, pot sa fie si cat un buric de deget!
Diseara servim deli snacks si vin, nu se gateste nimic. Fain asa!

Alea mai mari au mai multa carne :). Mie imi place carnea de oaie, mai mult decat mielul, si pt ca nu am mancat oaie de multa vreme, am luat saptamana trecuta niste mici de vita si oaie pe care i-am tras in tigaie de teflon pt ca mi-a fost lene sa folosesc gratarul din 3 piese pe care il pun pe aragaz. Doi i-a mancat nenea care a venit sa citeasca contorul de curent, se simtea miros in casa si l-am intrebat daca vrea.

Chicky, ai dedus raspunsul: pe gratar sau în tigaie. Arunca-le incoace daca nu iti plac :slight_smile:

Ew, nici mie!
Si eu am o regula, ceea ce eu nu mananc, nici nu gatesc. Si-am scapat! :smile:

Si eu tot din clubu’ fara oaie, fara miel dar cu vita, pui, purcel :slight_smile:

era ceva banc cu tunde oaia si berbecul
Sarmalele probabil ca or fi diferite care pe unde, dar cum spuneam pt mine alea mici sunt oltenesti, bunica le si numara de fiecare data. Imi spunea ca a facut fix 59 sarmale de exemplu :slight_smile:

Azi vine fiu-meu in vizita.
Am pregatit un Tiramisu in care, de ametita, am scapat scortisoara in loc de cacao :joy: Am uitat ca am inlocuit cacaua cu scortisoara intr-un recipient folosit pt cappuccino.
Asta e, incercam un Tiramisu mai altfel.
Jumatate. Cealalta jumatate e ca la mama ei.
Mai avem aperitiv cu icre, zacusca si masline, bors de peste si paglia cu pui, spanac si smantana.
Am in gand sa fac o musaca cu vinete pana nu dispar :thinking:

O incercare reusita: pulpe de pui cu :mushroom: si baby :carrot: la cuptor.

am construit si m-am hranit 2 zile cu o salata de cartofi /oua/pui 3 in one care a iesit f buna.
Acum imi trebuie o idee ce sa fac cu niste morcovi (am luat prea multi). Ori cu mazare ori oarece combinatie de supa crema?!

La o supa crema de dovleac?

@Zambareata merge supa crema cu morcovi, un cartof, telina si de ce nu, si mazare :wink: